0

Hindistan cevizi yağı; cilt bakımlarından, saç bakımına, ağız ve diş bakımından, yediğimiz yemeklere kadar hayatımızın her alanında yanımızda. Faydaları saymakla bitmiyor. Bu tropik meyvenin gözden kaçırmış olabileceğimiz başka bir kısmı daha var; sütü. Hindistan cevizi sütünün de en az yağı kadar faydalı olduğunu söylesek?

Hindistan cevizi sütü, antioksidan faydaları olan esansiyel amino asitler içerir. Bu da cildi temizlemeye, yatıştırmaya, nemlendirmeye hatta iyileştirmeye bile yardımcı olabilir. Ayrıca içerdiği proteinler ve E vitamini ile saçların beslenmesinde de oldukça etkili. (*)

Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan cevizi sütü ve hindistancevizi yağı arasındaki fark

Hindistan cevizinin yağı da sütü de kabuğunun içinde bulunan beyaz kısmından elde edilir. Hindistan cevizi yağı, preslenmiş hindistan cevizinden elde edilen ve daha yüksek yağ içeriği sağlayan bir yağdır. Hindistan cevizi sütü ise hindistan cevizine su ilave edilerek veya su eklenmeden preslendikten veya sıkıldıktan sonra çıkarılır. Hindistan cevizi sütünü elde etmek için uygulanan bu işlem hindistan cevizi yağının sahip olmadığı bazı besin maddelerini muhafaza etmesine izin veriyor ve yağla dolu olduğundan, cildiniz tarafından emilmek için yağından daha ideal olduğu söyleniyor.

Hindistan cevizi sütünün faydaları

Temizler: Cildinizi beslerken gözeneklerinizdeki kir ve kalıntıları temizlemek için etkili bir temizleyici olarak çalışır. İçerdiği bazı C vitaminleri de dahil olmak üzere sağlıklı yağlar ve antioksidanlar ile cildi yeniler. (*)

Nemlendirir: Oldukça güçlü bir nemlendiricidir. Besinler açısından yoğun bu süt cilt hücrelerini pürüzsüzleştirmeye ve sağladığı nemi cilde hapsetmeye yardımcı olur.

Tahrişi yatıştırır: Yüzünüzde, ellerinizde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde kızarıklıklar ve tahriş varsa hindistan cevizi sütü yardımcı olabilir. Ayrıca, cildi yumuşak ve esnek hissettiren yatıştırıcı ve nemlendirici özelliklere sahip olduğu da biliniyor.

Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi sütünü biraz su ile seyrelterek ve bir pamuk yardımıyla cildinize temizleyici ve nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz.

Vücut Peelingi

  • 1/2 su bardağı hindistan cevizi sütü
  • 1/2 su bardağı esmer şeker
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Hepsini karıştırın ve duş sırasında vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Yumuşacık bir cilde sahip olacak, eğer bacaklarınızda batıklar varsa onlardan da kolaylıkla kurtulacaksınız.

Duştan sonra, fazla yağ ve şeker kalıntılarından kurtulmak için mutlaka bir duş jeli kullanın. Tüm bu doğal malzemelerin üzerinde doğal içerikli bir duş jeli tercih etmek daha iyi hissettirecek. Paraben ve renklendirici içermeyen, doğadan ilham alarak hazırlanan Pure Line Duş Jellerini duş rutininize dahil edebilirsiniz. Üstelik Vanilya ve Hindistan cevizi kokulusu da mevcut.

Güzellik Banyosu

Süt banyosu yapmak kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Kendinizi şımartmak için yakın zamanda yapılacaklar listenize bu tarifi alarak banyo ritüelinizi lüks bir spa deneyimine dönüştürebilirsiniz.

  • 1/2 fincan yulaf ezmesi
  • 1-2 bardak tam yağlı hindistan cevizi sütü
  • 1 yemek kaşığı bal

Malzemeleri karıştırın, küvetinizi suyla doldurduktan sonra ılık suya karışımı ilave edin ve tadını çıkarın.