0

Koronavirüs sürecinde eskiye kıyasla daha az kuaföre gidiyor veya gitmemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Saçlarınızın en iyi halini ortaya çıkarmak için hava kirliliği, saç şekillendirme yöntemleri ya da sadece yaş almak gibi saç sağlığını etkileyen bir dizi faktöre karşı koymanız gerekiyor. Tüm bunlara bir de pandemi koşulları eklendiğinde, saç bakımı daha zor bir hal alabilir.

Saçlarınızın yıprandığına dair; kolay kırılması, incelmesi, kuruması gibi bazı işaretler var. Bu işaretleri ortadan kaldırmak ve saç sağlığınızı geliştirmek için doğru ürünleri kullanmak, ısıdan korumak gibi basit önlemlerin yanı sıra gerçekten fark yaratacak ipuçlarını da öğrenin.

Saçlarınıza Evde Bakmanın 5 Yolu-1

Saçlarınızı kurutmak için mikrofiber havlu kullanın

Saçlarınızın ışıltısını korumanın yollarından biri de onu kurutma şekliniz. Bunun en iyi yolu ise mikrofiber havlu kullanmak. Bu malzeme, geleneksel havlulara kıyasla beş kat daha fazla su emer, bu nedenle daha hızlı kuruma sağlar ve saçı zayıflatabilecek derecede sürtünmeye neden olmaz.

Saçlarınızdaki fazla suyu aldıktan sonra mümkünse kendi kendine kurumasını bekleyin. Eğer saç kurutma makinesi kullanacaksanız düşük sıcaklıkta olduğundan emin olun. Alternatif olarak saç kurutma makinesini serin bir ortamda ve saçlarınız kendi kendine biraz kuruduktan sonra kullanabilirsiniz.

İpucu: Duştan çıktıktan sonra havluyu saçlarınıza sarmayın. Omuzlarınızın üstüne alın ve saçlarınızı serbest bırakın. Islak saç, daha kırılgandır ve saçları sarılı şekilde bekletmek kırılmayı teşvik eder.

Ayrıca gece boyunca saçlarınızı korumak için ipek veya saten yastık kılıfı kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

Sıkı saç stillerinden kaçının

Saçlarınızın yıpranmasını hızlandıran en basit hata, sıkı saç tokaları kullanmak. Bunun yerine daha gevşek saç modellerini tercih edin. Şekillendirme ürünleri kullanacaksanız günün sonunda saçlarınızı yeterince arındırmaya özen gösterin. Elidor Kırmızı Yosun Özlü Şampuan ile yeniden dayanıklı saçlara kavuşmanın tam sırası. Özel formülü ile yıpranmış saçlarınızın gücünü ve yumuşaklığını yeniden kazanmasını sağlar. Ayrıca şampuanı saç diplerinize masaj yaparak nazikçe uygulamayı unutmayın.

Saçlarınıza Evde Bakmanın 5 Yolu-2

Gece saç maskesi uygulayın

Saç sağlığınızı geliştirmek için saç maskelerinden yardım alabilirsiniz. Bazı saç maskeleri, gece boyunca saçta bırakılacak şekilde tasarlanır. Bu tür maskeleri bir duş bonesi yardımıyla gece boyunca saçlarınızda bekletebilir, siz dinlenirken saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Diyetinize doğru vitaminleri ekleyin

Saçlarınızın sağlığı sadece onlara nasıl baktığınıza değil, aynı zamanda nasıl beslendiğinize de bağlı. Yeşil yapraklı sebzeler, yağsız etler, kuruyemişler, meyveler, tam tahıllar; hatta süt ürünleri çeşitli vitamin ve proteinler açısından oldukça zengin. Daha parlak saçlar için bu tür besinlerin dengeli bir şekilde yer aldığı bir diyet benimsediğinizden emin olun. Saçlarınız için mucizevi etkiye sahip besinler arıyorsanız ıspanak, somon, avokado, yaban mersini, peynir gibi besinleri beslenmenize ekleyin. Diyet tercihiniz bu besinleri tüketmenize izin vermiyorsa bunlara alternatif seçenekler arayın.

Ayrıca Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Saçlarınıza Evde Bakmanın 5 Yolu-3

Kolajen takviyelerinden destek alın

Saç uzmanları, kolajenin sağlıklı saçların desteklenmesi konusunda önem taşıdığını belirtiyor. Kolajen, saç dökülmesi ve yaşlanma belirtilerini önlemek için anahtar bir bileşen. Bu protein saçlarınıza güç, esneklik ve koruma sağlayabilir. Cildinizin %70’ini oluşturur ve saç deriniz bunun bir uzantısıdır. Sağlıklı bir saç derisini de destekleyeceği için kolajen takviyeleri daha sağlıklı saçlara sahip olmak anlamına gelebilir. Kolajeni çeşitli besinler yoluyla alabileceğiniz gibi doktor önerisiyle takviye şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu tür takviyeleri kullanmadan önce uzman görüşü almanız gerektiğini unutmayın.

Saç bakımı tüyolarını öğrendikten sonra beyleri son zamanların trend modeli fade saç kesimi hakkında daha fazlasını keşfetmek üzere yazımıza alalım...