0

Göz makyajınızı yaparken far ve göz kalemi renklerini göz renginize uygun olacak şekilde seçmeyi denediniz mi? Birbiri ile uyum sağlayan doğru renkler tıpkı kıyafet kombinlerinizde olduğu gibi aslında makyajınızda da önem taşır. Eğer kahverengi gözleriniz varsa, yanlış renk tercihleri tüm makyajınızın donuk görünmesine neden olurken seçeceğiniz doğru renkler ile etkileyici bakışlar yaratabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

 • Canlı renklerden oluşan far paleti
 • Nude tonlardan oluşan far paleti
 • Metalik ve simli bir fark paleti
 • Siyah, kahverengi ve beyaz göz kalemi
 • Sedefli göz kalemi
 • Kahverengi, siyah ve mor maskara
 • Siyah eyeliner
Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -1 - Saç Bakım Güzellik Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -2 - Saç Bakım Güzellik

Kahverengi göz makyajı nasıl olmalı?

Aslında kahverengi gözlere neredeyse tüm far, kalem ve maskara renklerinin uyum sağlayacağını söylemekle başlayalım. Sadece göz renginize göre değil göz şeklinize göre de doğru taktikleri uygulayarak profesyonel bir makyaj yapabilirsiniz. Yani düşük bir göz yapınız varsa, eyeliner’ınızı gözünüzün aşağısına çekmek yerine yukarı doğru uzayacak şekilde çekmenizden bahsediyoruz. Tabii sadece tekniğin değil renklerin de boyutlandırmada ve şekillendirmede etkisi olduğunu söyleyelim.

Eğer gözleriniz çekikse ve bu görünüm hoşunuza gidiyorsa, kahverengi ya da siyah bir eyeliner ile yukarıya doğru kuyruklu bir çizgi çekebilirsiniz. Gözlerinizin biraz büyük görünmesini istiyorsanız göz pınarınızdan ince çizgi ile gelip gözünüzün bittiği yerde eyeliner çizgisini kalınlaştırmayı deneyin. Ayrıca gözünüzün iç kısmına da krem rengi ya da beyaz bir göz kalemi sürerek daha büyük bir görünüm elde edebilirsiniz. İnce bir eyeliner tercih edecekseniz farklı bir yöntem olarak koyu kahve tonlarda farı kirpik diplerinize uygulamayı demeyin. Bu koyu görünüm göz şeklinizi büyütecektir. Göz makyajınıza biraz derinlik katmak için ela göz makyajı yazımızda bahsettiğimiz tüyolara da göz atabilirsiniz.

Maskaranın da göz makyajını tamamlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu unutmayın. Kirpikleriniz açık renkte ise kahverengi bir maskara kullanabilirsiniz. Bu daha doğal görünmesini sağlayacaktır. Koyu renk kirpikleriniz varsa siyah bir maskara ile hacimli bir görünüm verebilirsiniz.

Bonus: Kahverengi gözlerinizin parlamasını ve göz renginizin ortaya çıkmasını sağlayacak renklerden birinin mor olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bazı günler biraz farklılığa ihtiyaç duyuyorsanız mor renkli bir maskara edinmeyi deneyin. Tüm kirpiklerinize uyguladığınızdan da emin olun.

Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -3 - Saç Bakım Güzellik Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kahverengi gözlere hangi renk farlar gider?

Gelelim en önemli adım olan renk seçimine. Doğru ton seçimi makyajınızın hem doğal hem de etkileyici görünmesine yardımcı olur. Koyu toprak tonları ve siyah, buğulu bakışlar kazanmanıza yardım edebilir. Far uygulamasında farı iyice dağıtmayı unutmayın ve göz pınarına yakın olan kısma da kullandığınız rengin bir ton açık rengini uygularsanız farın daha homojen şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer göz renginiz kahverenginin açık tonlarındaysa, daha bal rengine ve elaya yaklaşan bir renkteyse göz makyajınıza yeşil eklemeyi deneyin. Toprak tonlarında bir göz kapağını gözün alt kısmına uygulayacağınız sedefli bir koyu yeşil ile tamamlayabilirsiniz.

