0

Yaz mevsiminin kaçınılmazı olan sinek ve böcek ısırıkları oldukça rahatsız edici olabiliyor. Özellikle keyifle geçirdiğiniz yaz akşamlarında sivrisineklerin ısırması, gece boyunca kaşınmaya ve kaşıntı ile cildi tahriş etmeye kadar gidiyor.

Birkaç basit bileşenle yapabileceğiniz doğal böcek ısırığı balsamı, kızarıklık ve şişlik için yatıştırıcı bir rahatlama sağlıyor. Tabii bu karışım yanında kullanabileceğiniz birkaç doğal yağ da var.

Böcek Isırığına Doğal Yolla Ne İyi Gelir?-1 - Saç Bakım Güzellik Böcek Isırığına Doğal Yolla Ne İyi Gelir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğal yağlar

Avokado yağı: Cildi nemlendiren ve serinletici bir etkisi olan avokado yağı aynı zamanda kaşıntıların hafiflemesine de yardımcı olur.

Balmumu: Tamamen doğal olan balmumu, iyileştirici ve nemlendirici özellikler sağlar.                                                                                                                            Çay ağacı yağı: Ağrı, şişme ve kaşıntı önleyici özellikleriyle bilinen çay ağacı yağı aynı zamanda antibakteriyel ve antifungaldir. Bu yüzden böcek ısırıklarının enfekte olmasını da önlemeye yardımcı olabilir. (*)

Lavanta yağı: Lavanta, ağrıyı ve ısırıklardaki kaşıntıyı hızla gideren yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Shea yağı: Genellikle doğal bir vücut losyonu olarak kullanılan shea yağı, birden fazla nemlendirici içerir ve yüksek A vitamini içeriğine sahiptir.

Bu yağlardan dilediğinizi tek tek kullanabileceğiniz gibi hepsini kullanabileceğiniz rahatlatıcı bir karışım haline de getirebilirsiniz. Nasıl mı?

Böcek Isırığına Doğal Yolla Ne İyi Gelir?-3 - Saç Bakım Güzellik Böcek Isırığına Doğal Yolla Ne İyi Gelir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Böcek ısırıkları için evde yapılacak karışım

  • 2 yemek kaşığı saf shea yağı
  • 2 yemek kaşığı avokado yağı
  • 25 gram saf balmumu
  • 1 çay kaşığı calendula yağı
  • 5-10 damla lavanta yağı
  • 5-10 damla çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri küçük bir tavada düşük ateşte eritin. Balmumunun erimesi tüm malzemelerin birbirine karışmasını sağlar. Bu yüzden ateşte eritmek önemli aşamalar arasındadır. Balmumu soğuduğunda hemen katılaşacağı için karışımı koyacağınız kabı doğru seçmeniz önemli. Ağzı kapatılacak bir kap seçerseniz heryerde yanınızda taşıyabilirsiniz.

Kabı seçtikten sonra tüm karışımı kabın içine dökün ve 1 gece boyunca soğumaya bırakın. İşte tüm yaz böcek ısırıklarında kullanabileceğiniz karışımınız hazır bile. Eğer daha yumuşak bir formda olmasını istiyorsanız balmumunun gramını arttırabilirsiniz.

Nemlendirici doğal ürünlerle dolu bu karışımı güneş sonrasında cildinizi nemlendirmek ve yumuşatmak için de kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Kullanmadan önce doğal yağlardan herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olun. Karışımı vücudunuzda kullanmadan önce kolunuzun iç bölgesinde bir yama testi yapabilirsiniz. Kolunuza sürün ve bir süre bekleyin. Bu süre içinde kaşınma, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız asla kullanmayın.

Bacaklarınızdaki pürüzlerin yaygın nedenleri arasında, böcek ısırıkları ile birlikte batık tüyler de olabilir. Eğerbu sorundan muzdaripseniz yazımız aracılığıyla batık tüyleri önlemenin yollarını keşfedin.