0

Terleme, günlük yaşamın koşturmacası içinde en çok şikayet edilen durumlar arasında. Aslında sağlıksız bir yönü bulunmayan terleme, aşırı miktarda olduğunda yaşam kalitesini düşürebilir. Günde ortalama olarak 1 litre terleriz, gerçekten sıcakladığımızda ya da yoğun egzersiz yaptığımızda ise bu miktar 10 litreye kadar çıkabilir. Çünkü egzersiz de dahil olmak üzere fiziksel aktivitelerin tamamı vücut sıcaklığını artırır. Artan sıcaklığa karşı vücudunuzun sizi serinletmek için verdiği tepki ise terlemek şeklindedir. Terleme ile birlikte vücut sıcaklığınız dengelenirken aynı zamanda belirli bir su kaybı da yaşanır. Bu yüzden yeterli su tüketimi ile kaybedilen miktarın geri kazanılması oldukça önemli.

*Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek yazımız da ilginizi çekebilir.

Egzersiz Sırasında Aşırı Terlemeyi Önleyin-1 - Saç Bakım Güzellik Egzersiz Sırasında Aşırı Terlemeyi Önleyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Egzersiz sırasında terleme nasıl önlenir?

Kısaca, egzersiz sırasında terlemeniz son derece doğal. Ama elbette terlemenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için yapabilecekleriniz var.

Egzersizden sonra duş alın ve bakterilerin neden olduğu vücut kokusunu önlemek için iyice kurulandığınızdan emin olun.

Rexona’nın özel olarak tasarlanan patentli teknolojisi Motionsense™ içeren antiperspirantlarına göz atın. Vücut hareketinden kaynaklanan sürtünme, kapsülleri ferahlık patlamaları ile cilde yayılmaları için tetikler. Bu sayede Rexona Kadın ve Erkek Deodorantları, siz hareket ettikçe daha fazla koruma sağlar.

Eğer ter lekelerinden endişe ediyorsanız veya egzersiz sırasında çok terlemekten şikayetçiyseniz Rexona Maksimum Koruma’yı deneyin. Kadın ve erkekler için özel olarak geliştirilen Rexona Clinical Protection Serisi, ter bezleri boyunca derin bir koruyucu tabaka oluşturarak tere karşı en güçlü korumayı sağlar. Parfüm teknolojisi kokuyu ortadan kaldırır ve nemlendirici formülü günlük kullanım için cildinize yumuşacık bir dokunuş katar.

Ayrıca Aşırı Terleme Nedir & Neden Olur? Nasıl Önlenir? ve Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden yazılarımıza göz atabilirsiniz.