0

Saçlarınıza bakım yapmanın en keyifli yollarından biri de saç maskeleridir. Saç maskesi yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde bu ritüel size yalnızca fiziksel değil, ruhsal olarak da güzel dönüşler sağlayacaktır.

Saçları nemlendirmek ve onarmak için uygulanan saç maskeleri saçta en az 10 dakika bekletildiği için başlamadan önce vaktiniz olduğuna emin olun. Saç maskesi nasıl yapılır öğrenmek için ise okumaya devam edin.

Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç maskesi duştan önce mi yapılır?

Öncelikle saç maskesi nasıl uygulanır, açıklayalım. Kullanım amaçlarına göre duşta ya da duştan önce olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilen maskeler, durulanmak üzere formüle ediliyor. Duşta uygulanan maskeler çoğunlukla haftalık nemlendirici bakımlara dahil edilirken; duştan öncekiler daha yoğun bir onarım için saçta 20 ila 45 dakika (hatta belki bir gece boyunca) bekletilebiliyor. Bunlar saç diplerine de uygulanarak kökten uca bakım yapan maskeler. Duştan önce uygulanan maskeler yağ bazlı olduğu için, haliyle yoğun kıvamlı olabiliyor. Saç uzatmak için de idealler.

Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç maskesi kaç dakika bekletilir?

“Saç maskesi nasıl kullanılır” sorusunun devamında genellikle bu soru geliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç maskelerinin bekletme süresi değişiklik gösterebilir. Eğer hazır saç maskeleri kullanacaksanız arkasında yer alan kullanma talimatlarını izleyin.

Ev yapımı saç maskelerinin saçta bekletilme süreleri de genellikle 20-40 dakika arasında değişiklik gösterir. İdeal bekleme süreleri ise tariflerle birlikte belirtilmekte. Bununla birlikte avokadolu maske, pirinç suyu saç maskesi gibi doğal içeriklerle hazırlanan ev yapımı saç maskelerini uyguladıktan sonra kaşıntı, yanma gibi cilt hassasiyetleri hissediyorsanız saçlarınızı durulayarak maskeden arındırın. Ve bir daha yapmayın. Özellikle ev yapımı maskeler konusunda uygulamadan önce yama testi yaparak hassasiyet ihtimalini önceden tespit edebilirsiniz.

Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Maskesi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç maskesi saç diplerine uygulanır mı?

 “Saç maskesi nasıl uygulanır” sorusundan sonra en fazla merak edilen sorulardan biri de bu. Saç maskeleri saç telleri ile birlikte saç derisini de beslemek üzere formüle edildiğinden genellikle saç diplerine uygulanır. Eğer kullanma talimatında “saç diplerine uygulanmaması” özel olarak belirtilmediyse maskeyi saç diplerinize de masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ev yapımı doğal saç maskeleri konusunda da yine tarifteki uygulama önerisini dikkate almalısınız. Sonuçta saç maskesi tarifleri, sıklıkla saç derisini de hedef alır ve saç diplerine nazikçe uygulanması beklenir.

Gün Boyu Hacimli Saçlar Saç Maskesi nasıl uygulanır?

Duştan önce uygulanan maskelerin saçları güçlendirdiğine ise zaten aşinasınız. Krem formundaki bu ürünlerden biri de Elidor Gün Boyu Hacimli Saçlar Saç Maskesi by Elvin Levinler. Peki nasıl uygulanır?

  1. Nar Çekirdeği Yağı ve C vitamini içeren Elidor Saç maskesini tüm saçınıza yedirin.
  2. Maskeyi saçlarınızda 5 dakika bekletin.
  3. Saçlarınızı ılık su ile durulayın.
  4. Şimdi saçlarınızı Elidor Gün Boyu Hacimli Saçlar Sampuanı by Elvin Levinler ile şampuanlayabilirsiniz.
  5. Son olarak Elidor Gün Boyu Hacimli Saçlar Saç Kremi by Elvin Levinler ile saçlarınızı kremleyin ve ardından ılık su ile iyice durulayın.