0

Evet beyler, çoğunuzun cilt bakımına kadınlar kadar zaman ayırmadığınızı ve gün içinde cilt bakımı yapmayı atladığınızı biliyoruz. Bazı günler cildinize bakım yapmaya ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz, fakat içtiğiniz kahvenin bile gün sonunda cildinizi kirlettiğini biliyor musunuz?  Eğer cildinizi gün içinde temizlemez ve nemlendirmezseniz yağlılık, kabuklanma ve bunların beraberinde siyah nokta sivilce gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Bu yazıda, aslında günde sadece birkaç dakikanızı ayırarak bakım yapabileceğinizi anlatıyoruz. Hem kendinizle ilgilendikçe kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz de garanti.

Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt tipinizi belirleyin

Cilt bakım rutininizi ve kullanacağınız ürünleri kişiselleştirmek için öncelikle cilt tipinizin ne olduğunu bilmelisiniz. Yağlı, karma ve kuru cilt arasından hangisi sizin cildiniz? Eğer emin değilseniz çok basit bir yol ile kendi cilt tipinizi bulabilirsiniz. Cildinizde yağlanma yoksa, kurumaya, kabuklanmaya ve pul pul bir görünüme sahipse kuru, yüzünüzün genelinde parlamalar ve yağlanmalar varsa yağlı, yüzünüzün özellikle T bölgesi olan alın, burun ve çenede yağlanmalar oluyorsa karma bir cilt tipiniz olabilir. Bunun yanında cildiniz tahrişe, kızarıklıklara meyilliyse hassas bir yapıda da olabilir.

Hala tam olarak net değilseniz; Cilt Tipi Belirleme: Hangi Cilt Tipine Sahibim? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-4 - Saç Bakım Güzellik

Temizlik önemli

Sırada cilt bakımının en önemli aşaması olan temizlik var. Cildiniz kuru olsa bile günde en az iki kere onu temizlemeniz gerek. Cildinizi düzenli temizlediğiniz takdirde fazla yağ ve kirlerin gözenekler içine dolmasını engelleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bu noktada Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli’nden yardım alabilirsiniz. Arındırıcı yüz yıkama jeli, cildinizi temizler ve parlamayı engellemeye yardımcı olur. Detoks etkisine sahip bileşenleri, cildinizdeki gözeneklerin tahriş olmadan nazik bir şekilde açılmasını ve derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Cilt bakım rutininizi sabah ve akşam olarak planlayabilirsiniz. Gece siz uyurken cilt kendini onarır ve yeniler. Uyumadan önce cildinize bakım yaparak yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Sabah yaptığınız cilt bakımı da gün boyu sağlıklı ve aydınlık bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli’nden bir miktar alın nemli cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayın. Çene, boyun, saç çizgisi gibi kısımları da atlamadığınızdan emin olun.

Peeling’i atlamayın

Haftada 1-2 kez peeling yapmayı da akım rutininize dahil edin. Peeling ile gözeneklerin arasına dolmuş ölü derilerden kurtulabilir, cildinizdeki kabuklanmaları ve pul pul görünümü engelleyebilirsiniz. Özellikle sakallarınız varsa, sakallarınız altındaki cilt iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Cildinizin nefes alması için Simple Daily Skin Detox Gözenek Arındırıcı Peeling kullanabilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra nemli yüzünüze bir miktar alın, dairesel ve nazik hareketler ile masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık ya da soğuk su ile iyice durulayın.

Önemli not: Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Sıcak su cildi doğal yağlarından arındırarak kurumasına neden olur.

Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-5 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Etkili ve Pratik Cilt Bakım Rutini-6 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi nemlendirin

Cildinizi iyice temizledikten sonra onu nemlendirmeniz gerek. Nem ihtiyacı karşılanmayan cilt, daha fazla yağ üreterek kendini nemlendirmeye çalışır. En başa dönersek, bu yağlar da gözenekler arasına dolar ve cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Günde en az 2 kez cildinizi nemlendirin. Tabii gün içinde yüzünüzü kuru ve gergin hissediyorsanız da nemlendirici kullanabilirsiniz.

Simple Daily Skin Detox Matlaştıran Nemlendiricinin cildinizdeki yağı 24 saate kadar azaltmada etkili olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca yumuşacık yapısı ile pürüzleri önlemeye de yardımcı olur. Bir alternatif olarak da, Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici kullanabilirsiniz. Hızlı emilimli jel formülü sayesinde cildinizdeki yağı azaltmada ve matlaştırmada 24 saate kadar etkili olduğu kanıtlanmış.

Son adım: Destekleyin

Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel Yumuşacık yapısı ve özel içeriği ile yağlı ve pürüzlü ciltler için hızlı sonuç sağlar. İster T bölgesine günlük olarak nemlendiriciden sonra yeterli miktarda uygulayın, ister kızarıklar ve pürüzler için günde 3 defa uygulayın. Maske kullanmamız gerektiği bu dönemlerde maske altına dudak çevresine ve çenenize de uygulayarak yağlanmayı önleyebilirsiniz.

Bonus: Yaşam tarzınızı iyileştirin

Sağlıklı bir cildin anahtarı cilt bakımı olsa da, cildinizin ışıldaması ve olası cilt problemlerinin önüne geçmek için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Yağlı yiyecekler ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak protein bakımından zengin besinler tüketmeye dikkat edin. Ayrıca vücudunuzun ve cildinizin içeriden nemlendirilmeye de ihtiyacı var. Gün içinde bol bol su tüketin. Son olarak uyku düzeniniz de sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için oldukça önemli. Koyu göz altları, göz altı halkaları ve düzensiz bir cilt tonunu önlemek için günde 8 saat uyuduğunuz bir uyku rutini edinmeyi de ihmal etmeyin.