0

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için düzenli bir bakım rutini benimsememiz gerektiğini bilsek de ne tür bir cilde sahip olduğumuzdan çok emin olamayabiliriz. Sürekli neme ihtiyaç duyan kızarık bir cildiniz mi var? Veya bazı kısımları kuruyken bazı bölgeler yağlanma eğiliminde mi? Sorun her ne ise cilt tipinizi bilmek en iyi bakım rutinini bulmanıza yardımcı olabilir. Cildinize karşı değil; onunla birlikte çalışan ürünlerle bakım yapmak, muhteşem cildinizi ortaya çıkarmanın en etkili yolu.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?-1

Cilt tipinizi belirlemenin 3 basit yolu

1. Cildinizin bir gününü gözlemleyin

Bir günde sabahtan akşama kadar cildinizi gözlemleyerek cilt tipinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Günün sonunda cevaplamanız gereken sorular şunlar olacak:

  • Yüzünüz yağlı ve parlak görünüyor mu? (Yağlı cilt)
  • T bölgeniz parlıyor, ancak yüzünüzün geri kalanı çoğunlukla mat mı? (Karma cilt)
  • Minimal yağlanma, pullanma veya kızarıklık var mı veya hiç yok mu? (Normal cilt)
  • Cildiniz pullanmış veya gergin mi? (Kuru cilt)

Önemli Hatırlatma: Susuz cilt, bir cilt tipi değil durumdur. Yukarıdakilerin tümü aynı zamanda susuz kalmış yani nemsiz cilt özelliğine de sahip olabilir.

Benzer şekilde hassas cilt de bir durumudur ve kaşıntı, kırmızı veya iltihaplı görünüm şeklinde kendisini belli eder. Tüm cilt tipleri bazı dönemlerde hassaslaşabilir.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?-2

2. Yıkama testini deneyin

Gün ortasında spor yaparsanız, duş alırsanız veya akşam eve dönerken rüzgar, şiddetli güneş gibi hava koşullarına maruz kalırsanız yukarıdaki günlük test doğru sonuca götürmeyebilir. Herhangi bir zamanda yıkama testini deneyerek benzer sonuca ulaşmak mümkün.

Bunun için yüzünüzü bir yüz temizleyici ile yıkayın ve herhangi bir ürün uygulamayın. 30 dakika kadar bekleyin ve cildinizi nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Bu testi, yüzünüz nispeten sakin hissettiğinde (spordan sonra kızardığında veya dışarıda soğuğa maruz kaldıktan sonra değil) yapın. Yukarıdaki soruların aynılarını sorarak cevap doğrultusunda cilt tipinizi tespit edebilirsiniz.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?-3

3. Bir dermatologdan yardım alın

Dermatoloğunuzun, cilt özelliklerinizi daha iyi değerlendirmesine yardımcı olacak bazı yöntemleri olabilir. Uzmanlar, tıbbi görüntüleme sistemleri ile cildinize farklı ışık dalga boyları vererek tahriş olmuş, hasar görmüş cildi tespit edebilir; cilt dokusu ve gözenek boyutundaki ince değişiklikleri görebilirler.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?-4

Cilt tipiniz yıllar içinde değişiklik gösterebilir

Hamilelik, beslenme, yerleşim yeri gibi birçok faktör cilt tipinizi değiştirebilir. Cilt tipinizi anlamanın ve bu değişimleri fark etmenin en iyi yolu onu hissetmek! Bu, ona temiz ellerle dokunmak ve sıcaklığını, dokusunu, kayganlığını gerçekten hissetmek anlamına gelir. Cilt tipinizi belirledikten sonra onun ihtiyacına yönelik ürünlerden oluşan ideal bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Özetle;

  • Yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı bakım ürünleri ve kil maskeleri ile onu dengeleyin.
  • Kuru bir cilde sahipseniz yoğun nemlendirici özellikli ürünlere yönelin.
  • Karma bir cilde sahipseniz leke giderici tedaviler deneyin.
  • Normal bir cilde sahipseniz olası sorunları önlemeyi önceliğiniz haline getirin.

Daha da önemlisi cildinizin davranışlarının hiçbirinin kötü olmadığını unutmayın. Cildinizi anlamak, ona ihtiyacı olanı vermekle ilgili; bu yüzden hangi cilt tipine sahip olursanız olun onunla savaşmayın.

Bonus!

Eğer cildiniz kuru ve nemsizse ona ihtiyacı olan nemi kazandıracak Simple Water Boost Serisi'ni deneyebilirsiniz. Simple Water Boost serisi, bitki özü ve mineraller içeren formülü ile cildinizi nemlendirerek doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Cam Cilt Nedir ve Nasıl Elde Edilir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.