0

Yaş almayla beraber vücutta azalan kolajen sonucunda ciltte ince çizgiler ve sarkmalar meydana gelebilir. Aslında oldukça doğal olan bu durum bazılarımız için can sıkıcı da olabiliyor. Tabii sadece yaş almayla değil, cilde iyi bakmama, cildin ihtiyaçlarını karşılamama, güneşten gelen zararlı UV ışınlarına uzun süre maruz kalma gibi durumlar sonucunda da ciltte değişiklikler meydana gelir.

Bu değişiklikler arasında en belirgin olanı ve ilk ortaya çıkanlar ciltteki lekeler ve renk değişiklikleri olabilir. UV ışınlarından korunmak, yaz, kış fark etmeksizin güneş koruyucu krem kullanmak bu lekeleri önlemenin başlıca yollarından biri olsa da bazı durumlarda bu lekeleri önleyememiş olmamız da olası.

Mutfağınızdaki doğal besinler ile cildinizi beyazlatabilir bu lekeleri tedavi edebilirsiniz. Nasıl mı?

Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-1 - Saç Bakım Güzellik Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-2 - Saç Bakım Güzellik

Zerdeçal

Zerdeçalın cilde olan faydalarından daha önce de bahsetmiştik. Zerdeçalın ana bileşenlerinden kurkumin fazla pigment üretimini engelleyerek lekeleri ve hatta yara izlerini de iyileştirebilir.

Nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 2 çay kaşığı organik balı karıştırarak macun kıvamına getirin. Ellerinizi temizledikten sonra karışımdan alarak yüzük parmağınız ile lekelerin üzerine ekleyin. 15-20 dakika bekleyin ve ılık su ile iyice durulayın. Haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Maydanoz

Sağlık için oldukça faydalı maydanoz, cildi aydınlatıcı özellikleri ile de bilinir. İçerdiği bileşenler ile cilde uygulandığında lekelenmeye neden olan fazla pigmenti parçalayarak cilt rengini açabilir.

Nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 2 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurdu iyice karıştırın. Lekeleriniz üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile iyice durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-3 - Saç Bakım Güzellik Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-4 - Saç Bakım Güzellik

Yoğurt

İçerdiği laktik asit sayesinde cildi beyazlatıcı özellikle taşıyan yoğurdu da bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Doğrudan lekeler üzerine uygulayın birkaç dakika bekletin ve ılık su ile iyice durulayın. Nemlendirici özelliği sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi de sağlayacaktır. Tek başına kullanabileceğiniz gibi biraz 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Ananas

Tropikal meyveler cilt üzerinde birçok fayda sağlamasıyla bilinir. Üstelik sadece maske olarak değil, tüketilmesi de sık sık önerilir. Ananas ve papaya meyvesi lekeleri azaltmanın yanında akneler için de oldukça faydalı bileşenler içerir.

Nasıl kullanılır?

Birkaç dilim ananası iyice ezin, yarım çay bardağı Hindistan cevizi sütü ile karıştırın. Tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1’den fazla yapmamaya özen gösterin. Cildi temizlediği için cildinizi güneş ışınlarına karşı ekstra hassas hale getirebilir, bu yüzden geceleri yatmadan önce yapmaya da özen gösterin. Sonrasında güneşe çıkmamak önemli.

Zencefil

Güçlü bir antioksidan olan zencefil lekelere neden olan fazla melanini parçalamaya yardımcı olur. Güneş sebebiyle oluşacak yeni lekeleri de önleyebilir ve cildinizi UV ışınlarına karşı koruyabilir.

Nasıl kullanılır?

Yarım çay kaşığı toz zencefil ve 2 çay kaşığı jojoba yağını iyice karıştırın. Lekelerin üzerine uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ilık su ile iyice durulayın. Haftada 2-3 kez yapmaya özen gösterin.

Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-5 - Saç Bakım Güzellik Mutfağınızdaki Malzemeler ile Cilt Lekelerinize Çözüm-6 - Saç Bakım Güzellik

Pirinç suyu

Pirinç suyu saç bakımı ve cilt bakımı üzerinde mucizevi etkiler göstermesiyle bilinir. Özellikle Asya’da vazgeçilmez bir güzellik ürünü olan pirinç suyu maskesi son zamanlarda çok daha popüler hale geldi. Bu harika faydalardan biri de cildi beyazlatması.

Nasıl kullanılır?

Pirinci iyice yıkayın ve süzün. Pirinçten yaklaşık dört kat daha fazla su kullanın. Pirinç ve suyu karıştırıp kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra ateşten alın pirincin işindeki yararlı kimyasalları iyice açığa çıkarmak için bir kaşık yardımıyla pirinçlere bastırın. Ardından süzün ve suyu ayırın. Suyu hava geçirmez bir kapta bir haftaya kadar soğutun. Ardından pamuk ile tonik mantığında cildinize uygulayarak kullanabilir ya da sprey bir şişeye ekleyerek cildinize püskürterek de kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Güzellik uygulamaları kişiseldir. Başkasına faydalı olan bazı bileşenler ve ürünler sizin cildinizde alerjik reaksiyona neden olabilir ya da faydalarını göstermek için belli bir zaman gerekebilir.

Yukarıdaki tarifleri cildinize uygulamadan önce alerjiniz olmadığından emin olun. Bunun için bir yama testi yapabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı kolunuzun iç bölgesine sürün ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız asla kullanmayın.