0

Saten ya da ipek bir yastık kılıfı, size bulutların üzerinde uyuyormuşsunuz hissi verebilir. Ayrıca yastığın soğuk tarafında uyumak için gece boyu çaba gösteren biriyseniz saten ve ipek her zaman ideal seçeneklerdir. Peki saten ve ipek arasındaki fark nedir? Birini ipek böceği yapıyor ama diğerini yapmıyor mu? Eğer bu soruların yanıtlarını ve saçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu merak ediyorsanız saç uzmanlarının bu konudaki tavsiyelerine kulak verin.

Saçlar İçin İpek ve Saten Yastık Kılıfı Farkı Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlar İçin İpek ve Saten Yastık Kılıfı Farkı Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saten nedir?

Elbiseler birbirinden farklı görünebilir ama teknik olarak hepsi elbisedir. Saten ve ipek arasındaki ilişki de tıpkı buna benzer. Saten teknik olarak bir kumaş türünden ziyade dokuma türü. Bir zamanlar geleneksel olarak ipekten üretiliyordu ancak günümüzde polyester, suni ipek ve pamuk gibi sentetik elyaflar içeren harmanlanmış saten karışımları bulmak mümkün.

Sateni sentetik kumaşlarla karıştırmak, ipeğe kıyasla daha esnek ve pürüzsüz kumaşlar elde edilmesini sağlayabilir, bu da saç ve saç derisi için faydalı. Saten saçla birlikte hareket ettiği için saç lifi ve yastık kılıfı arasındaki sürtünmeyi azaltır. Ayrıca ipek ile aynı faydaları sağlar: Hipoalerjeniktir, daha az emicidir ve nefes alabilir.

Özellikle kıvırcık saçların yıkandıktan sonraki ilk hacmini korumak için saten ve ipek yastık kılıfı kullanmak faydalı olabilir. Kıvırcık saçları yıkamadan nasıl tazelersiniz, öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Saçlar İçin İpek ve Saten Yastık Kılıfı Farkı Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlar İçin İpek ve Saten Yastık Kılıfı Farkı Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Farkları ne?

İpek ve saten arasındaki en büyük fark maliyet. İpek daha lüks ve pahalı, saten ise daha uygun fiyatlı ve genelde diğer kumaşlarla karıştırılır, bu da onu daha az maliyetli kılar. Ayrıca saten yastık kılıfları çamaşır makinesinde yıkanabilen sentetik malzemelerden üretildiği için daha erişilebilirdir ve temizlenmesi kolaydır.

Saten veya ipek yastık kılıfı alırken gerçek olanı aldığınızdan emin olun. İpek yerine başka kumaşlarla karıştırılan saten veya ipek tıpkı gerçeği gibi pürüzsüz ve ipeksi bir his verse de saç derisine aynı faydaları sağlamayabilir.

Saçlarınız için saten mi yoksa ipeğin mi daha iyi olduğu, ne şekilde uyuduğunuza göre belirlenir. Evde saç bakımı için ipek ve saten saç boneleri, gece boyunca saçlarınızda kalıyorsa bunları kullanmak yeterli. Ancak geceleri çok hareket eden biriyseniz ve sabah kalktığınızda boneyi saçınızda bulamıyorsanız yastık kılıfları daha iyi seçenekler olabilir.

Saç uzmanları bu konuda uyku biçiminiz, saç tipiniz ve saç uzunluğunuz için en iyi olanı kullanmanızı öneriyor. Özellikle kıvırcık ve dokulu saçlar için ipek kumaşın iyi bir koruma kalkanı olabileceğini belirtiyorlar.

Bonus: Her saça uygun şampuan!

Saç bakımınız için Dove şampuan çeşitlerini deneyin. Kadın ve erkek saç derisi için özel olarak geliştirilen Dove şampuanlar, saçlara dipten uca bakım yapar. Saçları temizlemekten ve kirden arındırmaktan daha öteye giderek her yıkamada güzelleştirir.

*Tabii saçların yanında cildin korunmasını da sağlayan ipek ya da saten yastık kılıfları, yüzdeki çizgilerin belirginleşmesini önleyerek, yüz akarı gibi cilt sorunlarının da önüne geçmeye yardımcı olur.

Ayrıca Saç Düğümlenmesinin Nedenleri ve Çözümleri ve Kaynak Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazılarımız ilginizi çekebilir.