0

Her saç uzunluğuna ve saç tipine uygun olarak kesilen katlı saç kesim, içinde birbirinden farklı birçok model bulundurur. Saçların hacimli, gür ve canlı olmasının en kolay yollarından olan katlı saç kesim modelleri erkeklerin de en çok tercih ettiği kesim modellerinden. Uzun yıllardır her sezonun trend saç modelleri arasında yer alan katlı saç kesimi denemeden önce dikkat etmeniz gereken ilk nokta; yüz şeklinize yakışacak bir model seçmek.

Modellere geçmeden önce, yüz şeklinizin ne olduğundan tam emin değilseniz 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin yazımıza göz atmanızı öneririz.

Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek katlı saç kesim modelleri

Yüz şeklinizin ardından, kendinize en çok yakışacak saç modelini ve saç uzunluğunu seçebilirsiniz. Seçiminizin ardından da bu modele kat kestirerek daha sağlıklı ve gür saçlara kavuşabilir gün boyu hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

Erkek kısa katlı saç kesimi

Erkeklerde kısa saç kesimleri bakımı hem kolay hem de oldukça stil sahibi bir görünüm veren kesimler arasında. Tabii kısa derken, katlı bir model deneyebilmeniz için saçınızın sıfır, üç ya da beş numara kadar kısa olmaması önemli.

Eğer tercihiniz her zaman kısa modellerden yanaysa, saç modelinize biraz kat vererek daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Hem de bu sayede şekillendirmek de eskiye göre daha kolay olabilir. Uzun, oval ya da köşeli bir yüz şekline sahipseniz, saçınızın kenarlarını kısa üsteleri biraz daha uzun yapmayı deneyebilirsiniz. Kulak hizasından başlayan ve enselerin de kısa olduğu bu modelde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta üst ve kenar kısımlar arasında çok fazla boy farklı olmaması. Eğer kısalar üç numaraya yaklaşan bir kısalıkta olursa modeliniz farklılaşabilir. Bu ayrımı yaptıktan sonra saçın üst kısımlarını katlı şekilde kestirerek, yandan ayırarak şekillendirebilirsiniz. Ayrıca yandan ayrılmış erkek saç modelleri yazımızdan da şekillendirme tüyolarını keşfedebilirsiniz.

Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Erkek uzun katlı saç kesimi

Uzun saçlarınız varsa ne harika! Katlı saç kesimini uzun saçlarınıza mutlaka denemelisiniz. Saçınız omuz hizasında ya da daha uzunsa önleri hafif kısaltarak arkalara doğru kat verdirmeyi deneyebilirsiniz. Çoğu Hollywood ünlüsü aktör ’ün de tercih ettiği bu kesimin ardından saçlarınızı ortadan ya da yandan ayırarak kullanabilirsiniz.

Eğer kıvırcık uzun saçlarınız varsa, katlı saç kesimi yaptırırken ghost cut denilen kesimi deneyebilirsiniz. Saçın aralarından katlar verilerek yapılan bu kesim buklelerinizi dizginleyecek, elektriklenme ve kabarmaları önleyecektir.

Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -5 - Saç Bakım Güzellik Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri -6 - Saç Bakım Güzellik

Erkek asimetrik katlı saç kesimi

Yanları katlı olan bu model, saçın çoğu bölgesinin farklı asimetrik uzunluklarda kesilmesiyle elde edilir. Saçınız kulak hizasından daha kısa bir uzunlukta ise, bu modeli deneyebilirsiniz. Özellikle uzun bir yüze ve kemikli yüz hatlarına sahipseniz, asimetrik katlı saç kesimi size çok yakışacak. Saçınızı yandan ayırın ve bir kenarı diğer kenara göre daha uzun yapmayı deneyin. Modelin gözünüzde tam olarak canlanması için yukarıdaki görseli referans alabilirsiniz.