0

Pandemiyle beraber, 2 yıldan daha fazla bir süredir hayatımızda maske gerçeği yer alıyor. Gün içinde maske takmamız sebebiyle makyaj alışkanlıkları ve trendleri de bu süreçte epey farklılaştı. Maskelerden açık kalan kısmın, gözler olmasıyla 2021 makyaj trendlerinde odak noktalar göz makyajı oldu. En dikkat çeken göz makyajı seçeneklerinden biri de şüphesiz smokey makyaj dediğimiz dumanlı bir makyaj türü. Uygulanması zor gibi görünen, siyah renklerin hakim olduğu, buğulu ve çekici bir bakış katan dumanlı göz makyajını yapmak aslında oldukça kolay.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Kapatıcı
  • Göz farı fırçası
  • Far karıştırma fırçası
  • Siyah eyeliner
  • Maskara
  • Birbirine yakın ve koyu tonlarda far paleti
5 Adımda Mükemmel Dumanlı ve Buğulu Göz Makyajı -1 - Saç Bakım Güzellik 5 Adımda Mükemmel Dumanlı ve Buğulu Göz Makyajı -2 - Saç Bakım Güzellik

Adım adım dumanlı göz makyajı

İhtiyacınız olan malzemeleri tamamladıktan sonra, uygulamaya geçebilirsiniz.

Adım 1: Baz ve kapatıcı ile hazırlanın

Göz makyajınız için işe daima bir baz ile başlayın. Baz, gün içinde farınızın çizgiler arasına dolmasını engelleyerek uzun süren bir kalıcılık sağlamaya yardımcı olur. Bazı uyguladıktan sonra ince ve yumuşak bir kapatıcı ile göz kapağı ve göz çevrenizi pürüzsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca kapatıcı yerine krem rengi bir kalemi kirpik diplerinize uygulayıp, ardından bir fırça yardımıyla da dağıtabilirsiniz. Bu işlem de sürdüğünüz farın hem kalıcılığını hem yoğunluğunu arttırabilir.

Adım 2: Göz farını uygulayın

Smokey eye makyajının en önemli noktası doğru renkleri seçmek. Klasik bir dumanlı göz makyajı için siyah, gri ve kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Biraz farklılık için sedefli kırmızı ve bakır tonlarını da deneyebilirsiniz. Ardından, seçtiğiniz rengi düz bir far fırçası ile alarak, diplerden göz pınarına doğru yoğunluğu artacak şekilde uygulayın. Farı katlanma bölgenizin biraz üstüne gelecek şekilde sürebilirsiniz, kaşlarınıza çok yaklaşmamanız önemli. Bütünlük sağlamak için kirpik diplerinizin hemen altına da seçtiğiniz rengi uygulamayı unutmayın.

Adım 3: Boyut ekleyin

Gözünüze dış köşeden içeriye doğru yoğunlaşarak gelen farklı tonlarda farlar uyguladınız. Bu keskin görünümü engellemek için, farınızı iyice karıştırmalısınız. Bir karıştırma fırçası ile, nazikçe göz kapağınızdaki tüm renkleri birbirine karıştırın. Dairesel hareketler uygulayarak farın daha homojen şekilde yayılmasını da sağlayabilirsiniz. Gözünüzün belli kısımlarına biraz daha pigment katma ihtiyacı duyuyorsanız, aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Adım 4: Eyeliner ile vurgulayın

Far sürme işlemi bittikten sonra, siyah bir far ile eyeliner’ınız için bir taslak hazırlayabilirsiniz. Dağıtması jel eyeliner’lara göre daha kolay olacağı için, bir fırça ve far yardımıyla astar oluşturmak olası dağılmaların önüne geçebilir. Eyeliner’ınızın kalınlığı da tamamen sizi kalmış. Far ile yaptığınız şekli beğendiyseniz, jel bir eyeliner ile aynı çizgiyi takip ederek son adıma geçebilirsiniz.

Adım 5: Maskara ile tamamlayın

Göz makyajının en önemli adımları arasında tabii ki maskara da yer alıyor. Dumanlı göz makyajınızı belirginleştirmek ve bakışlarınıza çekicilik katmak için kirpik diplerinizden başlayarak maskarınızı uygulayın. Alt kirpiklerinizi de unutmayın.

Bonus: Gün sonunda gözlerinizi makyajdan arındırmayı ihmal etmeyin. Simple Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyicisi B5 vitaminli saflaştırılmış su ve vitamin E'li özel yağ dan oluşur. Çalkalandığında bu fazlar karışarak suya dayanıklı makyajı bile çözer ve cildinizi nemlendirir. Suya dayanıklı göz makyajını çıkarır! Kirpiklerinize daha sağlıklı bir görüntü verir.