0

Bakımlı bir cildin sırları arasında pürüzsüz cilt görünümü başı çeker. Cildin pürüzsüz görünmesinde ise tüy alma işlemleri önem taşır. Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinden biri iple bıyık alma. Bıyık alma ipi ile gerçekleştirilen bu uygulama ile dudak üstünde yer alan tüylerinizden kurtulabilir ve dudak çevrenizin iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz iple bıyık alma aleti de kullanabilirsiniz. Peki, iple bıyık alma işlemi nasıl yapılır ve iple bıyık alma püf noktaları nelerdir? Gelin iple bıyık alma resimli anlatım ile bu konuda merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Evde İple Bıyık Nasıl Alınır?

İple Bıyık Alma Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik İple Bıyık Alma Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dudak üstünde çıkan tüyler cildin aydınlık ve pürüzsüz görünümünün önüne geçer. Ayrıca dudak üstündeki bıyıklar makyaj uygulamalarında da hoş olmayan görünümlere neden olur. Evde iple bıyık alma işlemi ile dudak üstünüzde bulunan tüylerden pratik bir şekilde kurtulabilir, daha pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Dudak üstünde yer alan fazla tüyleri iple alma için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1.    Adım: Pamuk ip tercih edin

İple bıyık alma işlemi için pamuklu ip tercih etmelisiniz. İnce naylon ipler çabuk koparak işlemin yarım kalmasına yol açabilir. 70 cm civarındaki pamuklu ipler bıyık alma işlemi için yeterli olacaktır. Dikiş uygulamalarında kullanılan pamuk iplerle bıyıklarınızı alabilirsiniz. İşlem için ince iplikler kullanışlı olsa da size uygun olan ipi belirlemek için küçük denemeler yapmanız mümkün. Yüz tüyleri alma konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

2.    Adım: İpin ucunu bağlamayı unutmayın

İpin ucunu dişlerle tutmak işlem sırasında yapılan yaygın hatalar arasındadır. İpi ağzınızda tutarak rahat bir uygulama gerçekleştirmeniz çok zor. Bu nedenle ipin ucunu bağlayarak ipliği parmaklarınızla tutup bıyıklarınızı rahatça alabilirsiniz.

3.    Adım: İple burgu oluşturun

İple bıyık alma tekniği için öncelikle iple burgu oluşturmalısınız. Bunun için ipi ellerinizin arasına alarak bileğinizde 8-10 defa çevirdikten sonra orta bölümde burgu oluşturun. Bu teknik sayesinde ip adeta bir makas görevi görecek. Kaşlarınızı da evde kendiniz almak isterseniz “Kaşlarınızı yüz şeklinize göre alın.” içeriğimizi inceleyerek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

4.    Adım: İple pratik yapmaya çalışın

İpi bileklerinizde çapraz bir biçimde burduktan sonra biraz pratik yaparak iple bıyık alma tekniğini geliştirebilirsiniz. İpi sağa ve sola doğru çekerek tüy alma denemeleri yapın. Ardından bir elinizdeki parmaklarınızı daha fazla açıp diğer elinizi daraltarak burguyu ayarlamaya çalışın. Burgunun parmaklarınızın kapalı tarafına kaydığını görebilirsiniz.

5.    Adım: Yüz tüylerinizde denemeler yapın

İple burgu tekniğini de çözdükten sonra sıra geldi dudak üstü tüylerden kurtulmaya. Ancak bunun için öncelikle yüzünüzdeki farklı bölgelerde deneme yapabilirsiniz. Yanaklarınızdaki tüyleri ipin burgu kısmının ucuna yerleştirerek tüyleri almaya başlayın.

6.    Adım: Bıyıklarınızı almaya başlayın

İple Bıyık Alma Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik İple Bıyık Alma Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Eğer yüzünüzdeki tüyleri almayı başardıysanız dudak üst bölgesine geçebilirsiniz. Dudak üstünüze biraz pudra uygulayarak yağlanmanın önüne geçebilir ve işlemi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. İşlem yapacağınız tarafı dilinizle şişirerek daha konforlu hareket edebilirsiniz. Burgu kısmı tüylerinizin üzerine getirerek ileri geri hareketlerle tüy almaya başlayın. İşlemi tüylerinizi tamamen temizleyene kadar tekrarlayın. Bıyık alma sürecini tamamladıktan sonra bölgeye ferahlatıcı bir krem sürebilirsiniz.

 

Siz de yukarıdaki adımları takip ederek iple bıyık alma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Temiz bir cilt görünümü için yüz bakım rutininize Dove Beauty Cream Bar Micellar sabunu dahil edebilirsiniz. Dove sabun micellar teknolojisi sayesinde cildi yağ ve kirden arındırır. Hassas ciltler için nemlendirici etkiye sahip ürünü güzellik seanslarında vücut ve el sabunu olarak da kullanabilirsiniz.