0

Makyaj yaparken yüzü şekillendirmek için çok önemli bir malzeme olan kontür paleti ne işe yarar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yüz hatlarının istenilen biçimde vurgulanması, lekelerin & çillerin & yara izlerinin kapatılması ve kusursuz makyaj için kontür paleti olmazsa olmaz! Kontür paletini en iyi şekilde kullanabilmek içinse öncelikle kontür makyajı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. O halde kontür paleti nedir, nasıl uygulanır bakalım…

Kontür Paleti Nedir? Kontür Paleti Ne İşe Yarar?

Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj çantalarının kilit ürünlerinden biri olan kontür paleti; içerisinde tüm cilt tonlarına uygun renkler bulunan, ayrıca kapatıcı özelliği de olan kozmetik malzemedir. Elmacık kemikleri başta olmak üzere burun üzeri, çene, alın ve dekolte bölgesine uygulanabilir. Palette pek çok farklı renk tonu bulunduğundan, doğru makyaj teknikleri kullanıldığı takdirde evde yapılmış bir makyaj işlemi rahatlıkla profesyonel makyaj gibi görünebilir. Pek çok çeşitli dokuda üretilen kontür paletleri sayesinde gölge ve ışık efektleri yaratarak makyajınızı etkileyici hale getirebilirsiniz. İyi bir kontür makyajı ise yüzünüze istediğiniz şekli vermek, yüzünüze doğal bir ışık eklemek, vurgulanması gereken bölümleri öne çıkarmak ve olmaması gerekenleri kapatmak içindir.

Kontür Paleti Çeşitleri Nelerdir?

Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Mükemmel bitişli bir makyaj için mutlaka güzellik pratiğinize eklemeniz gereken makyaj  kontür paleti ihtiyaçlarınıza ve cilt tipinize göre farklı çeşitler sunar. Bu çeşitleri şöyle sıralayabiliriz.

Krem Kontür Paleti

Açıktan koyuya giden bir yelpazede üretilen krem kontürler ciltte çok kolay dağılması sebebiyle son derece pratiktir. Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için hemen altlarına sürebilir, şakaklara ve çene bölgesine uygulayabilirsiniz. Krem kontür paleti içerisinde genellikle farklı tonlarda kapatıcı, aydınlatıcı ve allık bulunur. Eğer krem kontürünüz stick şeklindeyse yüzünüze uyguladıktan sonra bir makyaj süngeri yardımıyla eşit biçimde dağıtabilirsiniz.

Pastel Kontür Paleti

Toz ya da krem yapıdaki, pastel tonlarda olan pastel kontür paleti yüzün istendiği gibi şekillendirilmesini sağlayan benzersiz bir üründür. Her cilt rengi için uygun bir ton bulabileceğiniz bu paleti günlük makyajınız için de gece makyajınız için de tercih edebilirsiniz. Eğer makyaj yapmaya yeni başladıysanız; kontür kalemini de deneyebilirsiniz. Kolay uygulanması sayesinde stick ya da kalem kontür ürünlerinden kolayca istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Toz Kontür Paleti

Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Cildiniz yağlı ise toz kontür paleti kullanabilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin hemen altından başlayarak kulak memesi hizasına doğru sürebileceğiniz toz kontür yüzünüzü daha ince ve uzun gösterir. Bu ürün, farklı makyaj teknikleri ile gölge oyunları yapmanıza izin verir. Örneğin burnunuzu daha ufak gösterebilir, çenenizi belirginleştirebilirsiniz. Hem koyu hem de açık renk tonlarının bulunduğu toz kontür paleti tercih etmeniz ideal makyaj için önemlidir.

Kontür Paleti Nasıl Uygulanır?

Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Kontür paleti nedir konusunu geride bıraktığımıza göre, şimdi de kontür makyajının nasıl uygulanacağına bakalım. Gerekli kontür paletlerine sahip olduktan sonra temel teknik olarak koyu tonları saklamak / gizlemek istediğiniz yerlere, açık renkleri ise öne çıkarmayı sevdiğin bölgelere uygulamanız gerektiğini aklınızda tutmalısınız. Kontür paleti nereye sürülür sorusunun pek çok yanıtı vardır. Örneğin eğer dudaklarınızı olduğundan daha kalın göstermek istiyorsanız köşelerini koyu, orta kısımlarını ise orta tonlarda kontürleyebilirsiniz. Krem kontür paleti bu aşamada çok işinize yarayacaktır.

 

Kontür Paleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Kontür Paleti Nedir, Nasıl Kullanılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

En iyi kontür paleti seçimi yapmak için öncelikle cilt yapınızı, yüz şeklinizi ve hangi tip makyajın size daha çok yakıştığını saptamanız gerekir. Bunun dışında kontür paketi alırken ve kullanımı esnasında dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Kontür paleti önerileri arasından ihtiyaçlarınıza ve zevkinize en uygun olanı seçmelisiniz. Ürün içeriğinin kaliteli ve doğal olması elbette önceliğiniz olmalıdır.
  • Toprak tonlarında bir kontür paleti seçtiyseniz bunu hem gece makyajları için hem de günlük uygulamalarda kullanmanız mümkün olur. Bu anlamda ekonomik bir alternatiftir.
  • Amacınız gölgelendirme yapmak ve öne çıkarmak istemediklerinizi profesyonelce gizlemekse açık tonlar, sedefli kontür paletleri ideal seçim olacaktır.
  • Gözlerinizi çekik göstereceğiniz bir makyaj yapmak istiyorsanız, doğal tonlar içeren bir kontür paleti işinizi görecektir. Göz kapaklarınızın orta noktasına metalik tonlarda bir far uygulayarak ve dış köşelere sürdüğünüz farı yukarı doğru dağıtarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Burun ucuna ve burun köprüsü denilen bölgeye kontür paletinden aydınlatıcı sürerek daha kalkık bir görünüm elde edebilirsiniz. Highlighter olarak da bilinen aydınlatıcılar hakkında tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.
  • Hem gölgelendirme, hem hataları saklamak için kontür paleti alacaksanız farklı ürünleri kapsayan kompakt paletlere yönelebilirsiniz.
  • Yüz kontür makyajında genellikle toz kontür paleti tercih edilmesinin nedeni daha kolay dağılmasıdır ancak uzun ömürlü bir makyaj için krem kontür paleti öne çıkar.
  • Açık tenli iseniz kontür paleti alırken cilt renginizin bir ton koyusundan başlayan paletleri seçmelisiniz. Çok koyu bir palet makyajınız ile uyum sağlamayacaktır.
  • Kontür paleti dışında kusursuz bir makyaj için gerekli olan fırça ve makyaj süngerlerine de göz atmayı unutmayın!

Yüz şeklinize harika bir dokunuş için doğru teknikleri kullanarak yapacağınız bir kontür makyajı kurtarıcınız olur. Bunun içinse cilt ihtiyaçlarınızla örtüşen bir ya da birkaç kontür paletini makyaj çantanıza dahil etmek iyi fikir olacaktır!