0

Vücudunuzdaki kılların yüzeye doğru değil cilde doğru geri dönerek kırmızı ya da farklı renklerde yumrular oluşturmasına batık deniyor. Genellikle tıraş, ağda ve darbe (elle sıkma) kaynaklı oluşan ve çoğalan batıklar, enfeksiyonlara sebep olabilir hatta oluştuğu bölgeyle doğru orantılı olarak ağrı ve kaşıntı da yaratabilir.

Koltuk altları, yüz, saç derisi, kol, bacaklar ve kasık bölgesi gibi tüylenen yerlerde oluşan bu batıkların önüne, doğru yöntemler ile geçebilirsiniz. Özellikle batık yüz tüyleri nasıl önlenir, öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Batık Tüyleri Önleyin-1 - Saç Bakım Güzellik Batık Tüyleri Önleyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Bir süre tıraş etmeyi bırakın

Eğer batıklarınız ciddi boyuttaysa ve iltihaplanmalar varsa jilet ve ağdaya bir süre ara verin. Tıraş olmaya devam etmek, hassas bölgeyi daha da kötüleştirecektir. İç içe geçmiş kılları kaşımak veya ağda ile koparmak cilt enfeksiyonuna yol açarak yara izi de bırakabilir .

İçindeki tüyü nazikçe çekin

Tüy; derinin üzerine çıktıktan sonra onu nazikçe çekebilirsiniz. Bunun için streril bir cımbız veya iğne kullanın. Asla derinizin içine kadar inmeyin. Cildinizin delinmesi enfeksiyona neden olabilir.

Batık Tüyleri Önleyin-3 - Saç Bakım Güzellik Batık Tüyleri Önleyin-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücut peelingi uygulayın

Vücut peelingleri genellikle batık oluşumu öncesi için önerilen bir bakım yöntemi. Düzenli yapılan peeling batık oluşumunu önler ve yeni yeni oluşan batıkların giderilmesinde de büyük rol oynar.

Tabii kullandığınız peelingin içeriğinde çok sert maddeler olmamasına dikkat edin. Bu zaten hassas olan cildi tahriş edebilir. Duştan çıkmadan peelingden arınmayı unutmayın. Dove Avokado Yağı Ve Kaledula Özlü Duş Jeli cildinizi temizlerken aynı zamanda nemlenmesini sağlar.

Vücut peelinginin tüm detayları için yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Sıcak kompres uygulayın

Ciltte bir bölgeye sıcak kompres uygulamak; kan dolaşımını arttırır. Aynı zamanda iltihabı azaltır ve daha hızlı iyileşme sağlar. Bir bezi hafifçe ıslatıp mikrodalgada ısıtarak batık bölgelerine uygulayabilirsiniz. Fakat bezin çok sıcak olmamasıoldukça önemli. Sıcak, yanıklara sebep olabilir.

Retinoidleri deneyin

Tretinoin (Renova, Retin-A) gibi retinoidler, ölü deri hücrelerinin temizlenmesini hızlandırır. İç içe geçmiş kıllar nedeniyle oluşan koyu cilt lekelerinin temizlenmesine de yardımcı olabilirler. Fakat, Retinoidler için doktorunuzdan reçete almanız gerekir. Bu ilaçlar cildin kurumasına neden olabilir. Hamileyseniz asla kullanmayın.

Tüm bunlara rağmen şiddetli batık oluşumu yaşıyorsanız lazer epilasyon yaptırmayı düşünebilirsiniz. Lazer epilasyon hakkında bilmeniz gerekenler için yazımızı incelemeyi unutmayın.

Bacaklarınızdaki pürüzlerin yaygın nedenleri arasında batık tüylerin yanı sıra böcek ısırıkları da olabilir. Bu noktada böcek ısırıklarını doğal olarak yatıştırmanın yollarını keşfedebilirsiniz.