1

Doğal ve hafif makyaj, tıpkı kumsal dalgası saç modeli gibi kullanım kolaylığı sebebiyle sadece yaz aylarında değil kış aylarında da tercih sebebi. Çünkü bu sayede hem cilt sağlığı daha az zarar görüyor hem de doğal bir görünüm yakalanabiliyor. Aksi takdirde pudralı ten makyajlarının altından çıkan pul pul cilt, "cakey" diye tabir edilen o rahatsız edici ve yapay görünüme neden olabiliyor.  Ayrıca doğal makyaj yani "no make-up make-up" sezonlardır da trendlerdeki yerini kaybetmiyor. 

Peki bu görünüm nasıl elde ediliyor? Yokmuş gibi görünen makyaj yapmak  gözleri boş bırakmakla ya da dudak makyajını abartmamakla bitmiyor. Kullanılan ürünlerin yapısı da en az renkleri ve bitişleri kadar önemli. 

Doğal Makyaj Modelleri, Nasıl Yapılır ? -1 - Saç Bakım Güzellik Doğal Makyaj Modelleri, Nasıl Yapılır ? -2 - Saç Bakım Güzellik

Doğal ten makyajı

Doğal bir ten görünümü için fondöten yerine BB/CC krem kullanın ya da ton eşitsizliği olan bölgelere kapatıcı uygulayın. Eğer tüm yüzünüzde bir ton eşitsizliği varsa ten makyajı için pudrasız, mat olmayan, hafif fondötenler tercih edebilirsiniz.

Cilt tonunuzu eşitlemek için kullandığınız ürünlerin bitişleri de önemli. Mat yapıdaki ve içinde pudra bulunan fondöten ya da kapatıcılar kuru cilt görünümünü ortaya çıkarıyor ve istenmeyen bir görünüme neden olabiliyor. Bu noktada ışıltılı bitişe sahip alternatiflere yönelmek daha doğru.

Allık konusunda ise çok ışıltılı olmayan, mat bir ürüne yönelin. Kızardığınızda yanaklarınız ne renk oluyorsa o renk allık tercih edin. Bu sayede doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Son olarak aydınlatıcı kullanmak yerine ten renginize uygun krem bir kontürle elmacık kemiklerinizi belirginleştirin.

Doğal Makyaj Modelleri, Nasıl Yapılır ? -3 - Saç Bakım Güzellik Doğal Makyaj Modelleri, Nasıl Yapılır ? -4 - Saç Bakım Güzellik

Doğal göz makyajı

Gözlerde doğal bir görünüm oluşturmak için neon ya da dumanlı makyaj uygulamalarından uzak durun. Bunun yerine tek kat maskara uygulayın ve göz kapağınızda katlanma bölgelerine krem ya da toz farla hafif bir gölge verin.

Doğal dudak makyajı

Dudağın doğal renginden rol çalmayan, kendi halinde renge ve bitişe sahip rujları tercih edin. Mat nude’lar, renkli dudak nemlendiricileri gibi alternatiflere yönelin. Seçiminiz ne olursa olsun, dudaklarınızı aynı ton bir dudak kalemiyle çerçevelemeyi unutmayın.

Ayrıca Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir? ve Esmerlere Özel Makyaj Tüyoları başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bonus: Sadece makyaj yetmez! Kendinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin misiniz? Eğer cevaptan şüphe duyuyorsanız sıfır çaba gerektiren kişisel bakım önerilerimize mutlaka göz atın.