0

Aloe vera’nın güzellik dünyasındaki hakimiyetini hepimiz biliyoruz. Bahçenizde veya evde camın önünde yetiştirdiğiniz bu kaktüs görünümlü bitki, sayısız faydası sebebiyle cilt bakım kremlerinden sağlıklı meyve sularına, saç bakım ürünlerinden diyet takviyelerine kadar her yerde karşımıza çıkıyor. İyileştirici özellikleriyle aslında yüzyıllardır kullanılan aloe vera zamanla kullandığımız her şeye kusursuz bir şekilde entegre oldu. Peki bu mucize bitkiyi, bu kadar özel kılan ne?

Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Aloe vera bitkisi, hayvanların ve böceklerin bitkiden beslenmesini önlemek için savunma işlevi gören dikenli ve acı yapraklara sahip. Bu çok acı yaprakların içerisinde inanılmaz iyileştirici özellikleriyle tüm dünyada bilinen yapışkan ve yarı saydam bir jel bulunuyor. Saydam jel, vücudumuzda bulunan yirmi aminoasitten on sekizini; A, B, C, E vitaminlerini; bazı organik, inorganik bileşikleri ve daha fazlasını içeriyor.

Aloe veranın zengin içeriğiyle fayda sağladığı alanların başında ise saç bakımı geliyor. Saçların birincil proteini olan keratin; aminoasitler, oksijen, karbon, az miktarda hidrojen, nitrojen ve sülfürden oluşur. Aloe veranın da keratine benzer bir kimyasal yapısı var ve kendi besinleri ile saçları gençleştiriyor, daha fazla esneklik kazandırıyor ve kırılmaları önlüyor.

Aloe veranın saç bakımına faydaları elbette bunlarla sınırlı değil.

Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Kepek probleminin giderilmesine yardımcı olabilir

Aloe vera bitkisinde bulunan yağ asitleri, iltihap önleyici özelliğe sahip (*). Bu özelliği ile araştırmalar, aloe veranın kepeğin neden olduğu saç derisi iltihabını önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Saçlardaki yağı ve kiri derinlemesine temizler

Aloe vera, yağlı saçları derinlemesine temizler. Bunu yaparken saç tellerine zarar vermez, son derece naziktir ve saç yapısının bütünlüğünü korur. Daha parlak ve yumuşak saçlara kavuşmanızı sağlar.

Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera'nın Saç Bakımına Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç tellerini onarır ve güçlendirir

Aloe vera, içerdiği vitaminlerle hücre yenilenmesine katkıda bulunur, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekler. Ayrıca içeriğinde bulunan B12 vitamini ve folik asitle saç dökülmesini önleyici bir etki gösterir.

Vitamin içeriği, saçlardaki güneş hasarını onarmaya da yardımcı olur. Bilindiği üzere güneş ışınları tıpkı cildimize olduğu gibi saç tellerimize de zarar vermekte. Aloe vera özleri bu anlamda da saç sağlığını destekleyici bir etkiye sahip.

Saç uzamasını destekleyebilir

Saç bakımında yer verebileceğiniz doğal içerikler arasında yer alan aloe vera'nın, saçlarınızın uzamasına yardımcı olabileceğini iddia eden pek çok insan var. Ancak şu an itibariyle, bu iddiaları kanıtlayacak veya çürütecek çok az klinik kanıt var.

Aloe vera’nın saçlarınıza sağlayabileceği faydalar, onu saç bakımının bir parçası kılıyor. İçeriğinde aloe vera özleri bulunan saç bakım ürünleri, tüm bu olası faydalardan yararlanmanızı sağlayabilir. Clear Women Doğal Terapi: Günlük Arındırıcı Etkili Doğal Terapi Şampuan, içeriğindeki aloe vera ve mentol ile saç derinizdeki kirleri her kullanımda temizlerken saç derinizi besliyor; saç derinizin doğal yapısının korunmasına, kepeğin* giderilmesine yardımcı oluyor (*Düzenli kullanıldığında gözle görünür kepek).