0

Çeşitli güzellik ürünleri arasında, zaman zaman allıkları gözden kaçırabilirsiniz. Oysa sadece birkaç damla allık cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir. Elbette doğru uygulandığında! Çünkü allık, kullanımı en kafa karıştırıcı makyaj ürünlerinden biri. Ve kesinlikle yanaklarınıza gelişigüzel uygulayabileceğiniz bir makyaj malzemesi değil.

Her zaman aynı türde allık kullanmak zorunda değilsiniz. Yanlış renk veya formül kullandığınızdan endişeleniyorsanız veya daha nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsanız, size yardım etmek için buradayız. Cildiniz hangisi olursa olsun; doğal yağlı, kuru veya karma; uzun süreli bir ışıltı elde etmek her zaman mümkün. Bu çok yönlü ürünü yüz şeklinize, cilt tonunuza ve yaşam tarzınıza uygun hale getirmenin yollarını keşfetmeye hazır olun. İşte allık hakkında tüm merak edilenler.

Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-1 - Saç Bakım Güzellik Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-2 - Saç Bakım Güzellik

Allık nedir?

Allık, makyaj çantanızda bulundurmanız gereken temel ürünlerden biri. Onu kısaca renkli bir ten makyaj malzemesi olarak tanımlayabiliriz. Yanaklara uygulanır ve uygulandığı cildi daha canlı ve nemli gösterir. Allık ismi ise adından da anlaşılacağı gibi yanaklara “al” bir ifade kazandırmasından geliyor.

Yüzyıllar öncesinde bile kadınların renkli çiçekleri ezip doğal yağlarla karıştırarak allık yaptıklarını biliyor muydunuz? Bu vazgeçilmez makyaj malzemesi neyse ki artık daha pratik bir formda.

Allık ne işe yarar?

Allık nedir, açıkladık. Peki ne işe yarar? Yukarıda da açıkladığımız gibi allık, cildi renklendirir. Dolayısıyla ona canlılık kazandırdığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte; doğru tonda seçildiğinde teni taze gösterir, yüz hatlarını boyutlandırmaya yarayan kontür uygulamasının etkisini artırır. Bronzer allıklar cilde sıcak bir görünüm verir, ışıltılı allıklar ise tenin doğal bir şekilde parlamasını sağlar.

Allık çeşitleri nelerdir?

Allık makyaj görünümünü kusursuz bir şekilde tamamlar. Çoğu kişi bunun için tek bir tür olduğunu sanıyor olabilir ama durum aslında bundan çok farklı. Bilmeniz gereken birçok allık çeşidi bulunuyor. Satın almadan önce farklı allık çeşitlerini bilmeniz, cildiniz için en doğru ürünü almanıza yardımcı olabilir. İşte tercih edebileceğiniz allık çeşitlerinden bazıları.

Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-3 - Saç Bakım Güzellik Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-4 - Saç Bakım Güzellik

Likit (sıvı) allık

Likit allık adından da anlayabileceğiniz gibi sıvı bir formdadır. Genellikle bir çubuk veya fırça ile uygulandığında en iyi sonucu verir. Sıvı allık ile elde edeceğiniz renkler oldukça güçlü olacağından, dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Seçiminizi bu tür bir allıktan yana kullandığınızda, birçok farklı renk açısından seçim yapma şansına sahip olacaksınız.

Likit allık cildinize kolayca karışır ve günün sonunda da kolayca çıkarılabilir. Genellikle uzun süre kalıcıdır ancak cilde fazla sürmediğinizden de emin olmalısınız. Aksi takdirde gözeneklerinizi tıkayabilir ve yüzünüzde biraz ağır hissedilebilir. Yine de hareket halinde olan ve kalıcı bir makyaj isteyenler için bu tür bir allık, harika bir seçenek olabilir.

Krem allık

Krem allık yapısı gereği diğer kremlere çok benzer. Özellikle kuru ciltler için cilde nem kazandırmaya ve doğal ışıltının geri gelmesine yardımcı olabilir. Krem allıkların çoğu, formülünde esansiyel yağlar da içerir. Bu nedenle yağlı bir cildiniz varsa bu formda bir allık kullanmamanızı öneririz.

Krem allık ayrıca tüm gün kalıcı olmaz. Ondan en fazla 5-6 saat verim almayı bekleyebilirsiniz. Uygulaması son derece kolaydır ve bir fırça ile veya parmaklarınızla uygulayabilirsiniz.

Serum allık

Serum allık, son dönemde adından daha çok söz ettiren bir allık çeşidi. Adından da anlaşılacağı gibi cilde serum etkisi sağlıyor. Sadece cildi renklendirmekle kalmıyor, aynı zamanda ona nemlendirme etkisi de sunuyor. Form olarak ise likit bir formda. Üstelik son derece de kalıcı.

