0

Saçlarınız hacimli ve parlak göründüğünde kendinize güveninizi arttırırken tam tersi olduğu günlerde evden dahi çıkmama isteği duymanıza neden olabilir. Daha güçlü, daha az elektriklenen, daha az yağlanan; kısacası daha sağlıklı saçlara kavuşmak konusunda ise beslenmeniz büyük bir fark yaratabilir. Sağlıklı saçlar için ne yemeli; merak ediyosanız okumaya devam edin.

Ayrıca Kuru Saçlara Özel Bakım Önerileri yazımız da ilginizi çekebilir.

Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Biyotin (H vitamini)

Vücudunuz zaten biyotin üretiyor, bu anlamda bir eksiklik olmadığı sürece takviye almanız gerekmez. Yine de beslenmenize biyotin içeren besinleri dengeli şekilde ekleyerek olası bir eksikliğe karşı önlem alabilirsiniz. Yumurta, badem, avokado gibi besinler biyotin açısından son derece zengin.

Folat ve demir

Folat ve demir, saç uzamasını desteklemek için saç derisi ve folikül hücrelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur. Özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen demir eksikliği, saç dökülmesinin bir nedeni olarak sayılabilir. Uzmanlar ıspanağın en yüksek folat ve demir kaynağı olduğunu belirtiyor, bu nedenle sabah omletinize bir tutam ıspanak ekleyin veya öğle yemeğinde taze ıspanak salatası yiyin.

Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Protein

Protein başta saçlarınız olmak üzere vücudunuzdaki tüm süreçlerde hücre büyümesi için hayati önem taşıyor. Saç, yapısındaki keratin adı verilen proteinlerden oluşur, dolayısıyla protein eksikliği zayıf ve ince saç tellerinin oluşmasına, saç uzama hızının yavalaşmasına neden olur. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için tavuk, kırmızı et gibi zengin protein kaynakları tüketin. Eğer vejeteryan veya vegansanız mercimek, soya peyniri, soya fasulyesi gibi bitkisel proteinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz.

C vitamini

C vitamini, saç köklerinizin uzaması için sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve saç tellerinizin bölünmesini önleyen bir lif olan kolajen üretimi için kullanılır. Dolmalık biber, portakal, domates gibi besinler bu önemli vitamin için son derece zengindir.

Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

A vitamini

A vitamini, saçlarınızın uzamasını sağlayan hücre büyümesini destekler. Aynı zamanda vücudun sağlıklı bir saç derisi ve güçlü saçlar için gerekli olan sebumu üretmesine yardımcı olur. Tatlı patates, havuç, ıspanak, lahana gibi besinler A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından zengindir.

Çinko

Çinko, vücuttaki genel bağışıklığı destekleyerek saç dokusunun gelişmesine yardımcı olur. Şaşırtıcı bir şekilde istiridye, yengeç ve diğer kabuklu deniz ürünleri çinko bakımından zengindir ve sağlığınıza iyi gelen yağsız protein kaynaklarıdır. Bu yüzden sağlıklı saçlara kavuşmak için beslenmenizde bu tür besinlere de yer vermeyi unutmayın.

Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri-8 - Saç Bakım Güzellik

Omega-3 yağ asitleri

İşte saçlarınız için bir mucize besin daha. Omega-3 yağ asitleri, anti-inflamatuar özelliği ile saç köklerine sağlık kazandırarak saç uzamasını teşvik eder. Ayrıca saçlarınızı daha parlak hale getirdiği de bilinir. Somon, ton balığı gibi yağlı balıklar veya hayvansal ürünleri tüketmiyorsanız ceviz, keten tohumu gibi besinler bu sağlıklı yağ açısından son derece zengin.

Ayrıca bu besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com'u ziyaret edebilirsiniz.

BONUS: Doğru saç bakımı!

Daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilmek için benimsediğiniz sağlıklı diyeti, doğru bakım alışkanlıklarıyla destekleyebilirsiniz. Bu noktada size önerimiz Elidor Güçlü ve Parlak Saçlar Serisi.

Elidor Güçlü ve Parlak Şampuan saçı yumuşacık yapmasıyla bilinen E vitamini, saça parlaklık vermesiyle bilinen makademya yağı ve saçı kalın ve gür göstermesi ile bilinen kolajen içeren formülüyle saçlarınızı 5 kata kadar* güçlendirir ve gün boyu göz alıcı parlaklık kazandırır (*kremsiz şampuanla karşılaştırıldığında).

Elidor Güçlü ve Parlak Serum Bakım Kremi ise ağırlaştırmayan ve hızlı durulanan formülünde saçı yumuşacık yapmasıyla bilinen makademya yağı ve keratin, saçı kalın ve gür göstermesiyle bilinen kolajen içerir. Ağırlaştırmayan formülüyle saçlarınızı 5 kata kadar* güçlendirir ve saça gün boyu göz alıcı parlaklık kazandırır (*kremsiz sampuanla karşılaştırıldığında).

(Saç bakımı hakkında daha fazlasını öğrenmek için Saç Derinize İyi Bakın ve Saçlarınıza Evde Bakmanın 5 Yolu yazılarımıza göz atmayı unutmayın).