0

Şimdilerde makyajımızın vazgeçilmezi olan aydınlatıcılar ile yaz kış yüzümüzü canlı ve parlak gösteriyor, bronzerler ile yüzümüze simetri katarak hatlarımızı keskinleştirebiliyoruz. Allık ise neredeyse yüzyıllardır kullanılan malzemeler arasında. Büyük annelerimizin yanaklarını çimdikleyerek kızarttığı zamandan bu yana allık renkleri ve uygulamaları da epey değişti. Yüzü sağlıklı ve canlı gösteren en önemli malzemelerden biri olan allığın tam ayarında kullanılması gerekiyor. Fazlası spordan yeni çıkmış bir görüntü yaratırken, doğru kullanım enerjik görünmenize olanak sağlayabilir.

Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Uygulanır?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Uygulanır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Allık nasıl seçilir?

Allık söz konusu olduğunda toz, krem ​​veya sıvı bir formül tamamen sizin tercihinize kalmış. Fakat cilt tipinize uygun seçeceğiniz allık daha iyi bir görünüm yaratabilir. Kuru bir cildiniz varsa, pudra yerine kremsi formüller seçin. Eğer cildiniz yağlıysa, yine krem ​​allık uygulayabilir ve uzun süre kalıcı bir sonuç elde etmek için bir miktar pudra allık ile destekleyebilirsiniz.

Yuvarlak yüzler

Bu yüz, yüz şeklinin yapısını tamamlayan dolgun yanaklara sahiptir. Elmacık kemikleri üzerine gelen pembe ya da şeftali tonlar yanakların şeklini güçlendirerek daha genç bir görünüm sağlar. Bu yüz tipine sahipseniz aydınlatıcınızı çenenizin biraz altına uygulamayı da deneyebilirsiniz. Kabarık bir fırça yardımıyla elmacık kemiklerinin dış kısmına ve hafif yukarı doğru dilediğiniz allığı uygulayabilirsiniz. Beyaz tenliyseniz pembemsi tonlar cilt tipinize daha uygun olacak.

Eğer allık ile biraz kontür yapmak istiyorsanız allığı yanaklarınızın hemen yukarısındaki kulağa doğru uzanan yukarı doğru hareketle uygulayın ve renk tercihinizi şeftaliye yakın tonlardan yana kullanın.

Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Uygulanır?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Uygulanır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Oval yüzler

Oval yüz şekli, dolgun yanaklara sahip olması nedeniyle yuvarlak yüzbenzer. Ancak bu yüz şekli daha uzun olma eğilimindedir ve daha oval bir görünüm oluşturur. Eğer oval bir yüzünüz varsa yanağın dış kısmına doğru uygulamayı deneyin. Yuvarlak bir şekil yerine dışa doğru uzanan bir şekilde iyice karıştırın. Keskin bir iz bırakmadığınızdan ve allığın homojen bir şekilde dağıldığından da emin olun. Bu stil yüzünüzün daha aydınlık görünmesini sağlar.

Kalp şeklinde yüzler

Kalp şeklindeki yüzler, çeneye doğru daralarak sivrilir.. Eğer bu yüz tipine sahipseniz odaklanmanız gereken yer elmacık kemiklerinin tam üstü. Sivri bir çene, kalp şeklindeki bir yüzde en belirgin açı olduğundan, yanakların elmacık noktasına allık sürmek gözleri yukarı çeker ve daha yumuşak, daha az köşeli bir görünüm yaratır. Allığı uygularken sağa ya da sola doğru değil, yukarı doğru dağıtıp karıştırın. Krem bir allık kullanıyorsanız, ellerinizle de uygulayabilirsiniz.

Köşeli yüzler (kare-dikdörtgen)

Güçlü çene hatlarıyla bilinen bu yüz şekline sahipseniz, allığı elmacık kemiklerinden başlayarak şakaklara doğru gelen bir yönde uygulamayı deneyin. Bu yüzünüzün daha yuvarlak hatlara sahip gibi görünmesini sağlar.

Yanaklarınızın dışında bir tamamlayıcılık sağlamak için burun kemerine, göz kapaklarına ve biraz da şakaklara hafifçe allık sürebilirsiniz. Bu bölgeler yüzünüze derinlik ve boyut katacak.

 Ayrıca Kontür Makyajı Nedir, Nasıl Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.