0

Eğer mavi gözlere sahipseniz elbette hangi makyajın göz renginizle en iyi şekilde eşleştiğine dair birçok makaleye denk gelmişsinizdir. Mavi göze hangi renk far yakışır? Mavi göz makyajı nasıl yapılır? Göz makyajı tekniklerini mükemmelleştirmek ve bunları uygulamak için zaman ayırmanız gerektiği kadar neyi nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz. Mavi göz makyajı hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Mavi göz makyajı nasıl yapılır?

Mavi gözler, makyajsız oldukça etkileyici görünebilir. Bununla birlikte, makyajınızın gölgesinde kalmaya ve solgun, donuk görünmeye de son derece yatkın olabilirler. Neyse ki mavi gözlerinizin görünümünü vurgulamak ve güzelleştirmek için makyajınızı kendi avantajınıza kullanmanın birkaç yolu var.

 • Doğru göz farı renklerini kullanın. Örneğin kahverengi renk ailesindeki göz farları, mavi gözlerle harika görünür.
 • Mavi renk göz makyajından uzak durun. Mavi gözlü birçok kişi, gözlerini mavi göz makyajı ile eşleştirmenin tamamlayıcı olduğunu düşünüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bunun tersi doğru.
 • Makyajınızı basit tutun. Basit bir göz makyajı uygulaması, mavi gözlerinizin doğal güzelliğinin parlamasını sağlar ve onları alt etmeye çalışmaz.
 • Vurgulamayı unutmayın. Mavi gözler vurgulamadan büyük ölçüde yararlanabilir. Göz çevrenizdeki ince bir vurgulama, koyu göz kalemi kullanmadan gözlerinizi yeterince geliştiren bir çerçeve oluşturabilir.

Mavi göze uygun fark renkleri

Mavi göze hangi renk fark yakışır? Doğru göz farı renkleri kullanmak, gözlerinizle çelişmek yerine onları tamamlayan bir makyaj fonunda öne çıkmalarına yardımcı olmanın en önemli ve en kolay yollarından biri.

 • Kahverengi renk ailesindeki göz farları, mavi gözlerle harika görünür. Bir diğer ifadeyle kahverengi göz makyajı, mavi gözlere çok yakışır. Altın, bakır, şeftali ve turuncu gölgeler, mavi gözlü birinin günlük göz makyajı rutinine mükemmel eklemeler. Bu renklerde bulunan sıcaklık, mavi gözlerin görünümünü keskinleştirmeye yardımcı olur.
 • Mor, mavi gözler için tamamlayıcı bir diğer göz farı rengi. Mavi gözler için lavantadan eriğe kadar tüm mor tonları kullanılabilir. Mavi alt tonlarıyla birleşen tonun serinliği ve sakinliği, mavi gözlerin mor gölgeye karşı daha da parlak görünmesine yardımcı olur.
 • İnce yeşil bir dokunuş da mavi gözler için mükemmel bir detay olabilir. Göz kapağına nötr bir far sürün ve tercih ettiğiniz yeşil tonu kullanarak gözlerin köşelerine kanatlı bir şekil vererek bitirin.
 • Son olarak 2021 makyaj trendleri arasında yer alan renkli göz makyajını da deneyebilirsiniz. Örneğin kırmızı göz makyajı, mavi gözlerde bir gece makyajı olarak son derece iyi çalışabilir.
Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

Mavi göz için eyeliner ve rimel

Daha önce de belirttiğimiz gibi göz makyajının, mavi gözleri alt etmesi oldukça kolay. Bu yüzden makyajınızı daima basit tutmalısınız. Koyu veya kalın göz kalemi kullanmak yerine eyeliner’ınızı ince bir çizgi halinde uygulayın. Göz altlarınıza eyeliner sürmeyi bırakın; sadece üst kirpik çizginize veya gözünüzün üst kenarına sürün. Elbette göz makyajınızı tamamlamak için rimel de uygulamalısınız. Rimel konusunda da yine ölçülü davranın; hatta daha doğal bir görünüm için -eğer açık renkli kirpiklere sahipseniz- kahverengi bir rimel kullanmayı deneyin.

Mavi göz için maskara

Maskara, mavi gözleri öne çıkarmanın en basit ve etkili yolu. Göz farı kullanmadan yalnızca maskara ile gözlerinizi doğal olarak öne çıkarabilirsiniz. Kaş ve kirpik renginize bağlı olarak kahverengi veya siyah bir maskara kullanabilirsiniz.

Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-5 - Saç Bakım Güzellik Mavi Göz Makyajı: Mavi Rengi Ortaya Çıkaracak İpuçları-6 - Saç Bakım Güzellik

Doğal görünümlü göz makyajı için öneriler

Aşırı makyaj uygulaması, mavi gözlerin yüzünüze getirdiği parlaklığı ve rengi etkisiz hale getirebilir ve gözlerinizin, cildinizin solgun görünmesine neden olabilir. Bu nedenle doğal bir göz makyajı yapmak sizin için her zaman en ideali.

 • Parlak renkli veya dramatik göz farları ve koyu göz kalemi kullanmak yerine, her şeyin tonunu azaltın.
 • Eyeliner kullanacaksanız çizgiyi ince tutun ve daha açık renkli farların üzerine pudra sürün.
 • Güzel mavi gözleriniz, doğal güzelliğinin sahneye çıkmasına izin verdiğiniz ve göz makyajınızın rol çalmasını engellediğiniz için size teşekkür edecek.

Mavi gözler nasıl ortaya çıkarılır?

Mavi gözlüler için göz makyajı önerilerimiz, gözlerinizi ön plana çıkarmak adına ihtiyacınız olan tüm tüyoları içeriyor. Mavi göz makyajı konusunda yukarıdaki tüyolara bağlı kalarak her daim gözlerinizi öne çıkarın.

Ayrıca ela göz makyajı yazımız ilginizi çekebilir.

Bonus: Göz makyajı nasıl çıkarılır?

Göz makyajınızı daima nazik bir makyaj temizleme ürünüyle çıkarmalısınız. Bu noktada size önerimiz Simple Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyicisi. Simple Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyicisi iki fazdan oluşur; B5 vitaminli saflaştırılmış su ve vitamin E'li özel yağ. Çalkalandığında bu fazlar karışarak suya dayanıklı makyajı bile çözer ve cildinizi nemlendirir. Suya dayanıklı göz makyajını çıkarır! Kirpiklerinize daha sağlıklı bir görüntü verir.