0

Daha önce hiç kemik suyu içmeniz için ikna edilmeye çalışıldığınız oldu mu? Bu ikna cümlelerinde “Çok sağlıklı” ifadesinin cömert bir şekilde tekrarlandığını tahmin ediyoruz. Nedeni, kemik suyunda bulunan kolajen… Kolajen hayvansal kaynaklarda olabileceği gibi, bitkisel kaynaklarda da bulunuyor. Tahmin edeceğiniz üzere kolajen bir protein; görevi de vücuttaki bağ dokusunu güçlendirmek. Cilde ve vücuda güç katıyor  dayanıklılığı, esnekliği artırıyor. Kendinizi daha genç hissetmenize yardımcı oluyor. Tam da bu yüzden kolajen, yaş aldıkça azalan bir madde… Haliyle, güzellikle de direkt olarak ilişkili. Peki kolajen güzelliğe nasıl katkı sağlar?

Kolajen Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-1

Cildinizin daha genç görünmesine yardımcı oluyor

Kolajen cildin daha diri, sıkı ve dolgun görünmesi için büyük bir destekçi. Ayrıca saçın da proteine ihtiyacı olduğu malum… Kolajen saç foliküllerini de güçlendiriyor ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı oluyor. Ek olarak sindirim sisteminin daha iyi çalışması için önemli bir destek. Bu da yediğiniz gıdalardan daha yüksek verim almanıza yardımcı olacağı anlamına geliyor. Bol sebze-meyve yediğiniz bir beslenme düzeninde bu gıdaların güzelleştirici etkilerinden faydalanabiliyorsunuz.

Kolajen Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-2

Kolajen üretimini nasıl artırabiliriz?

İlk olarak kolajen üretimini teşvik eden gıdaları beslenme programınıza dahil edin. Bu besinler sarımsak, koyu yapraklı sebzeler, turunçgiller, çilek, ananas, kivi, yaban mersini, fasulye, avokado, Omega 3 yağ asitleri (ceviz, balık)… Kolajen içeren besinlerin yanı sıra kolajen takviyelerinden de faydalanabilirsiniz.

Bonus: Daha genç ve sağlıklı bir cilt için Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkilerini keşfedin.

Ayrıca Göğsünüzde İnce Çizgiler mi Oluşmaya Başladı? yazımızı inceleyerek bu bölgedeki kırışıklıklar için ipuçlarından yararlanabilirsiniz.