0

Makyaj yaparken en önemli püf noktalarından birinin kullandığınız malzemelerin doğru şekilde uygulanması olduğunu söyleyebiliriz. Peki bir diğer önemli noktanın makyaj malzemelerinin kullanım sıralaması olduğunu biliyor muydunuz? “Fondöteninizi göz makyajından önce mi uygulamalısınız sonra mı? Pudra hangi aşamada sürülür? fondöten sürmeden önce ne sürülür?” gibi soruların cevapları kusursuz bir makyaj için olmazsa olmaz.

Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Cilt Bakımı

Makyaj öncesi cildi hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu sık sık duymuşsunuzdur. Kapsamlı bir cilt bakımı rutini makyajın cilde daha iyi yapışmasına yardımcı olur, dökülme olasılığını azaltır ve hatta cildinizin daha parlak görünmesine yardımcı olur. Pul pul görünümden kurtulmak ve kuru ölü derileri gidermek için işe bir peeling ile başlayabilirsiniz. Sonrasında yine kurumaları engellemek ve cildi aydınlatmak için mutlaka bir nemlendirici uygulayın. Olmazsa olmazlardan biri de dudak nemlendiricisi. Dudaklarınızı ruja hazırlamayı unutmayın.

Cildinize uygun ürünleri seçmeye dikkat edin. Yağlı bir cildiniz varsa, parlamaları önlemek ve biraz matlaştırmak için Simple Daily Detox Serisini tercih edebilirsiniz. Cildinizde biraz ışıltı ve parlaklık istiyorsanız Simple Protect and Glow Serisi tam size göre.

Güneş Kremi

Tabii aslında en önemli nokta güneş koruyucu krem. Her mevsim güneş koruyucu krem kullanmak, sağlıklı ve parlak bir cilt için oldukça önemli. Makyaj yaptığınız günlerde cilt bakımı sırasında, nemlendiriciden sonra mutlaka güneş koruyucu kremi uygulayın. Cildinize iyice oturması için makyaja geçmeden birkaç dakika bekleyin.

Adım 2: Baz

Bir makyaj bazı kullanmak makyaj malzemeleri sırasında ten makyajına geçmeden önce yapılması gerekenler arasında. Tabii cilt bakımı sırasında cildinizi nemlendirdiğinizi ve uyguladığınız ürünün cildinize uygun olduğundan eminseniz baz tamamen isteğe bağlı olabilir. Göz kapaklarınıza da uygulamayı unutmayın.

Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 3: Gözler

Cilt bakımı ve baz üzerine işe hemen ten makyajıyla mı başlıyorsunuz? Makyaj artistleri en iyi  sıralamanın göz makyajı ile başlamak olduğunu söylüyor. Çünkükoyu bir göz makyajında far göz altlarına dökülebilir, maskara kaşlarınızın yakınında izler bırakabilir, eyeliner’ın kuyruğu dağılabilir. Bu problemleri makyaj temizleyici ile temizlerken ten makyajınızı da bozmuş olursunuz. Bu yüzden en kolay yol olası sorunları ten makyajıyla sonradan düzeltmek.

Adım 4: Fondöten ve kapatıcı

Fondöten uygulaması en kritik noktalardan biri. Fondöteninizi mutlaka cilt tipinize ve renginize uygun seçmelisiniz. Eğer kuru bir cildiniz varsa mat bitişli bir fondöten, yağlı bir cildiniz varsa da parlak, ıslak yapıda bir fondöten yanlış tercihler olacak. Uygulama aşamasında eğer fırça kullanıyorsanız üzerinden mutlaka bir makyaj süngeri ile geçerek cildinize iyice yedirdiğinizden emin olun. Aksi halde bazı bölgelerde fırça izleri kalabilir. Göz altı kapatıcınızı da parmak uçlarınızla hafifçe dokunarak uygulayabilirsiniz.

Adım 5: Bronzer, aydınlatıcı ve allık

Cilt tonu eşitlendikten ve sabitlendikten sonra, yanaklara biraz allık ile tazelik, yüzün belirli noktalarına biraz ışıltı veya bronzlaştırıcı ile biraz şekillendirme yapmaktan çekinmeyin. Allığı tam elmacık kemikleriniz üzerine hafif şekilde uygulayın. Fazla olduğunu düşünüyorsanız sünger ya da temiz bir fırça ile biraz dağıtabilirsiniz. Aydınlatıcınızı ise tam göz altındaki kemiklerin olduğu kısma ve kaş kemiğinizeve elmacık kemiği üzerine yani yüzün yüksek ve ışığı dürekt alan noktalarına uygulayabilirsiniz. Burun ve dudak üstüne çok az miktarda dokunuşlar da bu bölgelere boyut katacaktır.

Bronzer ise kullanımı özen isteyen malzemelerden. Bu şekillendirici ürünü burun kenarlarına uygulamak, burnunuzun daha minik olmasına, yanak kenarlarına uygulamak ise daha kemikli bir yapıda görünmesine neden olur.

Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-5 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Malzemeleri Kullanım Sıralaması Rehberi-6 - Saç Bakım Güzellik

Adım 6: Dudaklar

Tüm bu süre zarfı içinde dudaklarınızdaki nemlendirici dudakları iyice yumuşatmış olacak. Şimdi rujunuzu uygulayabilirsiniz. Eğer bir çerçeve ve keskin bir görünüş istiyorsanız kullanacağınız ruj rengindebir dudak kalemi ile dudaklarınızı çizin ve içini ruj ile doldurun.

Eğer ıslak bir ruj veya parlatıcı tercih edecekseniz, bir sonraki adımırujdan önce uygulamanız gerekiyor. Böylece pudra dudaklarınızın üzerine yapışmayacak.

Adım 7: Sabitleme

İhtiyacınız olan iki malzeme var; saydam bir pudra ve sabitleme spreyi. Bu iki ürünle yapılan son dokunuş makyajın gün içinde akmamasını sağlar. Temiz ve büyük bir fırça yardımıyla pudranızı yüzün her bölgesine uygulayın. Son olarak sabitleme spreyinizi de sıkın. İşte hazırsınız.

Ayrıca porselen makyaj yazımız da ilginizi çekebilir.