Jel allık

Jel allık da yine yüzünüze ışıltı katmanın harika bir yolu. Piyasadaki diğer ürünlere kıyasla daha kalın bir yapıda. Yağlı veya kuru cilde sahip olanlar için mükemmel bir seçenek. Çünkü cildin nemlendirilmesini ve tedavi edilmesini sağlıyor.

Jel allık, jel benzeri bir kıvama sahip. Özellikle yaz aylarında, ciltte daha uzun süre kaldığı için sıkça tercih ediliyor. Bu tür allıkları parmaklarınızla cildinize uygulamalısınız. Genelde çok açık renklerde üretilir, bu da cilde daha şeffaf bir görünüm katar. Bu nedenle koyu cilt tonlarında istenen etkiyi vermeyebilir. Ama beyaz tenliyseniz jel allık ile cildinize taze ve doğal bir ışıltı kazandırabilirsiniz.

Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-5 - Saç Bakım Güzellik Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-6 - Saç Bakım Güzellik

Allık nasıl sürülür?

Allıktan istediğiniz etkiyi alabilmeniz için bu tüyoları göz önünde bulundurun. İşte allık nasıl sürülür sorusunun detaylı cevabı!

Cildinizi makyaja hazırlayın

Allığınızın daha uzun süre dayanması için öncelikle cildinize bir makyaj bazı uygulayın. Cilt tonunuzu eşitlemek ve allığın etkisini belirgin kılmak için fondöten üzerine allık sürün.

Cilt tonunuzla uyumlu bir allık seçimi yapın

Allık konusunda doğru rengi seçmek de büyük önem taşıyor. Çok koyu veya çok parlak bir şey, size o genç ışıltıyı vermek yerine sizi yaşlı gösterebilir. Burada kilit nokta, doğal kızarıklığa yakın bir şey seçmek. Bunu anlamanın en iyi yolu ise yanaklarınızı hafifçe kızartmak. Ortaya çıkan kızarıklık, sizin ideal allık renginiz.

Cilt tipiniz için doğru allık çeşidini bulun

Cildinize tazelik kazandırması için mükemmel formülü de bulmanız gerekiyor. Yukarıda açıkladığımız allık çeşitleri arasından cilt tipinize en uygun olanı seçin.

Yüz şeklinize göre uygulayın

Allık, yüzünüzü stratejik olarak vurgulamak için. Bu da uygulamadan önce kemik yapınızı göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Yüz şekline göre allık nasıl uygulanır, detaylıca öğrenmek için ayrıca yazımızı inceleyebilirsiniz.

Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-7 - Saç Bakım Güzellik Allık Nedir ve Nasıl Sürülür?-8 - Saç Bakım Güzellik

Rutininizin her adımında allık kullanmayı öğrenin

Allık sadece yanaklara uygulanmaz. Yanaklarınıza krem allık sürün ve gevşek bir fırça kullanarak onu elmacık kemiklerinden saç çizgisine kadar süpürerek uygulayın. Ardından parmağınızda kalanları göz kapağınıza sürün ve yukarı doğru, kaşlara kadar karıştırın. Kirpik çizginizin yanına herhangi bir renk vermekten kaçının, aksi takdirde solgun ve hasta bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Allığınızı bir mendille sabitleyin

Yarı saydam bir pudra, makyajı sabitlemek için harika bir ürün olsa da bu, özellikle cildiniz kuruysa ona donuk bir görünüm verebilir. Bunun yerine bir mendille hafifçe yanağınıza bastırın ve ardından bir makyaj süngeri ile aynısını yapın. Bu, ışıltıyı azaltmadan yanaklarınızdaki fazla ürünü emer.

Işıltılı formülleri ne zaman atlayacağınızı bilin

Pırıltılı allık, pürüzsüz bir cildin ışıltılı görünmesini sağlayabilir. Ama sert, kuru veya düzensiz cilt dokularında kullanılmamalı. Çünkü sivilceleri, pürüzleri ve gözenekleri daha belirgin kılabilir. Eğer dokulu bir cildiniz varsa mat veya krem allık uygulayın.

Daha kalıcı bir sonuç için farklı allık formüllerini katmanlayın

Diyelim ki makyajınızı tazeleyemeyeceğiniz kadar uzun bir gün için hazırlık yapıyorsunuz. Öyleyse bir krem veya jel allık üzerine biraz toz allık sürün. Ama unutmayın; formülün etkisini artırmak istiyorsunuz, rengin değil. Aşırıya kaçmamak için ürünü ideal miktarda kullandığınızdan emin olun.

Allık nereye sürülür?

Son olarak allık nereye sürülür, açıklayalım. Allık temel olarak yanakların ortasından saç diplerine doğru sürülür. Bununla elmacık kemiklerinin renklendirilmesi hedeflenir. Ama yüzü boyutlandırmak için yukarıda da anlattığımız gibi farklı allık uygulamalarından da yararlanılabilir. Örneğin daha taze bir duruş için saç diplerine hafif allık uygulanabilir. Benzer şekilde burun ucu da hafif bir dokunuşla hareketlendirilebilir.