0

Erkeğin sakalı ya da saçı, aslında makyajıdır derler. Her ikisinde de makul olan özelliğin gürlük olduğunu biliyoruz.

Sakal, yaşla beraber gürleşir. Sağlıklı bir erkeğin, 17 ve 20 yaş arasında sakal çıkarması gerekir. Ardından günde üç ila dört milimetre uzayan sakallarla ömür boyu uğraşır.

Ancak bazen sakallar seyrek çıkmaya başlayabilir, bunun; tıraş, stres, uykusuzluk, yanlış beslenme gibi birkaç nedeni olabilir. Asıl nedeni öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sakal küser mi?

Acaba, sakalınızın seyrekleşmesinin nedeni, kıl köklerinizin size küsmesi olabilir. Sakallarınızı tersten değil, kılların çıkış yönüne doğru tıraş etmeye özen gösterin. Ardından nemlendirici bir kremle kıl köklerinize bakım yapın.

Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-1 - Saç Bakım Güzellik Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Seyrek sakallarınızın nasıl sıklaşacağı konusunda yolunuzu kaybetmiş gibi hissediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ardından, sakallarınızı gürleştirmek için kan dolaşımınızı artırmanız gerekir.

Sakallar da tıpkı saçlar gibi uçtan değil, dipten uzar. Bu uzunluk ve gürlük de, derinizdeki kan dolaşımının seviyesiyle paraleldir. O bölgedeki kan dolaşımınız ne kadar güçlüyse kıl kökleriniz de o kadar beslenir. Yanaklarınızdaki ve çenenizdeki kan dolaşımını artırmak için en kolay yol o bölgelere masaj yapmaktır. Dilerseniz yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalama da yapabilirsiniz. Sakallarınız üzerinde buz küpü gezdirmek de bir yoldur.

Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-3 - Saç Bakım Güzellik Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Daha gür sakallar için düzenli tıraş olmanız da şart.

İster kısa, ister uzun kullanın. Düzenli ve kusursuz bir tıraş sakallarınızın çok daha temiz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bunu tıpkı, "saçın kırıklarını aldırmak" mantığı gibi düşünebilirsiniz.

Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-5 - Saç Bakım Güzellik Sakal Nasıl Gürleşir? Etkili Sakal Gürleştirme Yöntemleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Sakallarınızı temiz tutarak ve doğal yağlarla bakım yaparak gürleştirebileceğinizi de hatırlatalım.

Önemli uyarı: Sakallarınıza yağ sürmeden önce onların temiz olduğundan emin olun.

Sakallarınızı temizledikten sonra tarakla düzgünce tarayın ve kıl köklerini besleyen argan ve ya tatlı badem yağı gibi doğal yağları sakallarınıza masaj yaparak yedirin. Bu işlemi gece uyumadan önce yaparsanız hem gün içinde, yağlı dokudan rahatsız olmaz hem de sakallarınızın yeterince beslenmesine süre tanımış olursunuz.

Ayrıca cilt, onarımını gece yaptığı için, kullandığınız yağ daha etkili olacaktır.

Son olarak: Sakallarınızı gürleştirmek için illüzyona ne dersiniz?

Sakallarınız her zaman saçlarınız ile aynı renk olmayabilir. İki rengi eşitlemek isterseniz, en kolay yöntem olan boyayı deneyin.

Saçlarınız ile aynı tonda bir boyayla sakallarınızın rengini eşitleyebilirsiniz.