0

Tüm iyi makyaj görünümlerinin tek bir ortak yanı var: Kusursuz bir temel. Ancak konu pürüzsüz, kusursuz bir tene ulaşmak olduğunda, durumu kafa karıştırıcı hale getirebilecek bir seçenekler denizine sahipsiniz. Fondötenler, renkli nemlendiriciler, BB kremler, CC kremler… Bunların da ötesinde doğru renk tonunu ve tene yakışan bitişi bilmek de oldukça önemli. Tüm bunlar göz önüne alındığında, aralarından bir seçim yapmak neredeyse imkansız gibi görünüyor değil mi?

Endişelenmeyin, CC krem hakkında daha fazlasını öğrenmeniz ve dolayısıyla sizin için doğru seçeneği keşfetmeniz için buradayız.

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -1 - Saç Bakım Güzellik CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -2 - Saç Bakım Güzellik

CC krem nedir?

CC krem güneş kremi, fondöten ve nemlendiriciyi bir arada sunan kozmetik bir ürün. CC kremlerin cilt rengini eşitlemek, düzeltmek gibi ek bir faydası olduğu iddia ediliyor. CC (Color Corrector- Renk düzeltici) şeklinde anılmasının nedeni de tam olarak bu.

Bir CC kremin cildinizde renk eşitsizliği olan bölgeleri hedeflemesi ve sonuçta cildinizdeki koyu lekeleri veya kırmızılıkları gidermesi beklenir. Elbette her markanın CC krem formülü farklı, ancak bu ürünlerin hemen hepsinde birkaç ortak nokta var: Aktif SPF bileşenleri cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur; ayrıca C vitamini, peptitler, antioksidanlar gibi yaşlanma karşıtı bileşenler de formülde yer alır. Bu ilavelerin ötesinde CC krem, temelde modernize edilmiş renkli nemlendirici olarak tanımlanabilir.

CC krem ne işe yarar?

Peki CC krem ne işe yarar? Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi CC krem, cildinizi yaşlanmaya yol açabilecek zararlı UV ışınlarından korur. Daha geleneksel fondötenler yaşlanmayı geciktirici bileşenlere sahip olduklarını iddia etseler de hiçbir şey cildinizi bir SPF’den daha iyi koruyamaz. Elbette güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınan bir günde, CC kremin tek başına yeterli korumayı sağlamayacağını unutmayın.

CC krem, çoğu ten makyajı ürününe göre daha hafif bir formüle sahiptir, bu da gözeneklerinizi tıkama ve sivilce sorununu tetikleme olasılığını azaltır. Aynı zamanda kullanım konusunda kişiye esneklik de sunar. Çünkü ağır bir makyaj görünümü istemiyorsanız yüzünüze ince bir astar şeklinde uygulayabilirsiniz.

Son olarak CC kremlerin özel formülleri ile cilt görünümünü kalıcı olarak beslemediği, koruduğu, iyileştirdiği ve düzelttiği de iddia edilmekte.

Tüm bu olası faydaların seçtiğiniz CC krem ile cilt tipinize bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -3 - Saç Bakım Güzellik CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -4 - Saç Bakım Güzellik

CC krem nasıl sürülür?

CC kreminizi kullanmak için her zaman olduğu gibi temiz ve kuru bir ciltle başlayın. Bu noktada size önerimiz Simple Protect and Glow 2'si 1 Arada Işıltılı & Temiz Yüz Yıkama Jeli. Doğal kil ve bambu tanecikleriyle cildinizi temizlerken aynı zamanda pürüzsüzleştirmeye, aydınlatmaya ve yorgunluk izlerini silmenize yardımcı olur. Cildinizi temizledikten ve kuruladıktan sonra; CC kremin altına makyaj bazı uygulamak kremin cildiniz tarafından emilmesini engelleyebilir. Bu nedenle direkt CC kremi uygulamaya geçebilirsiniz. Tüpten az miktarda ürün sıkın, kremi yüzünüze yedirmek için parmaklarınızı kullanın. Gözlerinizin altındaki koyu halkalar veya çene çizginizdeki kusurlar gibi gizlemek veya rengini düzeltmek isteyebileceğiniz alanlara özellikle dikkat edin. İstenilen kapatıcılık düzeyine ulaşana kadar ürünü iki veya üç kez uygulamanız gerekebilir. Şeffaf mat görünüm için transparan pudra ile bitirin.

CC kremi kimler kullanabilir?

Konu ten makyajı olduğunda çok fazla seçeneğiniz olduğunu belirtmiştik. Peki ama hangisi sizin için en uygun?

Çoğu güzellik markası CC kremin tüm cilt tipleri için mükemmel olduğunu iddia ediyor. Ancak gerçek şu ki, CC kremle elde edeceğiniz başarı, seçtiğiniz kreme göre mutlaka değişiklik gösterecek. CC krem yağlı ciltlerde iyi çalışabilir ama bu, ürünün kesinlikle cildinizde işe yarayacağı anlamına gelmez. Yani denemeden bilmek bir hayli zor.

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -5 - Saç Bakım Güzellik CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar? -6 - Saç Bakım Güzellik

CC krem hangi ciltler için?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi CC krem özellikle yağlı ciltler için öneriliyor. Mat dokusu sayesinde cildinizden akıp gitme ihtimali daha düşük. Benzer şekilde sivilceye meyilli bir cildiniz varsa da CC krem sizin için bir seçim olabilir. Hafif formülünün gözenekleri tıkama riski daha azdır.

CC kremle BB krem arasındaki fark?

CC krem konusunda en fazla merak edilenlerden biri de bu. Cildiniz için doğru seçimi yapabilmek adına artık CC krem hakkında birçok şeyi biliyorsunuz. Peki BB krem ile aralarındaki fark ne?

CC kremin aynı zamanda renk düzeltici olarak bilindiğini söyledik. CC krem ve BB krem arasındaki temel fark, dokuları. CC kremler doku olarak BB kremlere kıyasla daha hafif, yine de fondöten benzeri bir kapatıcılık sağlarlar. İyi bir CC kremin amacı cilt için faydalı bileşenlerle, cildin leke, kızarıklık, hiperpigmentasyonunu düzeltmek olmalı.

BB kremi seviyorsanız ancak renk eşitsizliği, kızarıklık gibi cilt sorunlarınız varsa CC krem kullanmayı deneyebilirsiniz. CC kremlerde de tıpkı BB kremlerde olduğu gibi seçim yapabileceğiniz sadece birkaç renk tonu bulacaksınız.

Özetle; CC krem cildinizi nemlendirmek, güneşin zararlı etkilerinden korumak ve hatta cildinizin görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış bir güzellik ürünü. "CC krem" kavramı nispeten yeni olsa da, renkli bir nemlendirici fikri kesinlikle devrim niteliğinde değil. Herhangi bir cilt bakım ürünü seçerken, beklentilerinizin ne olduğunu ve onu ne için kullanmak istediğinizi aklınızda tutun. CC krem, ağır makyajdan hoşlanmayan kişiler için hafif kapatıcılık ve SPF koruması adına iyi bir seçenek olabilir. Ancak cildinizin görünümünü kalıcı olarak iyileştirmez veya değiştirmez.