0

Uzun zamandır trendlerden düşmeyen kalın ve gür kaşlar, uzun ve kıvrık kirpikler hepimizin hayali. Bunun için birçok kaş kalemi, far, kaş jelleri ve pudraları olsa da doğal gür kaş ve kirpiklere sahip olmak için yapabileceğiniz birçok bakım tüyosu var.

Bilimsel olarak kanıtlanmış çözümler olmasa da düzenli kullananlar kaş ve kirpiklerinin gürleştiğini söylüyor.

Kaş ve Kirpik Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler -1 - Saç Bakım Güzellik Kaş ve Kirpik Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler -2 - Saç Bakım Güzellik

Kaş ve kirpik gürleştirme için ne yapabilirsiniz?

Hindistancevizi yağı: Hindistan cevizinin işlevselliği saymakla bitmiyor. Yiyeceklere, kahvelere eklendiği gibi saç ve cilt  bakımlarının da vazgeçilmezi. Ellerinizle ısıttığınız hindistan cevizi yağını kaşlarınıza ve kirpiklerinize sürün. 20-25 dakika kirpiklerinizde beklettikten sonra durulayın. Kaşlarınızda ise tüm gece bekletebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Özellikle cilt sorunları tedavisinde ve sivilcelerde kullanılan doğal yağlardan olan çay ağacı, nemlendirici bir bariyer oluşturarak kaş gürleştirme ve kirpik uzatmaya yardımcı olur.

Lavanta yağı: Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle bilinen lavanta yağı saç uzatmak için doğal yöntemler arasında tercih edilen yağlardan. Yapılan bir araştırmada saç dökülmesi için lavanta kullanan 86 kişinin %44’ünün saçlarında gürleşme görüldüğü tespit edildi. (*) Bu arada, lavanta yağını asla ağızdan almayın.

Hint yağı: İki tür hint yağı var. Bunlardan en yaygın kullanılanı soluk bir renge ve hafif bir aromaya sahip olan soğuk preslenmiş olanıdır. Tabii bulamadığınız takdirde %100 doğal olmasına bakmanız da yeterli olacaktır. Yatmadan önce kaş ve kirpiklerinize sürün ve sabah yıkayın.

Jojoba yağı: Yenileyici özelliklere sahip nemlendirici etkisi olan yağlardan jojoba kaş ve kirpik gürleştirme için kullanılan doğal yağlar arasında en popüler olanı diyebiliriz. Bir kulak pamuğu yardımıyla kirpik diplerinize hafifçe damlatmayı deneyin. Kullanıcı deneyimleri dökülmeleri engellemenin yanında gürleştirdiğini söylüyor.

Bonus: Tüm bu yağlardan bulabildiklerinizi karıştırarak bir serum yapmayı da deneyebilirsiniz. Hazırladığınız karışım için kolunuzun iç bölgesinde bir yama testi de yapmayı atlamayın. Kolunuza sürün ve bir süre bekleyin. Karıncalanma, kızarma, kaşınma gibi etkilerle karşılaşırsanız kaş ve kirpik bölgenizde kullanmayın.

Kaş ve Kirpik Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler -3 - Saç Bakım Güzellik Kaş ve Kirpik Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler -4 - Saç Bakım Güzellik

Kaşlar için bakım ipuçları:

  • Kaşlarınızı fazla almaktan kaçının.
  • İstenmeyen tüyleri alırken şekli bozmamaya dikkat edin.
  • Kaş kalemleri ile bölgeye çok sert bastırmaktan kaçının.
  • Kaşlarınızı her gün bir kaş fırçası ile tarayın.

Kirpikler için bakım ipuçları:

  • Kirpiklerinizi düzenli olarak bir kirpik fırçasıyla fırçalayın.
  • Yüzünü ve gözlerini her gün mutlaka temizleyin.
  • Makyaj yaptığınız her günün sonunda göz makyajınızı iyice temizleyin.

Bu noktada basit ama etkili bir yöntem olan kaşıkla kirpik kıvırma yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca her iki bölgede de kan akışını hızlandırmak ve kullandığınız ürünlerin daha kolay emilmesini sağlamak için masaj yapmayı unutmayın. Saç uzatma ve saç bakım uygulamalarının da en önemlisi olan masaj güzellik rutinleri arasında gerçekten oldukça etkilidir. Bu sayede kaş ve kirpiklerinizi gürleştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Ve bir gecede mucize beklemek yerine, sabretmeye özen gösterin. Gözle görülen farklar için en az 2 ay beklemeniz gerekebilir.

Önemli Not: Kaş ve kirpiklerinizin gözünüze yakın olması, bu bölgelere yapacağınız bakımlarda gözleriniz için risk taşıyabilir. Bu nedenle kullandığınız içeriklere alerjiniz olmamasına ve onları gözünüzün içine değmemesine dikkat edin. Kirpiklerinize sürdüğünüz yağlar eğer gözlerinizi yakarsa hemen bol su ile yıkayın ve bir daha kullanmayın.

Kirpiklerinizin Uzun ve Sağlıklı Kalmasını Sağlayın yazımız da ilginizi çekebilir.