0

Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya'daki kadınlar yüzyıllardır bir saç bakım yöntemi olarak pirinç suyu kullanırlar. Pirinç pişirildikten veya ıslatıldıktan sonra kalan nişastalı suyun, saçı pürüzsüz ve parlak hale getirdiği ve daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu düşünülür. Araştırmalar pirinç içinde bulunan inositolün denen bir bileşenin saçları onardığını ve olabilecek hasarlardan koruduğunu da bulmuştur. (*) Tabii daha fazla bilimsel kanıta pek ulaşılamasa da kullananlar son derece memnun.

Pirinç Suyu Saçlarınızı Uzatır Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Pirinç Suyu Saçlarınızı Uzatır Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Pirinç Suyunun Saça Faydaları

Pirinç taneleri yüzde 75-80 oranında nişasta içerir. Bunun yanında içinde aminoasit, B vitaminleri, E vitamini ve antioksidanlar ve birçok vitamin ve mineral de burundurur.

İnanılan faydaları;

 • Saçı onarır
 • Pürüzsüzleştirir
 • Parlamayı artırır
 • Güçlendirir
 • Saçın uzun uzamasına yardımcı olur.

Bunların yanında pirinç suyu cilt üzerinde cildi aydınlatma, sivilcelere iyi gelme, tahrişleri azaltma ve yaşlanma karşıtı etkiler gösterme gibi bir çok nokta da kullanılır.

 

 

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu harika saç maskesi için gerekli malzemeler:

1 su bardağı pirinç, 1 su bardağı su

 • Kirleri temizlemek için pirinci durulayın ve süzün.
 • Süzülmüş pirinci orta büyüklükte bir kapta suyla karıştırın.
 • Su oldukça bulanık olana kadar karıştırmalısınız.
 • Pirinci süzün, bu sefer suyu ayırın.
 • Pirinç suyunu plastik bir kaba koyun ve üzerini kapatın.
 • Pirinç suyunu 12 ila 24 saat oda sıcaklığında bekletin.
 • Bu, fermente olmasına ve tüm nefis vitamin ve minerallerin dışarı çıkmasına izin verir. (Bir araştırmaya göre, fermente maddeler daha yüksek miktarda antioksidan içerir(*))
 • Bir şişe veya küçük bir kavanoz gibi kabı pirinç suyuyla doldurun.

Pirinç suyu yapmanın bir başka yolu da pirinci kaynatmaktır. Yarım fincan pirinci iki katı su ile kaplayın. Pirinci kaynar suda pişirin ve kullanmadan önce pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün. Soğuduktan sonra kullanın.

Pirinç Suyu Saçlarınızı Uzatır Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Pirinç Suyu Saçlarınızı Uzatır Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve iyice durulayın. Ardından pirinç suyunu dökün, saça ve saç derisine masaj yapın. 3-5 dakikaya kadar bekletin ve ılık suyla saçlarınızı iyice durulayın. Haftada 2 kere kullanabilirsiniz.

Pirinç Suyunu Kimler Kullanabilir?

Genel olarak pirinç suyu tüm saç tipleri ve dokuları için güvenlidir. Bu nedenle kuru saç derisine veya saça sahip olanlar, çoğunlukta olmak üzere farklı ihtiyaçlar için her saç tipine uygundur.

* Herkesin cilt ve saç tipi farklı olduğundan herhangi bir zararı olmasa bile alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Bunun için alerjiniz olmadığından emin olun.

Pirinç Suyu Saçı Uzatır Mı?

Dediğimiz gibi bu noktada henüz kanıtlanmış veriler olmasa da Asya halkının yüzyıllardır bu bakımı yaptığını da tekrarlayalım. Asyalı kadınların uzun, parlak ve güçlü saçlarına baktığınızda sizin de içinizden denemek gelmiyor mu?

Antioksidan bakımından zengin pirinç, saç köklerini besler ve hasarlı hücreleri onarır. Bu da, saç büyümesi için destekleyici bir ortam yaratarak sağlıklı saçların uzamasına yardım eder.

Bu bakımı bir rutin haline getirmeniz de önemli. Kullanıcılar ilk yıkamadan itibaren belirgin farklar gördüğünü iletmiş olsa da istedikleri parlaklık ve canlılığa en az 5-6 yıkama sonucu ulaştıklarını da belirtmiş. Tabii saçın uzaması için belli bir süre geçmesi gerektiğinden sabrederek düzenli kullanıma devam edin.

Uygulama sonrası deneyimlerinizi bizimle @sacbakimguzellik instagram hesabından paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Hardal Yağı Saç Dökülmesi ve Kepeği Önler mi? yazımız ilginizi çekebilir.