0

Eğer kıvırcık saçlarınız varsa ne şahane! Erkeklere oldukça yakışan kıvırcık saç modelleri son yıllarda yükselen trendler arasında. Hatta öyle ki saçı kıvırcık hale getiren bir uygulama olan perma yaptıran erkeklerin sayısı da günden güne artıyor. Üstelik kıvırcık saçların her zaman gür ve hacimli göründüğünü de söylemeden geçmeyelim. Bu sayede saçlarınız daima canlı ve sağlıklı bir görünümde olabilir.

Kıvırcık saçlarınızı nasıl şekillendireceğinizden tam olarak emin değilseniz, kullanabileceğiniz birbirinden farklı birçok model var. İster saçınızı uzatın ister kısa kestirin, yüzünüze uygun modeli bulduktan sonra saçlarınızı daha çok sevmeye başlayacaksanız. Tabii bir de saç modelinizi seçerken saç tipiniz de oldukça önemli. Kalın telli, ince telli, yağlı, kuru gibi farklı yapılara uygun model seçmek de saçlarınızı şekillendirmeye ayırdığınız sürenin kısalmasına yardımcı olacak. Bu yazımızda kıvırcık saçlı erkekler için birkaç model önerimiz olacak.

Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -1 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -2 - Saç Bakım Güzellik

Erkekler için kısa kıvırcık saç modelleri

Eğer tercihiniz saçlarınızı kısa kullanmaktan yanaysa, kısa kıvırcık saç modellerinin genellikle her yüz şekline yakıştığını söyleyebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kısa kıvırcık saçlarınızın her yerinin aynı uzunlukta olmaması gerektiği. Eğer saçın tüm noktaları aynı uzunlukta olursa, saçı şekillendirmek oldukça zor bir hale gelebilir. Bu yüzden asimetrik kesimlere yönelerek saçın kulak arkasında ve ensede kalan kısımlarını yukarda kalan kısımlardan biraz daha kısa yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta bukleleriniz oldukça belirginse, bu iki kısımdaki uzunluk farkını derinleştirebilirsiniz. Yani saçın kenarlarını ve ense kısmını beş, altı numara gibi kısalıkta yaptıktan sonra üst kısımları ortalama bir uzunlukta bırakarak kullanabilirsiniz. Duştan çıktıktan hemen sonra saçlarınızı hızlıca şekillendirmek için Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Saç Şekillendirici Krem kullanmayı da deneyebilirsiniz. Avcunuza aldığınız Belirgin Bukleler Saç Şekillendiriciyi saçlarınıza uygulayıp elleriniz ile buklelerinizi belirginleştirdikten sonra kalıcı ve hacimli bukleler ile günü geçirebilirsiniz.

Erkekler için uzun kıvırcık saç modelleri

Kıvırcık saçlara en çok yakışan modellerden bir diğeri de uzun bırakılmış saçlar. Burada eğer saçlarınız omuzlarınızdan daha uzun bir hizada ise, yapabileceğiniz birçok model var. Uzun saçlar genellikle her tarz ve ortama uyum sağlamasıyla bilinir. Eşofman giydiğiniz ve sahilde koşuya gideceğiniz bir gün kıvırcık saçlarınızı enseden salaş bir topuz yaparak kullanabilirsiniz. Tabii buklelerinizi saklamamak için yüzünüzün önüne birkaç saç teli düşürmeyi de unutmayın. Bunun için saçınızı enseden topuz şeklinde topladıktan sonra ön kısımlardan birer tutam saç çıkarmanız yeterli. Aynı modeli şık bir takım elbise ile iş toplantısında da yapabilirsiniz. İşte bu noktada uzun saçın her ortama uyum sağladığını göreceksiniz. Tabii ensede topuz dışında deneyebileceğiniz birçok model daha mevcut.

Saçınızı tam tepeden bir topuz yapabilir, alt kısımları açık bırakıp üsteleri toplayarak yarın atkuyruğu ya da topuz deneyebilir. Buklelerinizi şekillendirerek açık bırakarak da kullanabilirsiniz.

Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -3 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -4 - Saç Bakım Güzellik

Erkekler için orta uzunlukta kıvırcık saç modelleri

Kıvırcık saçlarınızı orta uzunlukta kullanacaksanız yüz şeklinizin en önem taşıdığı boylardan biri olduğunu söyleyelim. Saçlarınız kulak altı bir hizada olduğunda yuvarlak bir görünümde olabilir. Oval yüz hatlarına sahipseniz bu model sizin için oldukça uygun, fakat yuvarlak yüz hatlarınız varsa, saçınızı kulaklarınızın üstünden kestirmeyi deneyebilirsiniz.

Tabii orta uzunlukta saçlarınızı uzatmayı da deniyor olabilirsiniz. Sabır gerektiren bu süreç içinde, saçınızı yarım topuzlar yaparak kullanmaya ne dersiniz. Kulaklarınızın tam üstü bir hizadan topuz yaparak cool bir görünüme sahip olabilirsiniz. Eğer açık kullanmak istiyorsanız, asimetrik kesimler ya da saçın iç kısımlarından yaptıracağınız bir katlı kesim ile saçın kabarmasını ve elektriklenmesini de önleyebilirsiniz. Bu sayede saçınızı dağınık olarak da kullanabilirsiniz.

Farklı bir model arayışındaysanız bu boy saçlara en çok yakışan modellerden birinin örgü olduğunu biliyor musunuz? Saçınızı alnınızın hizasından enseye doğru düz birkaç balıksırtı örgü ile kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -5 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -6 - Saç Bakım Güzellik

Erkekler için asimetrik kesim kıvırcık saç modelleri

Asimetrik kesim nedir diye düşünüyorsanız, saçın farklı bölgelerinin farklı uzunlukta kesilmesiyle elde edilen saç modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Gözünüzde tam anlamıyla netleşmesi için bir üstteki görseli de referans alabilirsiniz. Saçların kolayca şekillendirilmesine yardımcı olan asimetrik saç kesimleri her uzunlukta saç modellerine uygulanabilir. Orta uzunlukta saçlarınız varsa, saçınızı yandan ayırarak bir kısmı daha kısa, bir kısmı daha uzun tutabilirsiniz. Hatta bu modelde uzun tuttuğunuz kısımda yüzünüze düşen saçları da biraz kısaltarak perçem yapabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzün önüne düşen kıvırcık saçlarınız hem çekici hem sevimli bir görünüm de verecek.

Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -7 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Erkek Saç Modelleri Rehberi -8 - Saç Bakım Güzellik

Erkek ince telli kıvırcık saç modelleri

Saç uzunluğunuzun ardından dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da saçınızın yapısı. Yaptıracağınız saç kesim modeline bu yapıya göre karar vermenizde fayda var. İnce telli saçlarınız varsa, yapısı gereği saçınız çabuk yağlanabilir ve gün içinde sönük bir görünümde olabilir. Bunların önüne geçmek için saç kesiminize dış katlar atmayı deneyin. Saça atılan katlar sayesinde saçınız daha gür ve hacimli bir görünümde olacaktır. Ayrıca saç modelinizi tamamlamak için ön kısımları da perçem denilen bir kakül modelinde kestirebilirsiniz. Yana ayrılarak kullanılan bu model yüzünüzün daha uzun görünmesine neden olurken, görünüşünüze farklı bir hava da katar.

Erkek kalın telli kıvırcık saç modelleri

Eğer saçlarınızın yapısı kalın telliyse, bu onları olduğundan daha gür gösterebilir. Bonus denilen modellerden denemek istiyorsanız, saçınızı incelttirmeden tepeler daha uzun, kenarlar birkaç milim daha kısa olacak şekilde kestirmeyi deneyin. Fakat daha farklı bir kullanım istiyorsanız, bu noktada ghost cut denilen model size yardımcı olabilir. Saçın aralarından ince katlar verilen bu model, saçınızın kolaylıkla dizginlenmesine yardımcı olur. Bu ara katlar sayesinde saçınızın kabarması ve elektriklenmeler önlenebilir ve saç boyunuzu da uzatabilirsiniz.