0

Sanıyoruz en çok cesaret gerektiren saç modellerinden biri olan rasta saç herkese çok yakışmasıyla biliniyor. Bohem yaşam tarzından esinlenilen rasta şimdilerde dünyanın her yerinde erkekler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Üstelik son birkaç yıldır trend saç modelleri arasında da kabul görüyor. Saç uzunluğu ya da saç tipi fark etmeksizin herkese uygun bir rasta modeli var. Oldukça cool ve havalı bir görünüm yaratan rasta modelin tüm detayları için okumaya devam edin.

Erkek Rasta Saç Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Rasta Saç Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Rasta nedir, nasıl yapılır?

İngilizcede "deadlock" denilen rasta, saç tellerinin zincirleme bir şekilde birbirlerine geçirilerek burgulara dönüştürülmesiyle oluşturulan bir saç modeli. Genellikle iki yöntem kullanılarak uygulanır. Bunlardan biri tığ ile uygulama diğeri ise balmumu ile uygulama. Birkaç sene önce balmumu ile yapılan uygulamalar daha popülerken, günümüzde tığ yöntemi daha çok ilgi görür hale gelmiş durumda. Balmumu belli bir süre sonra yeterince hijyenik olmadığı için şimdilerde eskisi kadar ilgi görmüyor. Tabii rastanın yapım aşaması da oldukça sabır gerektiriyor. Saç uzunluğunuza bağlı olarak değişen uygulama süresi genellikle 10 saat kadar sürebiliyor. Eğer rasta saç yaptıracaksanız bir gününüzü tamamen buna ayırmanız gerekebilir.

Peki yaptırdıktan sonra ne kadar kullanabilirsiniz? Bu noktada kullanım süresinin tamamen kişiye bağlı olduğunu söyleyelim. Fakat saç artistleri bu sürenin ortalama 8-10 ay kadar olduğunu da söylüyor. Tabii saçlarınız uzadıkça diplerini tekrar düzelttirirseniz kullanım süreniz de artabilir. Burada en önemli nokta, saçınızı rasta yaptırdıktan sonra vazgeçmeniz durumunda, saçınızın komple kesilmesi gerektiği. Rastalı saçı eski formuna kavuşturmanın yolu, onu kazıtmaktan geçiyor. Eğer 3 numara saç kesiminin size yakıştığını düşünüyorsanız, bu durum sizin için bir sorun teşkil etmiyor.

 

Erkek Rasta Saç Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Rasta Saç Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Erkek rasta saç modelleri

Seçeceğiniz rastanın modeli tamamen sizin zevkinize kalmış. Eğer saçınız orta uzunluktaysa ekleme yaptırmadan kendi saçlarınız üzerinde deneyebilirsiniz. Kısa saçlarınız varsa eklemeler ile dilediğiniz boyutta rasta yaptırabilirsiniz.

Ayrıca rasta modelinizin kalınlığına da karar vermeniz gerek. Genellikle orta kalınlıkta yapılan bu saç modeli için, eğer saçınız çok ince telliyse daha ince burgular tercih edebilirsiniz. Tercihinize göre, bazı burguları da renklendirebilirsiniz.

Rastalı saç bakımı nasıl yapılır?

Bu konuda, rastalı saçların çok fazla yıkanmadığını duymuş olabilirsiniz. Fakat bunun yanlış bir bilgi olduğunu, istediğiniz gibi saçınızı yıkayabileceğinizi söyleyelim. Saç derisinde biriken yağ, kir ve toz kalıntılarının arındırılmaması sonucunda saç derisinde kaşıntı, kuruluk ya da kepek oluşumu gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle rastalı saçların da tıpkı diğer tüm saç modelleri gibi düzenli olarak yıkanması gerekir. Yıkarken saçlarınızın burgu formunu bozmamak için saç diplerinize yoğunlaşabilirsiniz. Oldukça nazik olmaya da özen göstermelisiniz.

Kabarıp elektriklenmelerini önlemek için saçınız uzadıkça tekrar üst kısımlara rasta yaptırarak daha uzun kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca ıslak saçlarınızı toplamak için kurumasını beklemenizde de fayda var. Oldukça gür ve ağır olan saçlar ıslaklıkla daha da ağırlaşabilir ve topladığınız saçların kuruma süresi de uzayabilir.

Tüm bunların yanında, rastalı saçınızın kuru ve yıpranmış görünmemesi için çok sıcak su ile yıkamaktan da kaçının.