0

Çoğu insan gülümsemeyi size neşe getiren veya kahkahalara ilham veren şeylere verilen istemsiz bir tepki olarak görür. Bu doğru olsa da önemli bir noktayı gözden kaçırıyorsunuz: Gülümseme, bilinçli bir seçim de olabilir! Gülümsemeniz gerçek olsun ya da olmasın; sağlığınız, ruh haliniz ve hatta çevrenizdeki insanların ruh halleri için faydalar sunarak vücudunuza ve zihninize olumlu şekilde etki edebilir. Peki ama nasıl?

Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-1 - Saç Bakım Güzellik Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-2 - Saç Bakım Güzellik

Gülümsemek daha uzun yaşamanıza yardımcı olur

Belki de gülümsemeniz için en etkili neden, genel yaşam sürenizi uzatabilmesi. 2010 yılında yapılan bir araştırma gerçek, yoğun gülümsemenin daha uzun ömürle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Genel olarak mutlu insanlar daha sağlıklı ve uzun ömürlü görünüyor, ancak bunun nedenini kesin olarak anlayabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Araştırmalar, mutluluğun; mutlu, olumlu bir ruh hali sürdürmenin sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanın önemli bir parçası olabileceğini ve sonuçta yaşam süresini yıllarca uzatabileceğini öne sürüyor. Ne olursa olsun, denemeye değer!

Gülümsemek stresi azaltır

Stres, tüm varlığımıza nüfuz edebilir ve gerçekten yüzümüze yansıyabilir. Gülümsemek sadece yorgun ve bunalmış görünmemizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. İster inanın ister inanmayın, gülümsemek -gerçek olmasa bile- sizi kötü duygulardan uzaklaştırır. Stresli zamanlarda gülümsemeye zaman ayırın, faydasını mutlaka göreceksiniz.

Gülümsemek ruh halinizi yükseltir

Fiziksel gülümseme, aslında beyninizdeki duygusal durumu etkileyen yolları harekete geçirir. Yani mutlu bir yüz ifadesi benimseyerek, mutluluk durumuna geçmek için zihninizi kandırabilirsiniz. Basit bir gülümseme, sinirsel iletişimi gerçekleştiren nöropeptidlerin yanı sıra ruh halinizi iyileştirebilecek dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin salınımını da tetikleyebilir. Dolayısıyla onu, doğal bir antidepresan gibi düşünebilirsiniz.

Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-3 - Saç Bakım Güzellik Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-4 - Saç Bakım Güzellik

Gülümsemek bulaşıcıdır

Bir gülümsemenin, odayı aydınlatma gücüne sahip olduğunu kaç kez duydunuz? Bu pozitif bakış açısı, aslında bir gerçeklik ipucu taşıyor. Sadece gülümseyerek sizinle birlikte başkalarının da ruh halini olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Beyniniz diğer insanların yüz ifadelerini otomatik olarak algılar ve yorumlar. Hatta bazen onları taklit edebilirsiniz. Bu, başka birinin gülümsemesini fark edebileceğiniz ve bilinçsizce taklit edebileceğiniz anlamına geliyor. Evet, doğru duydunuz! Gülümsemenin bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda (*).

Gülümsemek sizi çekici hale getirir

Gülümseyen insanlara doğal olarak çekiliriz. Kaş çatma, yüz buruşturma gibi olumsuz yüz ifadeleri ise tam tersi yönde çalışarak insanları çevremizden etkili bir şekilde uzaklaştırabilir. Gülümsemek her zaman daha çekici görülür, hatta insanlar bu sayede sizin daha olumlu kişilik özelliklerine sahip olduğunuzu varsayabilirler (*).

Gülümsemek sizi sadece daha çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlayabilir. Gülümsemek için kullandığımız kaslar, yüzü kaldırarak daha genç görünmemizi sağlar. Bu yüzden herhangi bir estetik operasyondan önce gün boyu gülümsemeyi deneyin; daha güzel görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

Gülümsemek ağrıyı azaltır

Araştırmalar gülümsemenin endorfin, serotonin gibi doğal ağrı kesiciler salgılattığını gösteriyor. Bu beyin kimyasalları bizi tepeden tırnağa iyi hissettirir. Sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, vücudunuzu rahatlatır ve fiziksel ağrıları azaltır. Gülümsemek, doğal bir ilaçtır.

Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-5 - Saç Bakım Güzellik Her Gün Gülümsemeniz İçin 6 Neden-6 - Saç Bakım Güzellik

Signal ile korkmadan gülümseyin!

Türkiye’nin güvenilir ağız bakım markası Signal, sizi her gün daha fazla gülümsemeye davet ediyor. Eğer gülüşünüze güveniyorsanız istemsizce daha fazla gülümsersiniz. Bu noktada size önerimiz Signal White Now Serisi. Signal White Now serisi; formüllerinde yer alan özel bileşenler sayesinde ilk kullanımdan itibaren dişlerde beyazlık etkisi yaratır. White Now diş macunu çeşitlerini dört hafta düzenli kullandığınızda beyazlatıcı etkisi olmayan diş macunlarına göre 3 kat beyazlık elde edersiniz. Dual action teknolojisi sayesinde diş lekelerinin yok edilmesine de katkı sağlayan ürünlerle kalıcı parlaklığa sahip, tertemiz ve bakımlı dişler sizin için hayal olmaktan çıkar.

Ayrıca Daha Özverili Olmanın 11 Yolu ve Fotojenik Bir Gülümsemenin Anahtarı yazılarımız ilginizi çekebilir.