0

Diş lekelenmesi neredeyse herkeste oldukça sık görülen bir durumdur. Çeşitli nedenlerle, genellikle yiyip içtiklerimize bağlı olarak dişlerin dış tabakası olan minenin renginde değişiklikler meydana gelir. Bu renk değişiklikleri önce küçük birer noktalar halinde ortaya çıkıp zaman içinde büyüyerek tüm dişinizi bile kaplayabilir. Ayrıca sarıdan kahverengiye kadar birçok farklı tonda leke olur.

Diş lekelenmeleri önlemenin en kolay yolu, dişleri düzenli ve doğru şekilde fırçalamaktan geçer. Tabii bunun yanında bazı yiyecekler de diş lekelerini önleyerek dişlerinizin daha beyaz görünmesine yardımcı olabilir.

Dişleri Beyazlatmaya Yardımcı Olan 5 Gıda-1 - Saç Bakım Güzellik Dişleri Beyazlatmaya Yardımcı Olan 5 Gıda-2 - Saç Bakım Güzellik

Çilek

İçeriğinde malik asit bulunan çilek, dişlerdeki kahve ve çay gibi lekeleri gidermeye yardımcı olur. Malik asit, ağız kuruluğu olan kişilerde tükürük üretimini de artırabilir. Tükürük, yiyecekleri ve kalıntıları yıkayarak yaygın bir renk değişikliği nedeni olan diş çürümesine karşı da koruma sağlar.

Karpuz

Karpuz da tıpkı çilek gibi malik asit içeren gıdalar arasındadır. Hatta çilekten daha fazla malik asite sahiptir. Malik asit de yukarıda da bahsettiğimiz gibi dişlerin beyazlamasına ve tükürük üretimine yardımcı olur. Ayrıca bu konuda herhangi bir bilimsel veri olmasa da karpuzun lifli yapısı çiğnemeyle beraber dişlerde fırça etkisi gösterebilir.

Ananas

Dişlerimiz tükürüklerden oluşan bir protein tabakası ile kaplıdır. Pelikül tabakası denilen bu tabaka dişlerinizi korur, aynı zamanda gıdalardan gelen pigmentleri de emer. Bu da lekelenmeye yol açabilir. Ayrıca bu pelikül tabakasına bakteriler de yapışabilir. Dişlerin üzerinde bakterilerin birikmesi, plak oluşumuna ve diş renginin değişmesine neden olabilir.

Papaya

Papaya, ananas gibi, proteolitik bir enzim içerir. Papayadaki enzime papain denir. Ayrıca pelikül tabakasını bozan proteini de parçalar. Bu lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve plak oluşumuna karşı korur.

Süt

Sütün içindeki laktik asit de minenizin rengini açabilir. Ayrıca, çürüğe neden olan bakterileri temizlemeye yardımcı olabilecek tükürük üretimini uyardığı da söylenir. Sütte bulunan bir protein olan kazein de lekelenmeyi önler. Kazein, boşlukları onarmak ve plak birikimini önlemek için kalsiyum fosfatların alınmasına yardımcı olur.

*Peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri de laktik asit ve kazein içerir ve benzer bir etkiye sahip olabilir.

Dişleri Beyazlatmaya Yardımcı Olan 5 Gıda-3 - Saç Bakım Güzellik Dişleri Beyazlatmaya Yardımcı Olan 5 Gıda-4 - Saç Bakım Güzellik

Yiyecekler ne kadar sürede dişleri beyazlatır?

Bu yiyeceklerin dişleri beyazlattığına dair çalışmalar tamamen kullanıcı deneyimine bağlı olduğu için herhangi bir süre öngörülmüyor. Yani 5 gün çilek tüketirseniz dişleriniz beyazlar gibi bir veri maalesef yok. Tabii bir de gün içinde içilen çay ve kahve tüketilen nikotin de dişlerin sararmasına ve lekelenmesine neden olduğu için bu noktada en güvenilir yol bu yiyecekleri tüketmenin yanında dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamaktan geçiyor. Doğal çözümlerin vücudumuz üzerindeki etkileri genellikle profesyonel çözümlere göre daha uzun sürer. Yine de bu lezzetli meyveleri beslenme rutininiz arasına dahil etmeyi unutmayın.

Diş beyazlatmanın farklı yolları

Yukarıdaki yiyecekleri tüketmenin yanında dişlerinizin sağlığını ve beyazlığını korumak için farklı yöntemler de deneyebilirsiniz.

Düzenli olarak diş fırçalamak

Bu yöntemlerden ilki daha önce de söylediğimiz gibi düzenli diş fırçalamak. Günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Doğru ürünler ve doğru teknik de bu noktada oldukça önemli. 5 Diş Fırçalama Hatası yazımıza göz atarak doğru teknikleri keşfedebilir ve diş fırçalama rutininize ekleyebilirsiniz.

Diş macunu seçimi de dişlerinizin sağlığı için en önemli konular arasında. Daha beyaz dişler için Signal White Now Serisi diş macunlarını rutininize dahil edebilirsiniz. Eğer diş hassasiyetiniz varsa, soğuk ya da sıcak içecek ve yiyecekler dişlerinizde ağrı olmasına neden oluyorsa Signal White Now Sensitive ile bu hassasiyete karşı koruma sağlayabilir aynı zamanda daha beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat dişleri beyazlatmak için popüler çözümler arasındadır, bunu mutlaka duymuşsunuzdur. Doğal bir aşındırıcı olan karbonat, lekeleri mekanik olarak çıkarabilir. Dişlerinizi beyazlatmak için karbonat denemek istiyorsanız, eşit miktarda su ve karbonatı karıştırarak bir macun yapın. Diş fırçanızı 1 dakika boyunca dişlerinize sürtün, ardından tükürün.

Kullanmadan önce mutlaka diş hekiminize danışmayı da ihmal etmeyin. Uzun yıllardır kullanılan ve güvenilir sayılan bir yöntem olsa da bu sizin için doğru bir yöntem olmayabilir. Dişlerinizde başka bir problem varsa ya da farklı bir tedavi deniyorsanız olası bir olumsuz reaksiyonu önlemek için diş hekiminize danışmanızda fayda var.

Diş lekeleyen gıdaların tüketimini sınırlandırmak

Dişlerinizi lekeleyen yiyecek ve içecekleri sınırlandırarak renk değişikliklerini ve lekeleri önleyebilirsiniz. Bu yiyeceklerin ne olduğunu merak ediyorsanız;

  • Koyu meyveler
  • Domates bazlı soslar
  • Köri
  • Kahve siyah çay
  • Kırmızı şarap
  • Kola
  • Bazı meyve suları ve renkli içecekler
  • Tütün