0

İster vegan ister yalnızca vegan diyet uygulayan birini tanıyor olun; bunun hayvansal ürünleri tüketmemekle ilgini olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Peki ya daha önce vegan kozmetik ürünleri diye bir şey duydunuz mu?

Ayrıca konudan bağımsız olarak merak ediyor da olabilirsiniz: Günümüzde makyaj, cilt bakımı ve vücut bakımı ürünlerinde hayvansal kaynaklı maddeler kullanılıyor mu? Hayvan kaynaklı bileşenler ve yan ürünler, günlük güzellik ürünlerinde hala yaygın olarak kullanılmakta ve bulunmakta. Bununla birlikte birçok kozmetik markası, hayvansal içerikli ürünler üretmeyi reddediyor; böylece hayvan zulmü olmayan güvenli, kaliteli, vegan bir kozmetik hattı oluşturuyor.

Eğer vegan kozmetik yolculuğuna yeni başlıyorsanız vegan kozmetik rehberimizi inceleyin. Hayvanlara ve gezegene karşına daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olmak için vegan kozmetik hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Vegan ürünler “cruelty free” mi?

“Curelty free” dilimize en anlaşılır haliyle “zulümsüz” olarak çevrilmekte. Bazı kozmetik ürünlerin üzerinde bu ifadeyi veya aynı anlama gelen küçük bir tavşan logosunu görebilirsiniz. Üzerinde bu ibarenin yer aldığı kozmetik ürünler, üretim sürecinin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını ifade eder. Peki, cruelty free ürünler aynı zamanda vegan mı?

Cevabımız hayır. Bu ifade yalnızca hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını açıklamak için kullanılır. Yani ürün, hayvansal kaynaklı bileşenler veya yan ürünler içeriyor olabilir.

Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Vegan içerik nedir?

“Vegan içerik” kavramı genellikle “temiz, doğal” ile karıştırılır, ancak durum her zaman böyle olmayabilir. Çoğu kişi bir ürünün vegan olarak tanımlanmasının, daha sağlıklı ve daha güvenli olduğu anlamına geldiğini düşünür. Örneğin vegan makyaj malzemelerinin aynı zamanda doğal makyaj malzemeleri olduğu yanılgısına kapılmak mümkün. Bunun nedeni, büyük ölçüde, vegan güzelliğin yıllardır “temiz, doğal” şemsiyesi altında yer alması. Vegan bir ürünün tamamen doğal ve bitkisel kaynaklı üretilmiş olabileceği doğru olsa da ürün vegan olmasına rağmen çok sayıda sentetik içerebilir. Benzer şekilde sentetik bileşenlerin tamamının zararlı olmaması gibi, sadece vegan olan bir ürün için de mutlaka “daha iyi”dir diyemeyiz.

Peki vegan kozmetik nedir? Vegan kozmetik, hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen hiçbir içeriğe formülünde yer vermeyen kozmetik ürünleri ifade eder. Günümüzde, tüketicilerin daha bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olmak için birçok kozmetik markası, ambalajlarında vegan sertifikalarına da yer veriyor.

Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-5 - Saç Bakım Güzellik Vegan Kozmetik ve Vegan Makyajı Nedir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kozmetik ürünlerin vegan olduğunu nasıl anlarız?

Hayvansal içerik içermeyen kozmetik ürünleri satın almayı seçerek hiçbir hayvanın güzellik uğruna acı çekmemesi gereken zulümsüz bir geleceği destekleyebilirsiniz. Peki ama vegan kozmetik ürünlerini diğerlerinden nasıl ayırabiliriz?

  • Günümüzde vegan kozmetik ürünleri için 4 adet sertifika bulunuyor: Vegan Action, Vegan Society, PETA, The Vegetarian Society. Ürünlerin üzerinde bu vegan sertifikalarının logolarından birini arayın.
  • İçerik listesini okuyun ve bu listede yer alan herhangi bir hayvansal içerikten kaçının. Veya bir içerik listesini kopyalayıp doublecheckvegan.com'a yapıştırın.
  • Markaların web sitelerinde yer alan sık sorulan sorular bölümüne bakın veya doğrudan markaya sorun.

Vegan makyajı nedir?

Vegan kozmetik konusunu detaylıca açıkladık. Vegan makyajı ise adından da anlaşılacağı üzere makyaj malzemesi konusunda vegan seçimler yapmak anlamına geliyor. Dolayısıyla vegan makyaj malzemeleri satın almak için ürünlerin üzerinde yer alan ibarelere ve içerik listelerine bakmalısınız. Bu noktada, yukarıdaki etmenleri göz önünde bulundurabilirsiniz.