0

Pirinç suyu son dönemde güzellik dünyasında sıkça konuşuluyor. Saçlarda pirinç suyu kullanmanın saçı daha hızlı uzattığından ve parlattığından yazımızda bahsetmiştik.. Pirinç suyunun faydaları yalnızca saç ile sınırlı değil tabii, ciltte de mucizeler yarattığı söyleniyor. Evde kolayca hazırlanabilenen pirinç suyu son zamanlarda doğal cilt bakım rutinlerinin en önde gelen uygulamaları arasında. Cildi koruduğu ve onardığı bilinen amino asitler, vitaminler ve mineraller içeren pirinç suyu özellikle Japon ve Kore cilt bakım rutinlerinin de vazgeçilmezlerinden.

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Pirinç suyunun cilde faydaları

Cildi aydınlatabiliyor: Cildi temiz ve parlak tutmada oldukça etkili olan pirinç suyu bu sayede cilt tonunun da eşitlenmesine ve cildin aydınlanmasına da yardımcı olabiliyor. Tamamen kullanıcı deneyimleri sonucu varılan bu sonuçla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını da söyleyelim.

Yaşlanma karşıtı etkileri vardır: Pirinç suyu, cildin yaşlanma sürecini azaltabilecek veya yavaşlatabilecek amino asitler, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olabilir ve ciltte yaşlanma belirtilerinin görünümünü de azaltabilir. (*) Yapılan bazı çalışmalar da fermente edilmiş pirinç suyunun ciltteki kolajen seviyesini arttırmaya yardımcı olduğunu söyler. (*)

Cilt bariyerini güçlendirir: Cildin en dış tabakası, cildinizin kurumasını ve çeşitli cilt problemlerine karşı bariyer görevi görmeye yardımcı olur. Çeşitli dış etmenler, beslenme hatta yeterli uyku uyumama gibi sonuçlar bile cildin bu dış tabakasında sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Pirinç içindeki nişasta cilt bariyerinin doğal olarak korunmasına yardımcı olabilir.

Güneş yanığı ve tahrişleri azaltır: Güneş yanığı, iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi güneş hasarları nişastalı pirinç suyu uygulanarak giderilebilir. Soğutma etkisi güneşten yanmış cildi yatıştırabilir. Ayrıca yapılan bir çalışmada pirinçte bulunan kimyasalların cildi güneş ışınlarına karşı korumaya yardımcı olduğu da gösterilmiş. (*)

Yağlanmayı azaltabilir: Ciltteki yağlanma, cildin çeşitli faktörler sebebiyle sebum üretim oranının çok fazla olması sonucu meydana gelir. Bu faktörler genetikten, beslenmeye, cilt bakım ürünlerinin yanlış kullanımından cilt kirliliğine kadar bir çok konuda farklılık gösterir. Pirinç suyuyla yapılan durulama bu yağlanmayı azaltarak gözenekleri temizleyici bir maske görevi de görerek yağlanmanın beraberinde getirdiği cilt problemlerinin de önüne geçmeye yardımcı olur.

Sivilce, kızarıklık ve iltihaplanmalara iyi gelebilir: Pirinç suyu kullanan bir çok insan; pirinç suyu uygulamanın cildi yatıştırdığını, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının neden olduğu lekeleri temizlediğini ve iyileşmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Pirinç suyu ciltte nasıl kullanılır?

Pirinç suyunu hazırlamanın birkaç farklı yolu var. En öncelikli aşamanın pirinci iyice yıkayarak tozlardan arındırmak gerektiğini söyleyelim. Bunun için ayırdığınız pirinçleri birkaç kez durulama suyundan geçirmeniz gerek.

Kaynatmak

Pirinci iyice yıkayın ve süzün. Pirinçten yaklaşık dört kat daha fazla su kullanın. Pirinç ve suyu karıştırıp kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra ateşten alın pirincin işindeki yararlı kimyasalları iyice açığa çıkarmak için bir kaşık yardımıyla pirinçlere bastırın. Ardından süzün ve suyu ayırın. Suyu hava geçirmez bir kapta bir haftaya kadar soğutun. Kullanmadan önce sade su ile seyreltin.

Islatmak

Pirinci suda bekleterek de pirinç suyu yapabilirsiniz. Pirinci iyice yıkadıktan sonra kullandığınız pirincin 3-4 katı sıcak su içinde en az 30 dakika bekletin. Ardından yine bir kaşık yardımıyla pirinç tanelerine bastırın ve iyice karıştırın. Suyunu süzün ve soğumaya bırakın.

Fermente etmek

Bu noktada pirinci ıslatma tarifindeki aşamaları uygulamakla işe başlayın. Pirinci yıkayın ve 3-4 katı sıcak su içinde bekletin. Pirinci süzdükten sonra 1-2 gün oda sıcaklığında bekletin. Bu noktada pirinç suyunun ekşimesi gerekecek. Ekşi kokuyu duyduğunuzda buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce biraz su ile seyreltmeyi de unutmayın.

Bu hazırladığınız suyu dilerseniz tonik olarak, dilerseniz de kendi ev yapımı cilt maskenizin içeriğine dahil ederek kullanabilirsiniz.

Önemli not: Eğer alerjiniz varsa asla kullanmayın. Kullandığınız zaman cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi sonuçlara yol açarsa kullanmayı bırakın.