1

Cilde, saçlara, hatta tırnaklara bakım yapmak için kullanılan çay ağacı yağını hiç duydunuz mu? Sivilcelerden ağrılara kadar pek çok sorunu iyileştirdiğine inanılan çay ağacı yağı yıllar boyunca kullanılan gizli silahlardan biri.

Avustralya'ya özgü bir ağaçtan elde edilen yağ antiseptik ve mantar önleyici özellikler taşıması nedeniyle yerliler tarafından; yanıklar, cilt kesiklerini ve hatta enfeksiyonlar için tedavilerde sık sık tercih edilirmiş  (*)

Çay Ağacı Yağının Tüm Faydaları -1 - Saç Bakım Güzellik Çay Ağacı Yağının Tüm Faydaları -2 - Saç Bakım Güzellik

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Yağlı Cilt: Çay ağacı yağının antiseptik özelliklerinin cildin fazla yağdan arındırılmasında faydalı olduğu söyleniyor. 2016’da yapılan bir deneyde, 30 gün boyunca çay ağacı yağı içeren bir güneş kremi kullanan katılımcıların cildindeki fazla yağlanmaya karşı iyileşme gösterdiği de bulunmuş. (*)

İltihap: Çay ağacı yağı tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabiliyor. Bunun yanında kızarıklık ve şişlik için de yardımcı olduğu söyleniyor.

Enfeksiyonlar ve kesikler: Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri yaraların iyileştirilmesinde de sık sık kullanılır. Çok derin ve ciddi olmayan yaraların pansumanı esnasında 1-2 damla seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanılabilir.

Saç ve saç derisi tedavisi: Çay ağacı yağı, saç bakımında yer verebileceğiniz doğal içerikler arasında yer alır. Ölü derilerin temizlenmesi ve kepek için de alternatif bir yöntem olarak kabul edilir. Ayrıca saçın nemli kalmasına da yardımcı olur. Nemini koruyan bir saçın parlak, yumuşak ve sağlıklı olduğunu da tekrar hatırlatalım.

Sivilceler: En yaygın kullanım alanlarından birinin sivilce tedavisi olduğunu söyleyebiliriz. Kızarıklığı, şişliği ve iltihabı yatıştırdığı düşünülen bu yağ, sivilce izlerini önlemeye ve azaltmaya bile yardımcı olarak size bebek gibi bir cilt sağlayabiliyor. (*) Badem yağı ya da dilediğiniz başka bir doğal yağ ile karıştırdığınız çay ağacı yağını küçük bir pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz.

Tırnak Mantarı: Oldukça yaygın bir problem olan tırnak mantarının tedavisi için de çay ağacı yağı kullanılır. Ancak uyguladığınız pamuğun, parmaklarınızın ve tırnaklarınızın başka bölgesine değmemesine dikkat edin. Mantar hızlı yayılan bir problem olduğu için diğer tırnaklarınıza da sıçrayabilir.

*Ayrıca koltuk altı kararmalarına da iyi geldiği söyleniyor.

Çay Ağacı Yağının Tüm Faydaları -3 - Saç Bakım Güzellik Çay Ağacı Yağının Tüm Faydaları -4 - Saç Bakım Güzellik

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Çay ağacı yağını doğrudan cildinize sürmeyin. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi bir yağ ile seyreltebilirsiniz.
  • Kullanmadan önce, cildinizin çay ağacı yağına tepki vermediğinden emin olmak için bir yama testi yapın. Kolunuzun iç kısmına birkaç damla yağ damlatın ve bekleyin. Kızarma, kaşıntı, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşıyorsanız kullanmayın.
  • Göz çevrenize uygulamak istediğinizde gözlerinize değmemesine çok dikkat edin.
  • Yutulduğunda zehirli olabilen bu yağı asla yutmayın.
  • Her cilt tipi farklıdır ve çay ağacı yağı size iyi gelmeyebilir. Kullandığınız süreçte cildinizi ve saçlarınızı gözlemleyin. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığınız takdirde kullanmayı bırakın.

Çay ağacı yağının ve farklı doğal yağların kullanım detayları için videomuzu da izleyebilirsiniz.