0

Yeni bir ruj veya fondöten satın alırken, ilk ilgimizi çeken şey genellikle renkleri olur. Peki daha önce sadece rengini beğenip aldığınız, ancak evde denediğinizde size yakışmadığını fark ettiğiniz bir rujunuz oldu mu? Cevabınız evetse, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Bunun nedeni cilt alt tonunuz. Cilt alt tonu, cildinizin yüzeyinin altındaki doğal renkleri ifade eder. Dolayısıyla cilt alt tonunu bulma, doğru temeli bulmanın ve cildiniz için en iyi renkleri seçmenin anahtarı.

Cilt alt tonu nasıl bulunur, öğrenmek için okumaya devam edin ve bu bilgiyi güzelliğinizi vurgulamak için kullanın.

Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt alt tonu nedir?

“Bu, tam olarak senin rengin”, “Bu renk seni soluk göstermiş” gibi yorumların kaynağı, aslında cilt alt tonu ile ilgili. Cilt alt tonu, saç renginden makyaja, hatta giysi seçimlerinize kadar size yakışan renkleri bulmanızı sağlar. Yani size yakışmadığını düşündüğünüz renkler, cilt alt tonunuzla uyuşmayan renkler. Benzer şekilde cilt alt tonu ile uyumsuz kozmetik ürünler de cildinizi donuk ve sağlıksız gösterebilir. Görüldüğü üzere cilt alt tonunun, cilt rengiyle hiçbir ilgisi yok.

Farklı cilt alt tonları hangileri?

Üç farklı türde cilt alt tonu var: Sıcak, soğuk ve nötr.

Sıcak cilt alt tonu

Sıcak alt tonlar şeftaliden sarıya ve altın rengine kadar değişir. Sıcak alt tonlu kişiler, solgun bir cilde sahip olur.

Soğuk cilt alt tonu

Soğuk alt tonlar ise cilt üzerinde pembe ve mavimsi tonları içerir.

Nötr cilt alt tonu

Nötr bir cilt alt tonunuz varsa, bu damarlarınızın gerçek cilt tonunuzla kabaca aynı renkte olduğu anlamına gelir.

Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt alt tonu nasıl bulunur?

Gelelim asıl soruya: Cilt alt tonu nasıl belirlenir? İşte cilt alt tonunuzu bulmak için yararlanabileceğiniz yöntemlerden bazıları.

Damarlarınızı kontrol edin

Bu, cilt alt tonunu bulmanın harika bir yolu. Bunun için doğru ışıkta yüzünüzdeki ve boynunuzdaki damarların rengine bakın. Eğer mavi damarlar görüyorsanız soğuk alt tonlusunuz. Yeşil damarlar görüyorsanız sıcak alt tonlusunuz. Nötr alt tonluysanız damarlarınız renksiz görünebilir veya ten renginizle uyumlu olabilir.

Takılarınızı düşünün

Çoğu insan, teniyle uyumuna göre ya altın ya da gümüş takılara ilgi duyar. Cildinizde altın görünüşünü seviyorsanız muhtemelen sıcak alt tonlarına sahipsiniz. Gümüş ve bronz takılar, daha soğuk alt tonlarda hoş görünür. Hem gümüş hem altın takılarla iyi görünme eğilimindeyseniz nötr alt tonlara sahip olabilirsiniz.

Beyaz bir tişörtten yardım alın

Beyaz bir giysi ya da beyaz bir kağıt alın. Doğal ışıkta onu yüzünüze doğru tutun. Karşılaştırdığınızda cildiniz pembe görünüyorsa soğuk alt tonlusunuz. Yüzünüz daha sarı duruyorsa sıcak alt tonlusunuz. Beyaz yerine kirli beyaz, kremsi tonlarda görünüyorsanız bu da sıcak alt tonlu olabileceğinizin bir göstergesi. Her iki renge de yakınsanız nötr bir alt tona sahip olabilirsiniz.

Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Cilt Alt Tonunu Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizin güneşe tepkisini düşünün

Konu cilt alt tonunu bulmak olduğunda güneşe maruz kalmak çok şey anlatır. Eğer güneşte kolayca yanıyorsanız; yani kızarıyorsanız soğuk alt tonlu bir cilde sahipsiniz. Kolayca bronzlaşıyorsanız, sıcak alt tonlu bir cildiniz var. Önce yanıyor, sonra bronzlaşıyorsanız muhtemelen nötr alt tonlusunuz.

Diğer özelliklerinizi düşünün

Tüm bunlar kafanızı mı karıştırdı? Cilt alt tonunuzu tespit etmek için göz ve saç renginize bakın. Göz ve saç renginde herhangi bir cilt alt tonu olabilir, ancak genel olarak daha derin cilt tonları ve göz renkleri sıcak alt tonlara sahipken; çok açık ten ve göz renkleri nötr veya soğuk alt tonlara sahip olma eğiliminde olur.

Cilt alt tonunun genel renk paketi için anlamı nedir?

Fondöteniniz, daha sonra cildinize kullanacağınız tüm renkler için harika bir temel sunar. Genel bir kural olarak en göze çarpan renkleriniz giysiler, ruj ve göz farı şeklinde olmalı. Allık ve bronzlaştırıcıları daha nötr tutmak en iyisi. Aşağıdaki tüyolar cilt rengine göre ruj seçimi gibi konularda size fikir verebilir:

  • Soğuk bir cilt alt tonuna sahipseniz pembe ve yeşilin yanı sıra mor ve kırmızıları da kullanın.
  • Sıcak bir cilt alt tonunuz varsa renk paletiniz soğuk alt tonlu arkadaşlarınızın tam tersi olmalı. Sarı, altın ve şeftali tonları teninize çok yakışır.
  • Nötr cilt alt tonları, nötr renklerle uyum içinde çalışır. Ayrıca soğuk ve sıcak renk paletlerinde de iyi görünürler.

Ayrıca Cilt Kuruluğu Neden Olur?, Cilt Tipi Belirleme ve Erkekler için Doğru Saç Rengini Seçme Rehberi yazılarımız da ilginizi çekebilir.