0

Göz alıcı bir kontür makyajı elde etmek için profesyonel olmanız veya bir makyaj sanatçısı tutmanız gerekmez. Gölgelendirme olarak da adlandırılan kontür, geçtiğimiz yıllarda çok fazla ilgi gördü ama aslında makyaj sanatçılarının her zaman kullandığı bir teknik. Stratejik olarak uygulanan, iyice harmanlanmış yüz makyajının iki farklı tonunu kullanarak siz de kemik yapınızı tanımlayabilirsiniz. Kontür, burnunuzu daha küçük, elmacık kemiklerinizi daha belirgin, çenenizi daha köşeli, gözlerinizi daha büyük ve alnınızı daha küçük gösterir. Kontür makyajı ile yüz şeklinizi tamamen değiştirebilirsiniz!

Kontür makyajı nasıl yapılır, daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kontür nedir?

Öncelikle, makyajda kontür nedir, açıklayalım. Kontür makyajı, gerçek ten renginizden biraz daha koyu ve daha açık fondöten kullanarak yüzü şekillendirmeyi ve ona boyut eklemeyi sağlayan bir teknik. Genelde cildimizle tam uyumlu olmasını istediğimiz günlük fondöten ve kapatıcının aksine, kontür makyajı tamamen gölge ve ışık efekti yaratmakla ilgili.

Kontür makyaj malzemeleri nelerdir?

Kontür makyajı için özellikle bu tür bir sete ihtiyacınız yok. Bu uygulama için iki farklı tonda kapatıcı (concealer), fondöten veya bronzlaştırıcı; aydınlatıcı ve hatta göz farı veya kaş pudrası kullanabilirsiniz. Yalnızca kullandığınız makyaj malzemelerinin aynı dokuya sahip olmalarına (likit veya krem ürünlerle katman oluşturan bir pudra, pürüzlü bir görünüm yaratabilir) ve doğru makyaj fırçalarınızın bulunmasına dikkat edin.

Kontür nasıl yapılır?

Kontür makyajı doğal yüz şeklinizi geliştirmeli. Bu yüzden kemik yapısına, yüz şekline bağlı olarak herkes için farklı tasarlanmalı. Yine de kontür makyajı için sırasıyla şu adımlar izlenebilir:

Cildinizi hazırlayın

Kontür makyajına her zaman olduğu gibi cilt bakımıyla başlayın. Yüzünüzü nazik bir temizleyiciyle yıkayın. Bu noktada size önerimiz Dove Original Beauty Cream Bar. İçeriğindeki nazik temizleyiciler ve 1/4 nemlendirici krem ile daha yumuşak, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünen bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Ardından nemlendiricinizi uygulayın. Baz uygulaması tamamen isteğe bağlı ama kalıcı bir makyaj için biz baz uygulamanızı da öneririz.

Cilt bakımı, makyaj malzemeleriniz arasında bir bariyer görevi görerek hem daha iyi çalışmalarını hem de daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Doğal cilt tonunuza uygun tonlarda bir fondöten veya kapatıcı kullanarak cildinizdeki tüm kusurları kapatarak cildi eşitleyin.

Fondöten nasıl sürülür, daha fazlasını öğrenmek için ayrıca ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Gölge

Kontür yapmanın en kolay yolu, koyu tonu alıp elmacık kemiklerinin altında bir gölge yaratmak için kullanmak. Ürünü yanak çukuru boyunca takip ederek elmacık kemiklerinize ulaşın. Yüz şeklinize bağlı olarak, gölgenizi üç yerden birine uygulayabilirsiniz: Burun kenarları boyunca, çene çizgisini takip eden “3” şeklinde veya yanaklarınızı çerçeveleyen ters üçgen şeklinde. Size uygun görünümü bulana kadar farklı çizgilerle oynayın ve yüzünüzü gölgelerle şekillendirin.

Vurgulayın

Açık tonunuzu veya aydınlatıcınızı, yüzünüzün ışığı doğal olarak yansıtan bölgelerine uygulayın: Alnınız, burun kemiğiniz, burnunuzun ucu, elmacık kemiklerinizin üstü, Eros yayı (üst dudağın orta kısmındaki kıvrımların olduğu bölge), göz çevreniz ve kaş kemiğiniz. Bunu yapmak için cilt tonunuzdan biraz daha açık veya ışıltılı bir kapatıcı kullanın.

Allık

Elmacık kemiklerine, yüz şekline göre allık uygulamak, kontür makyajı için gerekli değil ama makyajınızın doğal görünmesine yardımcı olabilir. Gölge ve vurgu alanları arasında bir köprü görevi görebilir.

Karıştırın

Cilt alt tonunuza uymayan tonlarla çalıştığınız için karıştırma kısmı özellikle önemli. Bunun için kabarık bir fırça veya makyaj süngeri kullanarak, yarattığınız çizgiler daha doğal görünene dek gölgeleri ve vurguları cildinizde karıştırın.

Son olarak kusursuz bir sonuç için sabitleyici bir pudra veya sprey kullanın.

Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Kontür Makyajı Nedir? Kontür Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kontür makyajı kimlere yakışır?

Makyaj kontür nasıl yapılır, artık biliyorsunuz. Kontür makyajı, doğru uygulandığında her yüz şekline ve cilt rengine yakışır. Yukarıda da açıkladığımız gibi, bu uygulamanın amacı yüze istenen şekli vermek. Doğru uygulama için ise yüz şeklinizi, cilt alt tonunuzu bilmeniz gerekli. Bu bilgiler ışığında doğru makyaj malzemelerine yatırım yaprak siz de harika bir kontür makyajı yapabilirsiniz.

Makyajda kontür uygulaması için diğer ipuçları

Kontür makyajınızı uyguladıktan sonra kusursuz, doğal bir görünüm için iyice karıştırmayı unutmayın. Ayrıca şu ipuçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Kullanacağınız diğer ürünlerle aynı malzemeden oluşan bir fondöten kullanın, aksi halde doğal bir şekilde birbirlerine karışmayabilirler.
  • Hangi rengi alacağınızı bulmakta zorlanıyorsanız, fondöteninizi boynunuzdaki ciltle eşleştirmeyi deneyin.
  • Vurgulayıcı ürününüz için baz fondöteninizden yaklaşık iki ton daha açık bir fondötene ihtiyacınız var. İki tondan fazla açmayın, yoksa makyajınız doğal görünmez.
  • Benzer şekilde gölge için de cilt tonunuzun iki ton koyusundan daha fazla bir kapatıcı kullanmayın.

Ayrıca maskara hileleri yazımız da ilginizi çekebilir.