0

Şişkinlik neredeyse herkesin zaman zaman yaşadığı ve oldukça rahatsız hissetmenize neden olan sorunlar arasında kabul ediliyor. Son zamanlarda evden çalışmanın artması, gün içindeki yoğunluklar, işleri yetiştirme telaşı beslenme rutininin hızlı ve düzensiz olmasına da sebep olan etkenlerden.

En son ne zaman oturup sadece yemek yediniz? Eğer siz de yemek yerken bir şeyler izleyenlerden, bilgisayarda işlerini yapanlardansanız bu dikkat dağınıklığı aşırı ve hızlı yemeyle sonuçlanabilir. Beslenme düzensizliği de sindirim sisteminizi kötü etkileyerek şişkinliğe ve rahatsız hissetmenize yol açar. Yaşam tarzınızdaki bazı noktalara dikkat ederek bu gibi olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

Şişkinliği Azaltma Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Şişkinliği Azaltma Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Daha çok baharat kullanın

Baharatlar şişkinlikten kurtulmak için en çok kullanılan gıdalar arasında. Özellikle acı kırmızı biber sindirime iyi gelerek, basıncı ve krampları da hafifletir.(*) Genellikle seçilen bir içeceğe bir çay kaşığı atarak kullanılan bu baharatı, eğer alerjiniz yoksa dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.  Acı biberin yanında zerdeçal da toksinlerden arındırıcı baharatlardan kabul edilir ve şişkinlik için de kullanılır.

Elma sirkesinden yardım alın

Sağlığa ve güzelliğe bir çok işlevi ve faydası olan elma sirkesi şişkinlikten kurtulmak için de en hızlı çözümler arasında. Sabahları elma sirkesi içenleri duymuşsunuzdur. Özellikle, karın ve mide bölgesinden kilo alan kişiler bunu sindirim sorunları, hormonal denge ve şişkinlik nedeniyle sık sık yapıyor.

Probiyotik kullanın

Bağırsaktaki bakteriler metabolizmanızı etkileyebilir. Probiyotik bakımından zengin gıdalar tüketmek sağlıklı bir sindirim sistemi için size yardımcı olur. Beslenme rutininize probiyotik bakımından zengin doğal gıdalar olan lahana turşusu ve kemik suyu ekleyebilirsiniz. Bu arada probiyotiklerin bir diğer faydası da parlak bir cilt için yardımcı olması.

Hangi yiyeceklerin şişkinlik yaptığını keşfedin

Kahve, alkol, kızartmalar, çiğ gıdalar, süt ürünleri, işlenmiş gıdalar, un ve şeker şişkinliği ve fazla tüketiminin de genel sağlığı etkilediği kabul edilen yiyeceklerden. Tabii şişkinlik ile mücadelede bu gıdaların tümünden vazgeçmek yerine, tükettiğinizde sizi en hızlı ve en fazla etkileyenin hangisi olduğunu bulmaya çalışın. Özellikle sütün gaz oluşumunda oldukça etkili olduğunu göz önünde bulundurursak, laktozsuz seçeneklere yönelebilirsiniz.

Şişkinliği Azaltma Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Şişkinliği Azaltma Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Lif tüketin

Sağlıklı sindirimin en kolay yollarından biri gün içindeki beslenme rutininizde bol bol lifli gıdalar tüketmekten geçiyor. Günde 20-25 gram lifli yiyecek tüketmeyi ihmal etmeyin. Tabii bu beslenme rutinine bol su içmeyi dahil etmezseniz tam tersi bir etki ile lif daha fazla şişkinliğe de sebep olabilir.

Lifli gıdalar; ahududu, mango, armut, böğürtlen, incir, çilek, nar, avokado, portakal...

Suyunuza zencefil ve limon ekleyin

Zencefil, şişkinlik ile mücadelede sık sık başvurulan besinler arasında. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan limon ise, sindirim sisteminde bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır.  İçtiğiniz suyun şişesine zencefil ve limon ekleyerek rahatlamaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bu karışım adet kramplarına da iyi gelir.(*)

Egzersiz yapın

Hareketsizlik midede şişkinliğe ve gaz birikmesine ayrıca sindirim sisteminin düzgün çalışmamasına da sebep olur. Günde en az 20 dakika yapılan fiziksel aktivite sonucu tüm bu sorunları çözmeye yardımcı olur. Üstelik ağır egzersizler yapmanıza da gerek yok, yavaş tempolu yürüyüş bile oldukça faydalı olacaktır.

Ayrıca Yaz Öncesi Küçük Bir Detoks’a Ne Dersiniz? yazımız da ilginizi çekebilir.