0

Düz bir ustura, başlı başına bir muamma: Bu kadar basit bir alet, nasıl bu kadar etkili olabilir? Özellikle de günümüzde jilet endüstrisi bu kadar çeşitli ve zengin seçenekler sunarken usturaların hala etrafımızda olması bile mucize. Aslında nedeni basit: Çoğu berber tercihini usturadan yana yapıyor, çünkü hiçbir şey ustura gibi kesmiyor. Düz bir usturanın hassasiyeti, mümkün olan en pürüzsüz tıraşı sağlar ve cildi batık tüylere daha az yatkın hale getirir.

Peki, eğer usturalar bu kadar harikaysa neden erkeklerin çoğu onları kullanmıyor? Elbette doğru şekilde kullanılması biraz zaman ve beceri gerektirdiği için. Ama bir kez alıştıktan sonra, usturadan başka bir şey kullanmak istemeyeceksiniz.

Usturayla nasıl tıraş olunacağını öğrenmek için rehberimizden yararlanın. İşte basit ama etkili tüyolar.

Usturayla Nasıl Tıraş Olunur?-1 - Saç Bakım Güzellik Usturayla Nasıl Tıraş Olunur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Usturayla tıraşa nasıl hazırlanılır?

Ustura ile nasıl tıraş olunacağına geçmeden önce, bilmeniz gereken bir şey var. Daha önce hiç kullanmadıysanız usturaya hakim olmak zaman ve pratik gerektirir. Geleneksel tıraş makinelerinin koruyucu ve yağlı şeridi olmadan, düz bir ustura cildi çok daha kolay kesebilir. Bu yüzden eğer hızlı ve kolay tıraş istiyorsanız, bu yöntem size göre değil. Çünkü üstesinden gelmek için kesinlikle zamana ve bir öğrenme süresine ihtiyacınız var.

Usturayla nasıl tıraş olunur?

Pürüzsüz bir tıraş için aşağıdaki adımları izleyin:

Temizleyin ve yağlayın

Tüm tıraş türlerinde hazırlık çok önemli. Yüzünüzü temizledikten sonra tüyleri yumuşatmak için tıraş öncesi yağı sürmenizi öneririz. Bu konuda rasgele bir yağ kullanmamaya özen gösterin, sonuçta tüm yağlar tıraş için tasarlanmaz ve yanlış bir seçimle gözeneklerinizi tıkamak istemezsiniz.

Köpürtün

Bir tıraş fırçası kullanarak, cildinize ılık suyla tıraş kremini uygulayın. Bunu yaparken dairesel hareketler kullanın ve köpürtün. Kaliteli bir tıraş fırçası, tüyleri yumuşatmaya ve ciltten kaldırmaya yardımcı olmak için köpüğün sıcaklığını korur. Fırça ayrıca daha pürüzsüz bir tıraş için ölü derileri de nazikçe döker. Cildinizin düzgün bir şekilde köpüklendiğinden emin olmak, jilet yanıklarını ve batık tüyleri önleyeceği için bu aşamayı kesinlikle atlamayın.

Usturayla Nasıl Tıraş Olunur?-3 - Saç Bakım Güzellik Usturayla Nasıl Tıraş Olunur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Usturayı tutmayı öğrenin

Usturayı cildinizin yüzeyinden 30 derecelik bir açıyla tutarak başlayın. Yüzünüzün hatları boyunca hareket ederken gerektiği gibi ayarlayarak usturayı sıkı bir şekilde tutun. Usturanın cildinize karşı hissiyatına dikkat edin. Eğer çok dik tutarsanız cildinizi kesebilir veya çok düzse sakalınızı böler. Bu yüzden acele etmeyin ve bu adımı hissederek gerçekleştirin.

Tıraş edin

Diğer elinizle cildinizi gerin ve yüzünüzü veya parmaklarınızı kesmemek için usturayla hafifçe baskı uygulayın. Yüzünüzün hangi yönünde en rahat hissediyorsanız, favorilerinizden aşağı doğru hareket ederek başlayabilirsiniz. İlk vuruşunuz yanağın tepesinden kulağa yakın, aşağı doğru eğimli ve kısa olmalı. Dalgalı hareketler ve sarsıntılar içermemeli. Usturayı asla çekmeyin veya sürüklemeyin. Her zaman tüylerin büyüdüğü yönü takip edin. Bu özellikle boyun gibi tüylerin farklı yönlerde büyüyebildiği hassas bölgeler için önemli. Her vuruştan sonra usturayı sıcak su altında durulayın.

Çene ve yüzün diğer belirgin kavisli bölgeleri için usturanın ortasını kullanın ve kıvrımlara uyum sağlamak için hafifçe kaldırın. Bu alanlar için asla yeni bir vuruş başlatmayın; bunun yerine, onlardan biraz uzakta çalışın ve cildi gererek hafif vuruşlarla biraz daha yakına geçin.

Tekrar edin (İsteğe bağlı)

Bir alanı atladığınızı fark ederseniz, usturanızla tekrar tıraş edebilirsiniz. Ancak her seferinde hazırlık adımlarını tekrarladığınızdan emin olun. Bir ustura ile tıraş olmanın temel kurallarından biri, bunu asla hazırlıksız cilt üzerinde yapmamak.

Ayrıca Sakal Tıraşı Sonrası Cilt Bakım Önerileri yazımız ilginizi çekebilir.