0

Koyu lekeleri aydınlatmaktan UV hasarına karşı korumaya yardımcı olmaya kadar, C vitaminin cildiniz için yapabileceği çok fazla şey var. Bununla birlikte seçtiğiniz C vitamini serumunun türü ve onu nasıl kullanıp sakladığınız, gerçekten ne kadar alacağınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Peki C vitamini serumu ne işe yarar?

C vitamini koyu lekeleri aydınlatan, ince çizgileri düzelten ve daha da önemlisi çevre, kirlilik, UV radyasyonundan serbest radikalleri temizleyen güçlü bir antioksidan. Tüm bu serbest radikaller, zamanla cilde zarar verebilir, erken yaşlanma belirtilerine yol açabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle bir antioksidan ve tabii ki günlük SPF ile cildi UV hasarına karşı korumak, cilt bakımında oldukça önemli bir yere sahip…

Cildiniz için bir C vitamini serumu bulma yolundaysanız, C vitamini serum faydaları hakkında daha fazlasını keşfetmek ve serumunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki uzman ipuçlarına göz atın.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini serumu nedir?

Eğer cildine önem veren herkes gibi sizin de bir cilt bakım rutininiz varsa C vitamini serumlarını mutlaka duymuşsunuzdur. C vitamini, mevcut yaşlanma karşıtı bileşenlerin en iyisi olarak lanse edilir ve pürüzsüz, eşit, ışıltılı bir cildi korumanın anahtarıdır. Beslenme yoluyla muhtemelen C vitamini alıyor olsanız da bunun doğrudan cildinize gideceğini garanti etmenin bir yolu yok. C vitamini serumu ve diğer topikal ürünleri kullanmak, C vitamini serumunun yüze faydalarını elde etmenin en doğrudan yolu.

C vitamini serumu ne işe yarar?

C vitamini serumunun cilde faydaları konusuna yukarıda kısaca değindik. Daha yakından baktığımızda ise bu önemli bileşenin cildinize potansiyel etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • C vitamini serumu, çoğu cilt tipi için güvenlidir.
  • Cilde nem kazandırır.
  • Cildi aydınlatır ve kızarıklıkları azaltır.
  • Hiperpigmentasyonu azaltır.
  • Göz altı halkalarının görünümünü iyileştirir.
  • Kolajen üretimini teşvik eder.
  • Sarkmayı önlemeye yardımcı olabilir.
  • Güneş hasarına karşı koruyabilir.
  • Güneş yanıklarını yatıştırabilir.
  • Yara iyileşmesine yardımcı olabilir.
C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini serumu nasıl uygulanmalı?

C vitamini serumu ne işe yarar, artık biliyorsunuz. Peki C vitamini serumu nasıl uygulanmalı? Serumlar taze ve temiz cilde, nemlendirmeden önce uygulanır. Yani C vitamini serumunuzu, yüz temizleyicinizden sonra ve nemlendiricinizden önce uygulayabilirsiniz. Uygulama sırasında ürünün kullanma talimatlarını izleyin. Çoğunlukla üründen elinize birkaç damla damlatmanız ve ardından cilde nazikçe, parmak uçlarını kullanarak uygulamanız önerilir. Eğer C vitamini içeren bir nemlendiriciniz varsa bunları cilt bakım rutininizin en sonunda kullanın.

C vitamini serumu ne sıklıkla kullanılır?

C vitamini serumu kullanırken en doğru yol, ürünün kullanma talimatlarını izlemek. Farklı ürünler farklı konsantrasyonlarda C vitamini içerebilir. Bu noktada cilt tipiniz ve ihtiyaçlarınız doğru ürünü seçmekte belirleyici unsurlar. Bununla birlikte C vitamini serumlarının genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılması önerilir. Sabah ve akşam rutinlerinizde siz de C vitamini serumuna yer vererek potansiyel etkilerinden yararlanmayı hedefleyebilirsiniz.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini serumu ne zaman kullanılmalı?

C vitamini serum faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için onu sabahları kullanmayı deneyin. Elbette akşamları kullanmamanız gerektiğine dair bir kanıt yok. Yine de uzmanlar genel olarak C vitamini ürünlerinin, UV radyasyonunun en yüksek olduğu günlerde, dışarı çıkmadan önce sabahları uygulanması gerektiğini söylüyor.

Ancak C vitamini, ışığa maruz kaldığında daha az etkili hale gelir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce cildiniz tarafından emilmesi için zaman tanımanız önemli. Belirli bir süre beklemenize gerek, cildiniz ürünü emdiği sürece dışarı çıkmaya hazırsınız.

Son olarak cilt bakım rutininizin sonunda cilt tipinize uygun bir SPF kullanmayı da unutmayın.

Bonus: Simple Protect&Glow Serisi’ni keşfedin!

Güneş ışınları, çevresel kirlilik ve laptop, televizyon ve telefonlarımızdan gelen mavi ışık, günlük alışkanlıklarımızla bir araya gelince cildimizin doğal antioksidanlarını azaltabilir. Bu da kırışıklıklara ve yorgun bir cilde sebep olur. Modern yaşamı da düşündüğümüzde, gençlik ışıltımızı koruyabilmek için cilt bakımına daha çok önem vermemiz gerektiği ortada!

Tüm bu olumsuzluklara karşı C vitamini serumunun faydalarından yararlanmak için Simple Protect&Glow serisinin zencefil kökü ve antioksidan vitamin C&E içeren yenilikçi SPF ürünleri ile tanışmayı deneyin.

Simple Protect and Glow 2'si 1 Arada Işıltılı & Temiz Yüz Yıkama Jeli: Zencefil kökü ve antioksidan vitamin C&E‘nin yanı sıra doğal kil ve bambu tanecikleriyle cildinizi temizlerken aynı zamanda pürüzsüzleştirmeye, aydınlatmaya ve yorgunluk izlerini silmeye yardımcı olur.

Simple Protect and Glow Işıltı Veren SPF30 Serum: Şeffaf ve hafif formülüyle yapısıyla UVA/B ışınları, kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma sağlar.

Simple Protect and Glow Üçlü Koruma Etkili SPF30 Nemlendirici: Işıltılı bir cilt için cildinizin antioksidan kapasitesini %80 arttırır. Hızlı emilir ve gün boyu nemlendirir.

Simple Protect and Glow 72 Saat Nemlendirici Jel Krem: Yorgun cildinize antioksidan Vitamin C & E ve zencefil kökü ile ışıltı sağlar. Cildinizin canlı görünmesi için nemlenme sürecini hızlandırır.

Ayrıca E vitamininin cilde faydaları da ilginizi çekebilir.

Cilt bakımına katkı sağlayabilecek diğer bileşenler olarak bilinen jojoba yağının faydaları ve zeytinyağının cilde faydaları  yazılarımızı da incelemek isteyebilirsiniz.