0

Cildin nefes almasını sağlamak için bulunan hücreler olan gözenekler; nefes alarak, cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Fakat cilt gün içinde bir çok dış etkene bağlı olarak sebum üretir. Bu sebum denilen yağ da gözeneklerin içine dolarak siyah nokta, beyaz nokta, akne gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Gözenek Temizleyici Ev Yapımı Maskeler-1 - Saç Bakım Güzellik Gözenek Temizleyici Ev Yapımı Maskeler-2 - Saç Bakım Güzellik

Gözenekleri temiz tutma yolları

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, doğru bir cilt bakım rutini edinmek. Düzenli makyaj ve cilt temizliği, peeling, maske gibi uygulamalar ile cilt problemlerinin önüne geçebilirsiniz. 

Bir diğer yol ise; son yıllarda siyah noktalar için oldukça fazla kullanılan siyah nokta bantları. Bu bantlar burun bölgesine yapıştırılır ve ciltten çekildiğinde gözeneklerin içine dolan siyah noktaları çıkarır. Fakat bu bantlar gözenekleri derinlemesine temizlemeyebilir.

Bu noktada kendinize, ev yapımı gözenek maskeleri hazırlayabilirsiniz. Burundaki siyah noktalar nasıl geçer, daha fazlasını öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Gözenek Temizleyici Ev Yapımı Maskeler-3 - Saç Bakım Güzellik Gözenek Temizleyici Ev Yapımı Maskeler-4 - Saç Bakım Güzellik

Ev Yapımı Maskeler

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı cilt üzerinde peeling etkisi için maskelerde sıklıkla kullanılır. Gözenekleri tıkayan ölü hücreleri temizler. Hatta cildi sıkılaştırdığı da söylenir.

Bu maskeyi yapmak için, yumurta beyazına ve kağıt havluya ihtiyacınız var. Yumurta beyazlarını bir kaseye koyun ve bir kağıt havluyu ince şeritler halinde yırtıp yumurta beyazlarının içine koyun. Yumurta beyazı kağıt havlu parçalarını iyice ıslattıktan sonra, onları siyah nokta oluşumuna müsait olan T bölgesine yerleştirin, sertleştikten sonra yavaşça soyun.

Şeker ve Bal Maskesi

Bal doğal antiseptik özelliğe sahip olan bir besin. Şeker ise pütürcüklü yapısı ile peeling etkisi yapıyor.. Bu maskeyi hazırlaması da oldukça kolay. Bal ve şekeri bir tencerede ısıtın, birbirlerine karıştıktan sonra karışımı birkaç dakika soğumaya bırakın. İstediğiniz cilt bölgesine uygulayın ve en az 15 dakika sertleşmesini bekleyin. Şeridi nazikçe soyun ve cildinizi durulayın.

Vegan Ürünler İle Maske

Dilerseniz evde vegan ürünler ile de maske yapmanız mümkün. Sütsüz yoğurt veya agar(su yosunlarından elde edilen bir tür jelatin) gibi alternatif bir yapışkan madde ile birlikte badem sütü kullanabilirsiniz. Yüzünüze sürün ve sertleştikten sonra yavaşça çıkarın.

Bonus: kil maskesi de gözenek temizleyici özelliği ile bilinir. Bu cilt maskesini uygularken dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden birinin yüzünüzde çok fazla tutmamanız gerektiği olduğunu unutmayın.

Önemli Not: Bahsedilen ürünlere alerjiniz olmadığına mutlaka emin olun. Bunun için bir doktora danışabilir ya da, maskeyi hazırladıktan sonra kolunuzun iç kısmına sürüp bir süre bekleyebilirsiniz. Kızarma ve kaşıntıyla karşılaşıyorsanız maskeyi yüzünüze uygulamayın.