0

Vücudumuzda bel kemiği ve bacaklar arasında bulunan psoas kası hareket ve denge gibi bedensel fonksiyonları destekleme amacı taşır. Yoga, dans, koşma gibi aktivitelerin yanında bilgisayarda çalışırken de devrede olan psoas, gövde ve bacaklar arasındaki bağlantıyı sağlar ve omurgayı dengeler. Psoas kası aynı zamanda ruhun kası olarak da bilinir. Söz konusu kas grubu bedeni dengede tutarken kas esnetildiği zaman kişinin anda kalmasına ve vücuttaki gerilimi azaltmaya yardım eder. Psoas kası egzersizleri yapmak psikolojik ve fizyolojik sağlık üzerinde önemli etkilere sahip. Peki, psoas kası egzersizleri nelerdir ve psoas kası nasıl gevşetilir? Psoas kasına dair merak edilen tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Psoas Kası Egzersizleri-1 - Saç Bakım Güzellik Psoas Kası Egzersizleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Psoas Kası Nedir?

Fiziksel stabiliteyi sağlayan psoas kası vücuttaki en temel kas gruplarından biri. Bacaklardan başlayıp omurgaya kadar uzanan psoas, bacak ve bel kemiğini birbirine bağlayan tek kas grubudur. Psoas kası yapısı itibarıyla vücuttaki hareket, denge, eklem fonksiyonları ve esneklik gibi görevlerden sorumludur. Psoas kası doğası gereği kişinin ilk doğduğu andan itibaren gergindir. Zaman içinde gerçekleşen günlük yaşam aktiviteleri, duruş bozuklukları ve dar kıyafetler psoas kasının daha da gergin hale gelmesine ve kısalmasına neden olur. Bu gerginlik ise zamanla kişinin sırt, kalça ve dizlerinde kronik ağrılara sebebiyet verebilir, günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Söz konusu kas grubundaki gerginlikler kişinin hislerini ve dünyaya bakış açısını negatif yönde etkileyebilir. Psoas kası egzersizleri, kişinin şimdiki anda kalmasına ve gerginliğin yarattığı korku ve gerilimden uzaklaşmasına katkı sunar.

 

Psoas kasının gerginleşmesiyle ortaya çıkan korku ve kaygı hali, vücuttaki yaşam enerjisini düşüren temel etkenler arasındadır. Psoas kası egzersizleri ile bu önemli kası rahatlatmak, iç huzuru yakalamanın ve fiziksel ağrılardan kurtulmanın en kestirme yollarından biri olarak kabul edilir. Fiziksel ve zihinsel anlamda gerginlikten uzaklaşmanızı sağlayan psoas kası egzersizleri şimdiki anı yaşamaya yardım ederken aynı zamanda kişiyi daha enerjik ve motive hale getirir. Günümüzde yoga derslerinde gerçekleştirilen pozların birçoğu psoas kasının esnetilmesi ve rahatlatılması prensibine dayanır. Siz de yogaya meraklıysanız Yoga Pratiğinizi Ayın Evrelerine Göre Düzenleyin adlı içeriğimizi okuyarak yoga rutinlerinizi yeniden düzenleyebillirsiniz.

Psoas Kası Egzersizleri-3 - Saç Bakım Güzellik Psoas Kası Egzersizleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Psoas Kasını Esnetmek için Egzersizler

Psoas kası egzersizleri yaparak derin bir sakinlik ve dinginlik halini deneyimlemek mümkün. Psoas kasını esnetmek için en etkili yoga pozları şu şekildedir:

Psoas Kası Egzersizleri-5 - Saç Bakım Güzellik Psoas Kası Egzersizleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Onarıcı Dinlenme Pozisyonu

 

 • Onarıcı dinlenme için öncelikle yere serdiğiniz bir mat üzerine sırt üstü uzanın.
 • Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın.
 • Dizlerinizi her iki yanda sabit tutun. Dilerseniz dizlerinizi bir kemerle sararak sabit tutabilirsiniz.
 • Kollarınızı her iki yanınızda bedeninize paralel şekilde açık tutun.
 • Başınızın çok geriye düşmemesi için başınızı bir yastıkla destekleyebilirsiniz.

 

Bu pozisyonda en az 5 dakika gözleriniz kapalı şekilde bekleyin. Onarıcı dinlenme egzersizinde psoas kası kendini bıraktığı için dinlenme hissini üst düzeyde hissetmeniz mümkün.

Psoas Kası Egzersizleri-7 - Saç Bakım Güzellik Psoas Kası Egzersizleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Diz Göğüse Pozu

 

 • En etkili psoas kası egzersizleri arasında yer alan bu pozda yere sırt üstü uzandıktan sonra bir dizinizi hafifçe göğsünüze çekin. Bu hareketi yaparken dizinizin rahat olmasına ve kalçanızı çok sıkıştırmadığınıza emin olun.
 • Yerde kalan bacağınızı aktif bir şekilde uzatmaya çalışın.

 

Bu pozda biraz beklemek psoas kasının uzamasını ve rahatlamasını sağlar. Psoas kası egzersizleri ile birlikte Esneme Egzersizlerinin Faydaları konusunu merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Psoas Kası Egzersizleri-9 - Saç Bakım Güzellik Psoas Kası Egzersizleri-10 - Saç Bakım Güzellik

Açık Hamle Pozu

 

 • İki ayağınız yan yana ayakta dururken bir bacağınızla öne hamle yapın ve dizinizi yere değdirin.
 • Öndeki dizinizin ayak bileğinizi geçmemesine dikkat edin.
 • Bacaklarınızın arasının kalça genişliği kadar açık olmasına özen gösterin.
 • Kollarınızı yukarı doğru uzatın. Eğer denge sorunu yaşıyorsanız kollarınızı diz üstünde de tutabilirsiniz.
 • Omuzlarınızın kulaklarınızdan uzakta, bakışlarınızın ise karşıda olduğundan emin olun. Bu poz özellikle arka bacaktaki psoas kasını uzatmaya yardım eder.