0

Hangi profesyonel makyaj sanatçısına sorarsanız sorun, transparan pudranın tüm makyaj görünümleri için olmazsa olmaz olduğunu söyleyecektir. Çünkü makyajı sabitlemek için bundan daha iyi bir malzeme olamaz. Renksizdir, görünmez ve eşit, uzun süre kalıcı, doğal bir bitiş sağlar. Kısaca transparan pudra, makyaj rutininizde son adım olarak hizmet etmenin ötesinde bir ürün.

Transparan pudra hakkında merak ettiğiniz her şeyi, yazımızda bulabilirsiniz. Keşfetmek için okumaya devam edin.

Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Transparan pudra nedir?

Transparan pudra, uygulandığında cilde renk vermeyen, şeffaf pudra olarak tanımlanabilir. Ten makyajında sabitleyici olarak kullanıldığı için “makyaj sabitleme pudrası” adıyla da bilinir. Makyaj rutininizi tamamladıktan sonra transparan pudrayı tüm cildinize uygulayarak çeşitli faydalar elde edebilirsiniz. Örneğin cildinizin yağlı olmasından ve makyajı tutmamasından şikayetçiyseniz transparan pudra kurtarıcınız olabilir. Yüzünüzdeki parlayan bölgelerin üzerine hafif bir transparan pudra uygularsanız makyajınız adeta yenilenmiş gibi görünür. Benzer şekilde rujunuzu matlaştırmak için de bu üründen yardım alabilirsiniz. Ruj uygulamasının ardından dudaklarınızın üzerine tek kat, ince bir peçete koyun ve üzerine transparan pudra uygulayın. Peçeteyi kaldırdığınızda rujunuzun matlaştığını ve daha kalıcı olduğunu göreceksiniz.

Transparan pudra ne işe yarar?

Transparan pudra kullanımının neler yapabileceğine yukarıda kısaca değindik. Elbette mucizeleri bunlarla sınırlı değil. Transparan pudra ne işe yarar, sorusunu şu şekilde cevaplamak mümkün:

 • Yağlı göz kapaklarını matlaştırır: Göz kapaklarınıza biraz kapatıcı uygulayın, transparan pudra ile sabitleyin ve göz farı uygulayın. Bu, fazla yağı emmeye yardımcı olur ve gözlerinizi daha canlı gösterir.
 • Göz kalemi veya eyeliner’ınızın akmasını önler: Eyeliner’ı uyguladıktan sonra bir fırça yardımıyla transparan pudra ile üzerinden geçin. Bu, gün içinde sabit kalmasına yardımcı olur.
 • Kirpiklerinizi dolgunlaştırır: Bir kat maskara uygulayın, ardından far fırçası yardımıyla kirpiklerin üzerine biraz transparan pudra serpin. Bir kat daha maskara uygulayın. Bunu yapmak için transparan pudranızın toz formunda olması gerekir.
 • Ten makyajınızı sabitler: Ten makyajınızı bitirdikten sonra cildinizin tamamında koruyucu bariyer görevi görmesi için transparan pudra uygulayın. Böylece ten makyajınız daha kalıcı olacak. Ayrıca göz makyajı sırasında cildinize dökülecek herhangi bir küçük parçayı da kolayca uzaklaştırabileceksiniz.
Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Transparan pudra nasıl uygulanır?

Peki transparan pudra nasıl sürülür? Bu ürünü daha önce kullanmadıysanız endişelenmeyin, çünkü uygulaması oldukça basit. Toz formda bir transparan pudra kullanacaksanız ürünün kapağının içerisine az miktarda pudra alın. Geniş bir pudra fırçasını kapakta gezdirin, fazla ürünü fırçadan silkeleyin ve fırçayı yüzünüzdeki parlayan bölgelere nazikçe uygulayın.

Toz yerine kullanımı daha kolay olan kompakt transparan pudra tercih ederseniz ürünü süngerle ya da fırçayla tıpkı pudra uygular gibi uygulayabilirsiniz. Genelde en çok T bölgesi, yanaklar ve alın parlama yaptığı için özellikle bu bölgelere yoğunlaşın. Bu noktada transparan pudrayı ne kadar az uygularsanız o kadar doğal görüneceğini de hatırlatalım.

Transparan pudra ile “baking” nasıl yapılır?

Baking adlı yoğun transparan pudra uygulaması, göz altlarını sabitlemek amacıyla yapılır. Makyajı pişirmek anlamına gelen bu yöntem, göz çevrenizi daha aydınlık gösterir ve özellikle özel günlerde uygulandığında, ten makyajının daha kalıcı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Baking uygulaması için pudrayı oldukça cömert bir şekilde kullanın. Göz altı kapatıcınızı uyguladıktan sonra transparan pudranızdan bolca alın ve geniş bir fırça yardımıyla uygulayın.

Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Transparan Pudra Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Transparan pudra kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Transparan pudra nasıl kullanılır, daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını daima göz önünde bulundurun:

 • Transparan pudra renksizdir ve cildi aydınlatmak, parlamayı azaltmak ve ciltteki fazla yağı emmek için kullanılır. Yani tek başına uygulandığında cilt kusurlarını gizlemez. Bu nedenle konu kusursuz ten makyajı olduğunda fondöteninizin yerini tutmaz.
 • Parlatıcı özellikleri nedeniyle, transparan pudrayı uygulamak için yüzdeki en iyi alanlar göz altı, burun çevresi ve çenenin ortası. Yine de onu tıpkı bir kapatıcı gibi yüzünüzde aydınlatmak istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.
 • Kusursuz bir makyaj görünümünün anahtarı, onu kademeli olarak uygulamak. Eğer transparan pudranız toz formundaysa yavaş başladığınızdan emin olun, sonuçta gerekli ise daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
 • Transparan pudra uygulaması için pudra fırçalarını kullanmalısınız. Büyük bir pudra fırçası ile üründen alın, fırçanın ucundaki fazlalığı silkeleyin ve kalanı yüzünüze çok bastırmadan uygulayın.
 • Kompakt transparan pudralarının kullanımı daha kolay. Bu nedenle yanınızda taşıyıp gün içinde makyajınıza küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Ama kat kat uygulamak kötü bir görünüme sebep olabilir, bu nedenle her zaman tek kat uygulamanızı öneririz.
 • Toz transparan pudralar daha etkili olsalar da kullanımları daha zor. Yanınızda taşımanız için de pek uygun olmayabilirler.
 • Transparan pudra sadece makyajınızı sabitlemekle kalmaz, eğer allığınızı fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız silmenize gerek kalmadan allık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Cildinizde parlama sorunu varsa ve fondöten kullanmıyorsanız güneş kreminizi uyguladıktan sonra bir kat transparan pudra uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında, bunu yapmak kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Ayrıca Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar?, Fondöten Nasıl Sürülür? ve CC Krem yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.