0

Bazıları için tıraş olmayı öğrenmek bir deneme yanılma durumu. Dünyanın dört bir yanındaki erkeklerin bu basit günlük rutini, zaman zaman batık tüylerden kızarıklıklara ve kesiklere kadar istenmeyen pek çok duruma sebebiyet verebiliyor. 

Tıraş olmak konusunda ne kadar başarılı olursanız olun, bu işi aceleye getirmemeye özen gösterin. Cildinize bu şekilde zarar vermek yerine; tıraşı hoşgörülü bir ritüel haline getirebilirsiniz. Üstelik hayatınız boyunca yaklaşık 20.000 kez tıraş olacağınız düşünüldüğünde, bunu nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı öğrenmenize değer. Ayrıca tıraşın sırlarını öğrendikten sonra en trend saç ve sakal stillerini evde kendi başınıza yapabilirsiniz.

Kusursuz Bir Tıraşın Sırları-1 - Saç Bakım Güzellik Kusursuz Bir Tıraşın Sırları-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi pürüzsüz bir tıraş için nasıl hazırlarsınız?

Cildinizi tıraşa düzgün bir şekilde hazırlamanız, çizikleri ve kesikleri önlemek konusunda oldukça etkili bir yol. Bunun için cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici ile yüzünüzü kir, yağ gibi kalıntılardan arındırın. Bunu yapmak cildinizin yüzeyini eşitler ve tıraş makinenizin veya bıçağınızın işlevini pürüzsüz bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Yüzünüzü temizlemek ve nemli tutmak için ılık su kullanın. Kuru tüyler, bakır bir tel kadar serttir ve kesilmeleri son derece zor olabilir.

En iyi tıraş bıçağı hangisi?

Tıraş makinenizde/bıçağınızda ne kadar çok bıçak varsa pürüzsüz bir tıraş olma olasılığınız da o kadar artar. Peki bu sık duyulan cümle, gerçekten doğru mu? Sanılanın aksine bıçak sayısı arttıkça yüzünüze zarar verme olasılığınız da artacaktır. Ya da en azından cildiniz daha kolay tahriş olabilir. Çünkü çok bıçaklı bir tıraş bıçağıyla derinizin üzerinden yaptığınız tek bir geçiş, aslında birkaç geçiş etkisi yaratır. Dolayısıyla cildinizin tepki verme ihtimali de katlanarak çoğalır.

Düz bir tıraş bıçağı, doğru tekniği öğrenmeniz ve sarsılmaz, sabit bir tutuşa sahip olmanız koşuluyla size daha pürüzsüz bir tıraş sağlar. Elbette farklı bıçak sayılarına sahip tıraş bıçaklarını da deneyebilirsiniz. Tıraş bıçağı seçerken kulp ağırlığı da son derece önemli. Bu, kullandığınız basıncı belirler. Plastik ve çok hafif kulplar, tıraş sırasında daha fazla baskı uygulamanıza neden olur, bu da genellikle çizik ve kesiklere yol açar.

Veya usturayı deneyebilirsiniz. Ancak ustura konusunda özellikle dikkatli olmanızı ve öğrenmenin zaman alacağını unutmayın. Usturayla nasıl tıraş olunur, keşfetmek için yazımızı inceleyin.

Kusursuz Bir Tıraşın Sırları-3 - Saç Bakım Güzellik Kusursuz Bir Tıraşın Sırları-4 - Saç Bakım Güzellik

En iyi tıraş fırçası ve losyonu hangisi?

Berber deneyimini kendi evinizin konforunda yaratmamak için hiçbir neden yok. Kaynamış su ve birkaç damla esansiyel yağ ile yüzünüze buhar banyosu yaptırın. Ardından cilt özelliklerinize uygun bir tıraş losyonu ve fırça ile (dairesel hareketlerle) yüzünüzü köpürtün. Kaliteli bir tıraş fırçası seçerseniz cildinizde aynı zamanda peeling etkisi yaratmış olursunuz. Sentetik kıllar yerine doğal malzemelerden üretilmiş fırçaları tercih edin. Bu tür fırçalar kolay yıpranmaz ve uzun süre kullanılabilir.

Kusursuz bir tıraş nasıl elde edilir?

Pürüzsüz bir tıraşın sırrı nedir? Aslında her şey açıyla alakalı. Tıraş bıçağını cildinize yaklaşık 30-45 derecelik bir açıyla uygulamalısınız. Bu kulağa basit gelse de çoğu erkek, yüzünün diğer tarafını tıraş ederken bilinçsizce bu açıyı değiştirme eğilimindedir. Ayrıca düzensiz vuruşlar kullanarak tüylerin üzerinden çapraz şekilde geçmek de tahrişlere neden olur. Tıraş bıçağını nazikçe yanağınızdan aşağıya doğru kaydırırken serbest elinizi kullanarak cildinizi gergin şekilde tutun ve tıraşa favorilerden başlayın. Ayrıca her geçişten sonra bıçağı yıkadığınızdan emin olun. Yüzünüzü farklı bir yönde tıraş etmeden önce yeniden köpürtün.

Çene ve üst dudak gibi zor alanlar sabit bir el ve eğlenceli yüz jimnastiği gerektirir. Dudağınızın üstü için burnunuzu kaldırın ve yanaklarınıza uyguladığınızdan daha yumuşak bir baskı uygulayın. Çenenin altındaki alanı rahatça temizlemek için cildi geren ve alt dudağın dişlerin üzerinde kıvrılmasına izin veren cansız bir gülümseme yaratın. Tüylerin uzama yönünün genellikle boyun bölgesine geldiğinizde değiştiğini unutmayın, tekniğinizi buna göre ayarlayın. Kusursuz bir tıraş sakalların gürleşmesine de yardımcı olur.

Daha fazlası için erkekler için vücut tüylerini alma rehberimizden yararlanmayı unutmayın!