0

Katlı saç kesimi bu kış sezonun da trend saç modelleri arasında. Saçların hacimli ve hareketli görünmesine yardımcı olan katlı saç kesimini evde kendinizin de yapabileceğini söylesek.

Doğru teknik ve yöntemleri uygulayarak dilediğiniz modelde katlı saç kesimi yapabilirsiniz. İster uzun saçlarınıza biraz kat verin isterseniz kısa saçlarınızı canlandırın. Her saç uzunluğu ve modeline yakışacak katlı saç kesimini evde yapmak için bilmeniz gereken bazı ince detaylar var.

Eğer erkek saç kesimi yapacaksanız, sizi Erkekler İçin Evde Saç Kesim Rehberi yazımıza alabiliriz.

7 Adımda Evde Katlı Saç Kesimi Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik 7 Adımda Evde Katlı Saç Kesimi Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Gereken malzemeler

  • Saç makası
  • İnce bir tarak
  • Saç fırçası
  • Ayna
  • El aynası
  • Havlu
  • Saç kurutma makinesi

Katlı saç kesimi hangi yüz tipine yakışır?

Hafif ve yumuşak katlı kesimler genellikle her yüz tipine yakışmasıyla bilinir. Saçınız ister kısa ister uzun ister orta boylarda olsun saçınıza hafif katlar vererek farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer daha yoğun kat kesim ve biraz farklılık istiyorsanız, yoğun katların en çok yuvarlak yüz tiplerine yakıştığını söyleyebiliriz. Omuz hizasında saçın üst kısmına atılmış katlar yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlar. Ayrıca saçınızı ortadan ayırarak kullanmanızda da fayda var.

Katlı saç kesimi saçı gür gösterir mi?

Saçın hacimli olmasını sağlayan katlar aynı zamanda gür görünmesini de sağlar. Özellikle saçınız omuz hizasındaysa katlı bir kesim dolgunluk ve boyut kazanmasına yardımcı olur. Omuz hizasından daha kısa saçlara da oldukça yakışan katlı kesim kısa saçlarınızın da en az küt modeller kadar gür görünmesine yardımcı olabilir.

7 Adımda Evde Katlı Saç Kesimi Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik 7 Adımda Evde Katlı Saç Kesimi Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Evde adım adım katlı saç kesimi

Adım 1: Saçınızı ıslatın

İlk olarak saçlarınızın temiz ve ıslak olması gerekiyor. Saçlarınızı şampuanız ile yıkadıktan sonra ince dişli tarak kullanarak iyice tarayın.

Adım 2: Bölümlere ayırın

Saçınızı ortadan ayırın ve tüm saçı 6 ya da 8 tutam olacak şekilde ayırın ve ayırdığınız saçları bir toka ile kendi etrafında döndürerek tutturun.

Adım 3: En alttan başlayın

Saçınızın en altından başlamak işinizi kolaylaştırır. En alttaki tutamı açın, saçı işaret ve orta parmaklarınız arasına alarak kaydırarak kesme işlemine başlayın. Başlangıçta işlerin ters gitmesi durumunda kolay müdahale için istediğiniz boyun birkaç santim daha uzunu olacak şekilde kesmenizde fayda var. Eğer hoşunuza giderse sonrasında istediğiniz boyut için işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Adım 4: Üst tutamlardan kesime devam edin

Kestiğiniz tutamı sağa, sola ya da yukarı çekerek kontrol ettikten sonra bir üstteki tutamı açarak aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Yukarı çıktıkça en alttaki saç uzunluğundan biraz daha kısa olacak şekilde ilerleyebilirsiniz.

Adım 5: Tüm saça aynı işlemi uygulayın

Eğer birkaç parça şeklinde bir katlı kesim istemiyorsanız, saçınızın en alttaki 2 tutamını aynı boy yapıp, üstlere geldikçe kısaltabilirsiniz. Burada düz kesmek yerine makası dik tutarak kesmeye devam edin. Bu şekilde keskin bir görünümü önleyebilirsiniz.

Adım 6: Saçın üst kısmına dikkat edin

Alnınıza yakın olan saç tutamlarına geçtiğinizde saçınızı havaya doğru kaldırarak, ya da yüzünüzün önüne alarak kesmeyi deneyebilirsiniz. İşaret ve orta parmağınız arasına almayı ihmal etmeyin. Böylece olası uzunluk farklarını önleyebilirsiniz.

Adım 7: Tüm saçları açın ve kontrol edin

Kesimi tamamladıktan sonra saçınız ıslakken düzgün olup olmadığını kontrol edin. Saç kuruduğunda farklı bir formda olmasını engellemek için de kurutma makinesiyle iyice kurutun ve son kontrolleri sağlayın.

İşte saç kesiminiz hazır. Şekillendirmek için Toni&Guy Deniz Tuzu Etkili Şekillendirici Sprey kullanarak doğal dalgalar yaratabilirsiniz. Katlı kesime en çok yakışan saç modelinin dalgalı saçlar olduğunu da söylemeden geçmeyelim.