0

Sabah uyandığınızda yaşadığınız yüz şişmesi, uyku pozisyonu ya da aşırı tuz tüketimi ile ilgili olabilir. Gün içinde geçmeyen ve uzun süre devam eden yüz şişmesinin arkasında ise farklı nedenler yatabilir. Yüz neden şişer ve yüz şişmesi nasıl geçer sorularının cevabını yakından inceleyelim.

Yüz Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Yüz Şişmesi Neden Olur?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şişmesi Neden Olur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz şişmesi neden olur sorusu, yüzde ödem problemi yaşayanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Yüz şişmesi, pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Başlıca yüz şişmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyku pozisyonu: Sabah yüz şişmesi nasıl geçer sorusunun cevabı uyku pozisyonunuzda gizli olabilir. Uzun süre yüzüstü ve yan pozisyonlarda uyumak, yüz ve göz çevresinde şişliklere yol açabilir. Bunu önlemek için sırtüstü uyumaya çalışabilirsiniz.
 • Fazla tuz tüketimi: Gün içinde, özellikle akşam saatlerinde fazla tuzlu gıdalar tüketmek, vücudun su tutmasına ve yüzde şişliğe yol açabilir. Tuz tüketiminizi kısıtlayarak yüzünüzün şişmesini önleyebilirsiniz.
 • Alerjik reaksiyonlar: Alerjik yüz şişmesi sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Çeşitli gıdalar, kozmetik ürünler, ilaçlar ya da polen gibi alerjenler, yüz şişmesini tetikleyebilir.
 • Sinüzit: Sinüs enfeksiyonu yani bilinen adıyla sinüzit, yüzünüzün şişmesine ve baş ağrısına neden olabilir. Sinüzit nedeniyle oluşan şişlik, genellikle göz çevresinde görülür.
 • Diş ve diş eti enfeksiyonları: Çürük diş ya da diş eti enfeksiyonu gibi durumlar, yanak çevresinde apseye bağlı yüz şişmesini beraberinde getirebilir.
 • Diğer nedenler: Gözleri etkileyen bakteriyel ya da alerjik konjonktivit, tiroit hastalıkları, anjiyoödem, rosacea yani gül hastalığı gibi medikal problemler yüz şişmesine neden olabilir. Uzun süren yüz şişmesi problemi için uzman doktora başvurmak gerekir. Özellikle ani yüz şişmesi durumunda mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmak önem taşır.

Yüz Şişmesini Gidermenin Yolları Nelerdir?

Yüz Şişmesi Neden Olur?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şişmesi Neden Olur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüz şişliğini gidermenin yolları bu probleme neden olan soruna bağlı olarak değişir. Uyku pozisyonu ya da tuzlu gıda tüketimi gibi nedenlere bağlı yüz şişlikleri basit yöntemlerle önlenebilir ya da giderilebilir. Yüz şişkinliğine iyi gelebilecek bazı yöntemlere birlikte bakalım:

 • Uyku pozisyonunu düzenleme: Uyku pozisyonundan kaynaklanan yüz şişmesi için sırt üstü yatmaya çalışabilir, kaliteli bir yastıkta başınızı yüksekte tutarak uyuyabilirsiniz.
 • Tuz tüketimini kısıtlama: Günlük tuz tüketiminizi minimuma indirerek ve özellikle akşam yemeklerinde düşük tuzlu beslenerek yüzünüzdeki ödemi azaltabilirsiniz.
 • Soğuk kompres: Yüzdeki şişkinliği gidermenin en kolay yollarından biri soğuk kompres uygulamasıdır. Soğuk suyla ıslatıp sıktığınız bir bezi, oturma pozisyonda iken birkaç dakika boyunca yüzünüzde tutabilirsiniz. Göz çevresindeki şişlikler için kullandığınız çay poşetlerini derin dondurucuda soğuttuktan sonra temiz bir kağıt havluya sararak gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.
 • Yüz masajı: Cilt, saç ve lenf bezlerine iyi gelmesi ile bilinen yeşim taşı ya da pembe kuvarstan yapılan yüz masaj aleti kullanımı yüz şişliklerini giderme konusunda etkili olabilir. Temiz cildinize fazla bastırmadan, yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapmak, yüz şişmesini azaltmanıza yardımcı olabilir. Yüz masaj aletiniz yoksa sabah cilt bakım rutininizin ardından parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Kaynakça:

 

 1. https://www.healthline.com/health/facial-swelling
 2. https://www.webmd.com/allergies/ss/slideshow-swollen-face
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323342