Lacivert, koyu mavi gibi renkler de göz renginiz ile bir kontrast oluşturarak göz bebeklerinizin parlamasını sağlayabilir.

Kahverengi göze çok yakışan diğer seçeneklerin de pastel tonlar olduğunu söyleyelim. Turuncu, kırmızı, koyu kızıl, koyu pembe gibi renkler hem eğlenceli bir görünüm yaratacak hem de bakışlarınızı değiştirecek. Bu renkleri sadece far olarak değil, eyeliner şeklinde de uygulayabilirsiniz. Nasıl mı?

Göz kapağınıza nude renklerde bir far sürün ve kırmızı farınızı bir eyeliner fırçasına alarak kuyruklu bir modelde uygulayın. Son yılların trend makyaj uygulamalarından olan renkli eyeliner’lar bu sezon da trendler arasında yerini almaya devam ediyor.

Özel günler ve gece davetleri için bir renk seçecekseniz, pastel tonlar yerine daha çekici görünmenize yardımcı olacak metalikler ve simler kullanabilirsiniz. Kahverengi gözünüz için gold renkler kullanabilirsiniz. Altın sarısı bakışlarınızı yumuşatmaya ve sıcak bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -5 - Saç Bakım Güzellik Kahverengi Göze Hangi Renk Makyaj Yapmalısınız? -6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Göz makyajınızı tamamlayacak detaylar

 • Göz makyajını netleştiren ve bakışlarınızı bile etkileyen en önemli detaylardan birinin da kaşlar olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kendi kaş renginize uygun tonlarda bir kaş kalemi ve kaş sabitleyici jel işinizi kolaylaştıracak. Kaşlarınız arasında boşluklar varsa, kaş kalemini ince çizgiler halinde uygulayarak kaşlarınızı şekillendirin.
 • Göz makyajınızı göz renginize göre seçtiniz, ten makyajınızı da cilt tonunuza göre seçmeniz makyajın kusursuz görünmesi için son derece önemli. Ten renginizden daha koyu ya da daha açık renkte kapatıcı ve fondötenler seçmediğinizden emin olun.
 • Yüzünüzü şekillendirmek için kontürden yardım alabilirsiniz. Ten makyajının ardından saç diplerinize, çene kemiklerine ve elmacık kemiklerinizin üzerine bronzer ile şekil verebilirsiniz.
 • Burnunuzun daha küçük görünmesi için burun kemerinin sağ ve sol yanından bronzer ile ince birer çizgi geçin ve iyice yedirin. Tam ucuna da biraz uygulayın ve son adım olarak burnunuzun ucuna biraz parlatıcı ekleyin.
 • Aydınlık ve canlı bir görünüm için allık ve highligter adımlarını atlamayın. Kaşınızın altına, elmacık kemiklerinin üstüne ve dudağınızın üstüne biraz aydınlatıcı uygulayın. Yanaklarınıza da cilt tonunuza uyum sağlayacak şeftali ya da pembe tonlarda allık uygulayın.
 • Rujunuzun göz makyajınız ile uyum sağlaması için aynı tonlar yerine kullandığınız far renginden farklı tonlar tercih edin. Örneğin daha açık tonlarda bir makyaj yaptıysanız açık renk rujlar yerine daha canlı tonlar tercih edin.

Önemli Not: Sağlıklı bir cilt için gün sonunda makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Simple Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyicisi iki fazdan oluşur; B5 vitaminli saflaştırılmış su ve vitamin E'li özel yağ. Çalkalandığında bu fazlar karışarak suya dayanıklı makyajı bile çözer ve cildinizi nemlendirir. Ayrıca kirpiklerinizin daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.

Ayrıca mavi göz makyajı yazımız da ilginizi çekebilir.