0

Saçlarınızı ve sakallarınızı kestirirken, yüz şeklinize uygun bir model bulmak, görünümünüz açısından oldukça önemli. Yüz hatlarınızı iyi tanır ve yüz şeklinizi bilirseniz stilinizi oluşturmak ve kusursuz görünümü elde etmek sandığınızdan daha kolay olacak. Hangi yüz şekline sahip olduğunuzu öğrenmek için yapmanız gereken her şeyi söylüyoruz, okumaya devam edin.

 

4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin-1 - Saç Bakım Güzellik 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Şimdi elinize bir mezura, kağıt ve kalem alın.

Alın: Yüz şeklinizi belirlemek için yüzünüzdeki bölümlerin hangi uzunluklarda olduğunu bilmeniz gerekir. İşe alnınızdan başlayabilirsiniz. Alnınızı saç başlangıcından kaşlarınıza kadar ölçün ve çıkan sayıyı not alın.

Çene: Çenenizin ucundan kulağınıza kadar ölçün. Fakat her insanın iki kulağı eşit olmayabilir. Bu yüzden bu işlemi hem sağ hem sol tarafınıza yapın ve çıkan iki sayıyı toplayın

Elmacık Kemikleri: Elmacık kemikleri doğru saç modelini bulmak konusunda en önemli yerlerden biri. Eğer orantılı bir saç modeli seçmezseniz kulaklarınız olduğundan büyük ya da küçük görünebilir. Gözünüzün hemen altından burnunuzun bittiği yere kadar olan kısmı ölçün. Keskin yüz hatlarına sahipseniz ölçüyü alırken daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Yüz: Son adım olarak yüzünüzü komple ölçmeniz gerek. Mezurayı saç çizginizin ortasından çenenizin ucuna kadar tutmanız yeterli.

4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin-3 - Saç Bakım Güzellik 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin-4 - Saç Bakım Güzellik

Ölçümleri bitirdikten sonra elinizdeki sayılara bakarak, aşağıdaki yüz şekilleriyle kıyaslayabilirsiniz.  En uygun olan seçeneği kendi yüz şekliniz olarak kabul edebilirsiniz.

Kare: Tüm ölçüler birbirine oldukça yakın, çene açısı da yuvarlak olmak yerine keskindir. Bu noktada Kare Yüzler İçin En İyi Erkek Saç Kesimleri yazımız ilginizi çekebilir.

Oval: Elmacık kemikleri alın ve çeneden daha uzun, çene yapısı ise keskin ve sivri olmak yerine daha yuvarlak olan yüz tipi.

Kalp: Alın, elmacık kemikleri ve çeneden daha büyüktür. Çene ucu ise sivridir.

Dikdörtgen: Alın, çene ve elmacık kemiklerinin ölçüleri birbirine benzerdir. Yüz ise bunların neredeyse toplamı kadar ya da toplamından büyüktür.

Üçgen: Çene, alından ya da elmacık kemiklerinden daha büyüktür ve çene yapısı sivridir.

Yüz şeklinizi öğrendiğinize göre, saç ve sakal stilinize kolaylıkla karar verebilirsiniz. Bu konuda ilhama ihtiyacınız varsa, saç modelleri ve sakal modellerini derlediğimiz yazılara mutlaka göz atın.