0

Saçlarının doğal halini seven ve gündelik yaşamında rahatça kullanabilen her kadın, bunun doğru saç bakım rutinini bulmakla ilgili olduğunu iyi bilir. Düzgün nemlendirilmiş saçlar yıkandıktan hemen sonra parlak ve ışıltılı görünürken sadece saç kremi uygulamayı unutmak tüm gün saçlarınızın kabarık ve sağlıksız görünmesine neden olabilir.

Saçlarınız için işe yarayan bir rutinin içerisinde nemlendirme, akıllı şekillendirme ve düzenli bakım gibi pek çok önemli nokta bulunmalı. Eğer siz de onların duştan çıkar çıkmaz güzel görünmesini istiyorsanız rutininizi oluşturmadan önce bu doğal saç bakımı tüyolarına mutlaka göz atın.

Doğal Saç Bakımı: Evde 4 Basit Yöntem -1 - Saç Bakım Güzellik Doğal Saç Bakımı: Evde 4 Basit Yöntem -2 - Saç Bakım Güzellik

Yıkama rutininizi mükemmelleştirin

Saç yıkamak belki de bakım rutininizin en kısa süren adımı. Ancak acele etmeyi bırakıp onlara biraz daha fazla zaman ayırırsanız farkı görmemeniz imkansız. Aşırı yağlı bir saç deriniz yoksa doğal saç bakım rutini edinmek için saçlarınızı haftada bir veya iki kez yıkamanız yeterli. Peki bu iki günü, onlara derinlemesine bakım yapmak için ayırmaya ne dersiniz?

Saçlarınızı yıkamadan önce evdeki malzemelerle ev yapımı bir saç makesi yapmayı deneyin. Mesela yumurta, bal ve avokado karışımı saçlarınızın daha parlak görünmesine yardımcı olabilir. Ardından onları kiraz çiçeğinin kokusuyla tazeleyebileceğiniz Clear Women Yumuşak&Parlak Şampuan ile yıkayın. Clear Women Yumuşak&Parlak Şampuan, saçlarınızın 3 kata kadar daha yumuşak olmasını sağlar ve ışıltılı parlaklık kazandırır. Ayrıca saçlarınızı yıkarken saç derinize masaj yapmayı da unutmayın.

Saçlarınızı tarayarak kurutun

Saçlarınızı kuruturken onları yüksek ısıdan korumanız son derece önemli. Duştan sonra bir süre saçlarınızın hava ile kurumasına müsade edin. Ardından orta ısıdaki bir kurutma makinesiyle onları tarayarak nazikçe kurutun. Saçlarınızı dağıtarak ve gelişi güzel şekilde kuruttuğunuzda birbirine karışabilir ve hatta düğümler oluşabilir. Bu sayede saçlarınız daha az kırılacak ve uzun vadede sağlıklı kalacak.

Bonus: biraz aleo vera yağı ve üzüm çekirdeği yağı karıştırarak saç uçlarınıza da sürerek saçlarınızı daha fazla güçlendirebilirsiniz.

Doğal Saç Bakımı: Evde 4 Basit Yöntem -3 - Saç Bakım Güzellik Doğal Saç Bakımı: Evde 4 Basit Yöntem -4 - Saç Bakım Güzellik

İpek yastık kılıfı ve saten fular kullanın

Doğal saç bakımının başka bir adımı da kullandığınız yastık kılıfı. Saçlarınızı gece boyu korumak için ipek yastık kılıflarını tercih edin. Saçlarınız yastık, battaniye, kapüşon gibi farklı kumaşlara sürtündükçe daha kırılgan ve kuru bir hal alabilir. Onların nemini korumak için ise özellikle evde olduğunuz zamanlarda saç stilinizde saten fularlara (eşarplara) yer verin. Bu fark yaratan değişiklik saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacak. Ayrıca katılmanız gereken çevrimiçi toplantılar varsa bu tür modeler, kurtarıcınız olabilir.

Saçlarınızı dinlendirin

Eğer saçlarınızı düzgün nemlendirdiyseniz artık dinlenme zamanı gelmiş olabilir. Saç tipinize bağlı olarak onları ısı ile şekillendirmek için araya bir veya iki haftalık zaman dilimleri koyun. Saçlarınızı aşırı şekillendirmeniz onlara bakım yapmamanız kadar zararlı. Önceliğinizi onları sağlıkla şekillendirmeye verin. Doğru bir bakım rutini benimsediğinizde saçlarınız doğal haliyle de istediğiniz görünüme sahip olacaktır. Ayrıca saçlarınızı şekillendirirken ısı ile şekillendirme yöntemleri yerine bakım ürünlerinden de yardım alabilirsiniz. Bu sayede saç derinize de iyi bakmış olursunuz.

Bal Köpüğü Saç Rengi Tonları, Kimlere Yakışır? yazımız da ilginizi çekebilir.