0

Hayalinizdeki saçlara kavuşabilmek veya mevcut saçlarınızın güzelliğini koruyabilmenin yolu, doğru bir saç bakım rutini uygulamaktan geçiyor. Saç bakım rutininizde yer vereceğiniz ürünleri ise mutlaka saç özelliklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Neyse ki birçok saç bakım ürünü, kuru saçı nemlendirmek, bukleleri korumak veya kepeği azaltmak gibi saçlarınız için önemli yararlar sağlayabilecek doğal içeriklerle dolu.

Doğal içerikler, bileşenine bağlı olarak çeşitli vitaminler içerebilir, nemlendirici maddeler olarak işlev görebilir. Saç bakımı için en iyi doğal içerikleri sizin için bir araya getirdik.

Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-2 - Saç Bakım Güzellik

Greyfurt

Greyfurt çeşitli yararlarsağlayan birçok farklı antioksidan içerir (*). Antioksidanların hücrelerimizi, vücudumuza zarar verebilecek serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruduğunu biliyoruz (*).

Greyfurtta bulunan önemli antioksidanlardan biri C vitamini olarak karşımıza çıkıyor. Bu sağlıklı meyvede yüksek miktarda bulunan bu güçlü antioksidan, saç sağlığı için oldukça faydalı. Çünkü serbest radikaller saç büyümesini engelleyebilir ve saçlarınızın yaşlanmasına neden olabilir. C vitamini serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruma sağlar (*). Ayrıca vücudunuzun, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen proteinini oluşturmak için de C vitaminine ihtiyacı var. Bununla birlikte C vitamini, saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demirin emilmesine de yardımcı olur.

Greyfurtta yer alan bir diğer antioksidan ise beta-karoten. Beta-karoten vücutta A vitaminine dönüştürülür (*). Tüm hücreler büyümek için A vitaminine ihtiyaç duyar. Buna insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saç da dahildir. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde üretmesine yardımcı olur. Sebum saç derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur (*).

Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-4 - Saç Bakım Güzellik

Hibiskus

Hibiskus, genelde çay olarak tüketilebilen bir bitki ve sağlığa olan çeşitli faydaları nedeniyle eski dönemlerden beri kullanıldığını biliyoruz. Hibiskusun genel sağlığınızı destekleyebilecek özellikleri, onu saçlarınız için de iyi bir içerik haline getiriyor.

Güçlü antioksidanlar açısından zengin olan bu bitki, serbest radikallerin birikmesinden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olabilir (*) Tüm bunlar, hibiskus içeriğinin saçları beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aloe vera

Aloe vera bitkisi hem saç derisi hem de saçlar için faydalı bir içerik. Zengin içeriği sebebiyle saçlarınızı daha nemli tutmaya ve daha pürüzsüz olmalarını sağlamaya yardımcı olabilir.

Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Yer Verebileceğiniz 5 Doğal İçerik-6 - Saç Bakım Güzellik

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı saç derisi için olan faydalarıyla öne çıkıyor. Çay ağacı yağının kepek için faydaları 2002 tarihli bir araştırmada özetlendi. Araştırmanın sonucunda, dört hafta boyunca çay ağacı yağı içeren şampuan kullanan katılımcıların kepek sorununda %41 oranında bir iyileşme görüldü.

Argan yağı

Argan yağı saçlara nüfuz edebilen ve kuruluğu azaltabilen bir bileşik olmasıyla öne çıkan E vitamini açısından oldukça zengin. Bu özelliği sebebiyle, saça parlaklık kazandırmak ve özellikle boyalı saçlar için boya işleminden kaynaklı hasarı gidermek konusunda etkili olabilir.  Boya ile işlem görmüş saçlar üzerinde yapılan 2013 tarihli bir araştırma, argan yağının protein kaybını önlemede ve saç boyasına bağlı hasarı azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca Doğanın Güzellik Sırrı: Kil Terapisi yazımız da ilginizi çekebilir.