0

Asya ülkeleri tarafından faydası yıllardır bilinen ve pek çok alanda kullanılan ginseng, Çincede “insan bitkisi” şeklinde adlandırılır. Ginseng türleri; taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng olarak üçe ayrılır. Günümüzde kırmızı ginseng faydaları hakkında pek çok araştırma yapılır ve bu bitkinin insan sağlığı üzerine etkileri incelenir. Uzak Doğu ülkelerinde tedavi amaçlı olarak kullanılan ve ilaç sektöründe sıklıkla tercih edilen bitkinin bilinmeyen sayısız türü vardır. Peki, kırmızı ginseng ne işe yarar ve kırmızı Kore ginseng faydaları nelerdir? Gelin kırmızı Kore ginsengi hakkında merak edilenleri yakından inceleyelim.

 

Kırmızı (Kore) Ginseng Nedir?

Dünyadaki bitkisel tedavi yöntemlerinde en çok kullanılan ürünlerinden biri olan kırmızı ginseng, geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmez şifalı bitkileri arasında. Ginseng, kısa boylu ve saçak köklü bir bitki olup oldukça yavaş büyür. Beyaz ginseng 4 yılda hasat edilirken kırmızı ginsengde bu süre 6 yılı bulabilir. Kırmızı ginseng, ginsengin ısıda bekletilmesi ile elde edilen bir türdür. 6 yaşındaki ginseng, kabukları soyulmadan sıcak buharda 3 saat bekletilir. Ardından nem oranı yüksek bir yerde kurumaya bırakılır. Bu işlemden sonra bitki kırmızı bir renge bürünür ve antioksidan etkisi oldukça yüksek hale gelir.

 

Ginseng bitkileri içerdiği bileşenlere göre değişen etkilere sahiptir. Vitamin içeriği oldukça yüksek olan kırmızı ginseng, genellikle Çin ve Kore’de bulunan dağların eteklerinde yetişir. Günümüzde kırmızı ginseng, fiziksel ve ruhsal sağlığı negatif yönde etkileyen faktörlere karşı vücut direncini destekleyen bir işlev görür. “Ginseng Nedir?” konusu hakkında daha detaylı bilgi için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 

Kırmızı Ginseng Nasıl Kullanılır?

Alternatif tıpta kırmızı ginseng faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. Modern tıp da son yıllarda bu bitkiyi şifalı yönlerinden faydalanmak amacıyla koruyucu ve destekleyici açıdan önemli bulur. Kırmızı ginsengin; hafızayı güçlendirme, beyin fonksiyonlarını düzenleme ve yorgunluğa karşı destek sunma gibi etkileri olduğu bilinir.

 

Kırmızı ginseng farklı şekillerde tüketilebilir. Bitkinin kapsül formları kullanılabileceği gibi aynı zamanda kökünden çay yapılıp içilebilir. Çay yapmak için 1-2 gram kırmızı ginseng kökünü kaynamış suya ilave edin ve çayın 15 dakika demlenmesini bekleyerek için. Kırmızı ginsengi yüksek miktarda kullanmamaya özen gösterin. Bitkiyi, düşük miktarda uzun süreli olarak kullandığınızda olumlu etkilerinden daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bitkiyi en az 2-3 hafta düzenli kullanarak faydasını görebilirsiniz. Tüm bunların dışında kırmızı ginsengi yağ formunda da kullanabilirsiniz. Kırmızı ginseng yağının cilt üzerinde kırışıklıkları azaltma, cilt görünümünü canlandırma ve cildi daha genç bir yapıya kavuşturma gibi önemli destekleyici etkileri bulunur.

 

Kırmızı (Kore) Ginseng Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen şifalı bitkilerden biri olan kırmızı ginseng faydaları aşağıdaki gibidir:

 

 • Bitkinin oldukça güçlü antioksidan özellikleri bulunur. Bu sayede bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Adaptojen bir bitki olan kırmızı ginsengin vücutta dengeleyici etkisi bulunur. Bu sebeple vücudu sinir ve stresten koruma etkisi gösterir.
 • Bitki, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına destek olur.
 • Tam bir vitamin deposu olan kırmızı ginseng enerjik ve zinde hissetmeye katkı sunar.
 • Kırmızı ginseng, kötü kolesterolü dengeleyici etkisi ile bilinir.
 • Bitki, kalp ve damar hastalıkları ile kansere yakalanma riskini azaltmaya destek olur.

 

Kırmızı Ginseng Cinsel Faydaları Nelerdir?

Kırmızı ginseng faydaları cinsel hayat üzerinde olumlu etkiler şeklinde kendini gösterir. Bitkinin içeriğindeki bileşenlerin afrodizyak etki ile libidoyu yükseltip cinsel isteği artırmaya destek olduğu ifade edilir. Kırmızı ginseng cinsel faydaları arasında erektil disfonksiyon düzelmesine katkı sunması da öne çıkar. Yıllardır Asya ülkelerinde cinsel gücü artırmak amacıyla kullanılan bitki üzerinde yapılan araştırmalara göre, kırmızı ginseng kullanan  erkeklerde; sertleşme, cinsel istek artışı ve ilişkiden alınan zevkin daha yüksek olduğu görülür.

 

Kırmızı Ginseng Saça Faydaları Nelerdir?

Kırmızı ginseng saça faydaları olan bir bitki türüdür. Bitkinin öne çıkan yararları aşağıdaki gibi sıralanır:

 

 • Yıpranmış saç tellerini güçlendirmeye katkı sunar.
 • Saçların daha canlı ve parlak görünmesinde destekleyici rol oynar.
 • Saçlarda dış etkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan nem kaybını önlemeye destek olur.
 • Saç dökülmesini engellemeye yardım eder.
 • Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzaması için önemli bir destekleyicidir.
 • Saç derisini iyileştirmeye ve saç köklerini güçlendirmeye katkı sunar.
 • Saç derisinde kepek ve egzama oluşumunu azaltmaya yardım eder.

 

Kırmızı Ginseng Zararları Nelerdir?

Kırmızı ginseng faydaları yanında bazı yan etkileri de görülebilir. Kırmızı ginseng zararları aşağıdaki gibidir:

 

 • Kırmızı ginsengin aşırı tüketimi uyku problemine neden olabilir.
 • Bitkinin fazla tüketimi sindirim sistemi sorunlarına ve ishale yol açabilir.
 • Kırmızı ginsengi fazla tüketmek sinirlilik durumunu artırabilir.
 • Bitkinin fazla tüketimi sonucu ağız kuruluğu, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemler oluşabilir.
 • Kırmızı ginseng bazı durumlarda görme sorunları ve bulanık görme gibi problemlere neden olabilir.
 • Bitkiyi fazla tüketmek, burun kılcal damarlarının çatlamasına ve burun kanamasına yol açabilir.

 

Sizler için kırmızı ginseng faydaları konusunu yukarıda detaylı bir şekilde ele aldık. Siz de bu şifalı bitkiyi beslenmenizde takviye amaçlı kullanabilir ve düzenli kullanımda yararlarını görebilirsiniz. Kırmızı ginsengin yanı sıra beslenme rutininize sağlıklı besinlerden biri olan kinoayı da dahil edebilir, kinoa faydaları hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi hemen okuyabilirsiniz.