0

Erkeklerin cilt bakımını keşfetmeleri, giderek daha yaygın hale geliyor. Bu yüzden cilt bakımı konusunda, onların da tıpkı kadınlar gibi soruları olabilir. Eğer siz de yeni başlayanlardansanız temel bilgilerle başlamanın ve cildinizi anlamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Beyler çoğu zaman kullanmayacakları ürünlere yatırım yaparlar veya kendileri için en iyi olabilecek ürünleri atlarlar. Peki ama bu işin doğrusu ne?

Cevaplar için erkeklere özel yüz bakım rehberimizden yararlanın. İşte bakımlı erkekler için cilt bakım ipuçları.

Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt tipinizi belirleyin

Cilt bakım rutininizi oluşturmaya başlamadan önce cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Cilt tipiniz, kullanmanız gereken ürünleri ve içerikleri belirler. Ayrıca, düzenli olarak tükettiğiniz yiyecekler gibi cilt bakımı dışında yaptığınız bazı seçimler hakkında da bilgi verir. Kulağa karmaşık gelse de burası, cilt bakımına yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası. Elbette bu, diğer cilt tipleri için üretilmiş ürünleri kullanamayacağınız anlamına da gelmiyor. Başlıca cilt tipleri şunlar:

  • Yağlı
  • Kuru
  • Karma
  • Hassas

Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu belirlemek için ayrıca yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Aktif maddeler arayın

Aktif maddeler, kullandığınız bakım ürününün vadettiği işi yapar. Her bileşen farklı bir cilt sorunuyla mücadele etmek veya arzu edilen sonucu desteklemek için kullanılır. Bunu tıpkı ilaçlar gibi düşünebilirsiniz. Bu noktada biraz araştırma yapmak yararlı olabilir. Ama genel olarak antioksidanlar cildinizi korumaya ve aydınlatmaya; C vitamini, E vitamini, likopen, yeşil çay, niasinamid gibi içerikler ise cilt dokusunu onarmaya, sivilce ve kırışıkları önlemeye yardımcı olabilir. Cilt bakımında bu içeriklere yer vermek büyük olasılıkla sizi yanlış yönlendirmez. Her şeyi bir kerede öğrenmek zorunda da değilsiniz. Hata yapabilirsiniz, önemli olan cildinizi ve neye ihtiyacı olduğunu tanımanız.

Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-4 - Saç Bakım Güzellik

Ürün etiketlerini okuyun

Konu cilt bakımı olduğunda, kullandığınız ürünler hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek faydalı olabilir. Etiketler, bir ürünün ne yaptığını veya neyi vadettiğini açıklamaktan daha fazlasını yapar. Ürünün raf ömrünü veya üründeki bir bileşenin cildinizi tahriş edip etmeyeceğini bilmeniz oldukça önemli. Etiketler sayesinde bir ürünü ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini öğrenirsiniz, böylece herhangi bir tahminde bulunmanıza gerek kalmaz. Son olarak, ürünün formülünde ne kadar aktif bileşen kullanıldığını da size bildirirler. Genelde en yüksek içeriğe sahip bileşenler, içerik listesinde daha yukarıda gösterilir. Bu bilgi, satın alımlarınızda daha bilgili olmanıza yardımcı olur.

Bir cilt bakım uzmanıyla görüşün

Ne zaman bir dermatoloğa, ne zaman bir estetisyene görüneceğinizi bilmeniz de önem taşıyor. Bir cilt bakım rutinine sahip olmak harika, ancak yalnızca bir profesyonel ciddi cilt sorunlarını tanımlayabilir ve tedavi edebilir. Dermatologlar sivilceden egzamaya kadar çok sayıda cilt sorununu ele almak için ilaç yazabilirler. Dermatolog muayeneleri, cildinizi ve ona en iyi şekilde nasıl bakacağınızı anlamanın önemli bir parçası.

Bir estetisyen ise yüz bakımı gibi hizmetleri alacağınız kişi. İlaç yazmaz ancak cildi topikal olarak tedavi etmek için eğitimli ve lisanslıdır. Kimyasal peeling, hydrafacial gibi tedavileri yapabilir. Cilt sorunlarınıza daha bütünsel bir bakış açısı kazandırmak için size yardımcı olabilir.

Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-5 - Saç Bakım Güzellik Erkek Cilt Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Temel Şey-6 - Saç Bakım Güzellik

Tüm cilt tipleri için günlük bir cilt bakım rutini

Aşağıda hemen herkesin kullanabileceğini örnek cilt bakım rutini göreceksiniz. Amaç, ihtiyaçlarınıza ve cilt bakım hedeflerinize uygun, tutarlı bir rutin oluşturmak. En iyi sonuçlar için bu rutin, gece ve gündüz tekrarlanmalı.

  1. Adım: Nazik bir temizleyici ile cildinizi yağ ve kirden arındırın.
  2. Adım: Ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmak için haftada 1-2 kez peeling yapın.
  3. Adım: Cildin pH seviyesini dengelemek ve nem kazandırmak için tonik uygulayın.
  4. Adım: Cilt sorunlarına yönelik aktif maddeler için serum kullanın.
  5. Adım: Cildi nemlendirmek ve nemi hapsetmek için nemlendirici uygulayın.
  6. Adım: Ciltte anında parlatıcı, arındırıcı ve nemlendirici bir etki yaratmak için yüz maskelerinden yardım alın. Erkek yüz maskesi nasıl yapılır, öğrenmek için yazımızı inceleyebirsiniz.